Toto jsou vítězové fotografických Oscarů. Hlavní cenu získal Craig Easton

Toto jsou vítězové fotografických Oscarů. Hlavní cenu získal Craig Easton
Vito Fusco (Itálie), vítěz v profesionální kategorii Dokumentární projekty. Série snímků popisuje produkci přírodního insekticidu, získávaného z keňských chryzantém. Ukázka ze série snímků.
Laura Pannacková (Spojené království), vítězka v profesionální kategorii Portfolio. Symbolické portréty, zachycující niterné pocity a zranitelnost portrétovaných ve světě, který je obklopuje. Ukázka ze série snímků.
Anas Alkharboutli (Sýrie), vítěz v profesionální kategorii Sport.
Simone Tramonte (Itálie), vítěz v profesionální kategorii Životní prostředí. Soubor snímků mapuje výrobu elektrické energie na Islandu, kterému se podařilo produkovat ji jen ze stoprocentně obnovitelných zdrojů. Ukázka ze série snímků.
Foto: Craig Easton, Sony World Photography Awards 2021
Foto
15. 4. 2021 7:00
Absolutním vítězem jedné z nejvýznamnějších fotografických soutěží světa - Sony World Photography Awards - se letos stal skotský fotograf Craig Easton. Společně se spisovatelem Abdulem Azízem Háfizem se zaměřil na představitele uzavřených komunit v severní Anglii, především ve městě Blackburn. V soutěži uspěl i český fotograf Tomáš Vocelka, který vyhrál v kategorii Architektura.

"Sony World Photography Awards je velice sledovaná soutěž, které se účastní obrovské množství fotografů z celého světa. Je to takový celosvětový svátek fotografie a jsem rád, a také trochu šokován, že jsem se stal celkovým vítězem," řekl Craig Easton na tiskové konferenci těsně poté, co se o svém vítězství dozvěděl.

"Často se zaměřuji na komunity, které žijí na okraji, a to byl i případ oceněné série," řekl skotský fotodokumentarista. Na Blackburn a lidi, kteří tam žijí, se zaměřil po reportáži BBC, která toto město označila za nejvíce segregované ve Velké Británii. Portréty fotil velkoformátovým deskovým fotoaparátem na stativu. 

Vítězné snímky si můžete prohlédnout ve fotogalerii u tohoto článku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Izrael uvedl, že v Pásmu Gazy zasáhl 130 cílů a zabil 15 Palestinců

Izraelská armáda uvedla, že v odpovědi na raketové útoky z Pásma Gazy na území židovského státu zasáhla v noci na úterý 130 cílů a zabila 15 radikálních Palestinců. Informovaly o tom agentury AFP a DPA. Pokračuje tak pondělní eskalace násilí mezi Izraelem a Palestinci, při níž zemřely nejméně dvě desítky lidí a stovky dalších byly zraněny.

V pondělí bylo při střetech mezi palestinskými demonstranty a izraelskou policií v Jeruzalémě a na Západním břehu Jordánu zraněno více než 700 Palestinců, z nichž 500 muselo být ošetřeno v nemocnici, uvedla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy