Tak fotí 30 nejlepších profesionálů pro rok 2021: Od architektury až po zátiší

Tak fotí 30 nejlepších profesionálů pro rok 2021: Od architektury až po zátiší
Kuang-chuej (Čína), finalista v kategorii Architektura & Design.
Laura Pannacková (Spojené království), finalistka v kategorii Portfolio. Symbolické portréty, zachycující niterné pocity a zranitelnost portrétovaných ve světě, který je obklopuje. Ukázka ze série snímků.
Graeme Purdy (Spojené království), finalista v kategorii Zvířata a příroda.
Paloma Rinconová (Španělsko), finalistka v kategorii Zátiší. Série Mexický svátek oslavuje mexické jídlo a tamní tradice rukodělné tvorby. Ukázka ze série snímků.
Foto: Luis Tato, Sony World Photography Awards 2021
Foto
3. 3. 2021 14:05
Třicet fotografů, třicet nejrůznějších témat, která odrážejí svět v jeho různorodosti - od náletů kobylek v Africe přes sportující děti, které si léčí válečná traumata, až po krematorium pro zvířata nebo zátiší sestavená z běžných věcí v domácnosti v době lockdownu. Podívejte se na práce autorů, kteří se utkají o ceny v jedné z nejvýznamnějších fotosoutěží světa.

Fotografická soutěž Sony World Photography Awards (Světové fotografické ceny) patří k těm nejvýznamnějším vůbec. V několikadílném seriálu představíme autory nominované na vítězství v deseti různých kategoriích profesionální části soutěže i ty, kteří se ocitli na takzvaném shortlistu, tedy na 4. až 10. místě.

Soutěž považovaná za fotografickou obdobu filmových Oscarů odráží směr, kterým se ubírá moderní fotografie, i trendy, které jsou v ní patrné.

V prvním díle představujeme finalisty kategorií a jejich práci. Právě těchto třicet autorů bude bojovat o tituly pro vítěze kategorií, ze kterých pak vzejde fotograf roku, ověnčený hlavní cenou Iris d'Or. Výsledky budou vyhlášeny 15. dubna.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Výroba nábytku v Česku loni vzrostla na rekordních 48,5 miliardy korun

Nábytkářské firmy v Česku loni vyrobily zboží za rekordních 48,5 miliardy korun, meziročně o 1,1 procenta více. Tržby z prodeje nábytku klesly o 3,1 procenta na 38,62 miliardy korun. Vývoz stoupl o 13,6 procenta, dovoz se zvýšil o 10,6 procenta. Ve čtvrtek to sdělil tajemník Asociace českých nábytkářů (AČN) Tomáš Lukeš.

"Výkon výroby nábytku zaznamenal další růst v řadě. Loni na podzim jsme odhadovali, že bude zhruba stagnovat. Méně potěšitelnou zprávou je, že podíl dovozu na prodejích meziročně vzrostl téměř o osm procentních bodů na 61,3 procenta. To znamená, že čeští nábytkáři ztratili významnou pozici na tuzemském trhu," uvedl Lukeš. Podle něj to pravděpodobně souvisí s rozvojem on-line prodejů, kdy většina takového nábytku je právě ze zahraničí, zejména z Polska a Číny.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 12 minutami

Kulhánek by mohl být jmenován ministrem zahraničí ve středu, řekl Babiš po jednání

Kandidát na ministra zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) ve čtvrtek ráno zhruba 45 minut jednal na úřadu vlády s premiérem Andrejem Babišem (ANO). 

Babiš po jednání řekl Blesku, že by měl být Kulhánek jmenován ministrem zahraničí nejspíš ve středu. Premiér kandidátovi na šéfa diplomacie řekl, aby se vakcínami vůbec nezabýval.

Kulhánek se po jednání s Babišem novinářům vyhnul. Odpoledne Kulhánka na zámku v Lánech přijme prezident Miloš Zeman. "Jak jsem se vyjadřoval pro média už předtím, nejdříve si chci promluvit s panem premiérem a s panem prezidentem," řekl Kulhánek.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Německý ústavní soud zrušil zmrazení nájmů v Berlíně

Německý ústavní soud ve čtvrtek zrušil zákon, který v hlavním městě Berlíně zmrazil nájemné. Podle soudu jednotlivým spolkovým zemím, kterou je i německá metropole, nepřísluší o výši nájemného rozhodovat. Tuto pravomoc má pouze parlament na celoněmecké úrovni, informovala agentura DPA.

Koncem loňského února vstoupil v Berlíně v platnost zákon, který na pět let zmrazil nájemné u zhruba 1,5 milionu bytů. U zhruba 300 000 bytů museli majitelé nájemné snížit na úroveň z června 2019. Od roku 2022 mohou ceny znovu stoupat, ale ročně nejvýše o 1,3 procenta.

Cílem kontroverzního opatření prosazeného levicovou koalicí na berlínské radnici bylo zastavit prudký růst nákladů na bydlení z posledních let, kvůli kterému se řada obyvatel z německého hlavního města vystěhovala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy