Toto jsou vítězové fotografických Oscarů. Hlavní cenu získal Craig Easton

Toto jsou vítězové fotografických Oscarů. Hlavní cenu získal Craig Easton
Vito Fusco (Itálie), vítěz v profesionální kategorii Dokumentární projekty. Série snímků popisuje produkci přírodního insekticidu, získávaného z keňských chryzantém. Ukázka ze série snímků.
Laura Pannacková (Spojené království), vítězka v profesionální kategorii Portfolio. Symbolické portréty, zachycující niterné pocity a zranitelnost portrétovaných ve světě, který je obklopuje. Ukázka ze série snímků.
Anas Alkharboutli (Sýrie), vítěz v profesionální kategorii Sport.
Simone Tramonte (Itálie), vítěz v profesionální kategorii Životní prostředí. Soubor snímků mapuje výrobu elektrické energie na Islandu, kterému se podařilo produkovat ji jen ze stoprocentně obnovitelných zdrojů. Ukázka ze série snímků.
Foto: Craig Easton, Sony World Photography Awards 2021
Foto
15. 4. 2021 7:00
Absolutním vítězem jedné z nejvýznamnějších fotografických soutěží světa - Sony World Photography Awards - se letos stal skotský fotograf Craig Easton. Společně se spisovatelem Abdulem Azízem Háfizem se zaměřil na představitele uzavřených komunit v severní Anglii, především ve městě Blackburn. V soutěži uspěl i český fotograf Tomáš Vocelka, který vyhrál v kategorii Architektura.

"Sony World Photography Awards je velice sledovaná soutěž, které se účastní obrovské množství fotografů z celého světa. Je to takový celosvětový svátek fotografie a jsem rád, a také trochu šokován, že jsem se stal celkovým vítězem," řekl Craig Easton na tiskové konferenci těsně poté, co se o svém vítězství dozvěděl.

"Často se zaměřuji na komunity, které žijí na okraji, a to byl i případ oceněné série," řekl skotský fotodokumentarista. Na Blackburn a lidi, kteří tam žijí, se zaměřil po reportáži BBC, která toto město označila za nejvíce segregované ve Velké Británii. Portréty fotil velkoformátovým deskovým fotoaparátem na stativu. 

Vítězné snímky si můžete prohlédnout ve fotogalerii u tohoto článku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Stovky ruských komunistů protestují v Moskvě proti výsledkům voleb

Stovky přívrženců ruských komunistů se v sobotu zapojily v centru Moskvy do protestu proti výsledkům parlamentních voleb z konce minulého týdne. Moskevská radnice akci nepovolila s odkazem na omezení kvůli pandemii covidu-19, policisté nicméně zatím nezakročili.

Agentura TASS uvedla, že na Puškinově náměstí se podle policie sešlo asi 400 lidí. Zpravodaj německé agentury DPA odhadl účast na zhruba tisícovku osob, podle něho je na místě množství příslušníků bezpečnostních složek a policejních kamionů. Policisté z reproduktorů pouštějí hlasitou hudbu, aby účastníci protestů neslyšeli projevy organizátorů, jinak ale proti demonstraci zatím nezasáhli.

Vládnoucí strana Jednotné Rusko ve Státní dumě, dolní komoře ruského parlamentu, obsadí 324 z celkových 450 křesel, což znamená dvoutřetinovou většinu, která je potřebná ke změně ústavy. Komunisté (KPRF) získali 57 mandátů, třetí Spravedlivé Rusko 27, Liberálnědemokratická strana Ruska (LDPR) Vladimira Žirinovského 21 a loni založená strana Noví lidé 13. Po jednom zástupci budou mít Vlast, Strana růstu a Občanská platforma. Do parlamentních křesel usedne i pět nezávislých poslanců.

Opozice a volební pozorovatelé mají podezření, že vládnoucí strana blízká prezidentu Vladimiru Putinovi dosáhla vítězství i za pomoci podvodů. Žádají mimo jiné přepočítání elektronicky podaných hlasů, které byly podle ní systematicky falšovány.

Aktualizováno před 47 minutami

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Místní policejní velitel, kterého dosadil Tálibán, později uvedl, že čtveřice zemřela při přestřelce s táliby při vysvobozování uneseného muže a jeho syna. Při boji podle něj únosci zranili jednoho člena Tálibánu a civilistu. Unesené se prý povedlo osvobodit.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy