Krásné a dynamické snímky pohybu. Špičkový fotograf radí, jak je pořídit

Krásné a dynamické snímky pohybu. Špičkový fotograf radí, jak je pořídit
Závody vodních skútrů, 1/160 s, f5,3, ISO 50, 300 mm
Běžkařské závody na pražském Vypichu, 1/5 s, f3,2, ISO 250, 130 mm,blesk
Prohlédněte si ve fotogalerii dynamické sportovní snímky špičkového fotografa Martina Kozáka. V článku u této fotogalerie radí, jak podobné snímky můžete pořídit i vy. Tento záběr je z Mistrovství Evropy v autokrosu v Nové Pace (1/10 s, f11, ISO 50, 14 mm).
Světový pohár v shorttracku, Drážďany, 1/10 s, f4, ISO 100, 85 mm
Foto: Martin Kozák
Foto
28. 8. 2020 11:59
Martin Kozák zasvětil sportovní fotografii posledních pět let profesního života a patří v tomto oboru k české špičce. Jeho snímky poznáte na první pohled, protože kromě zachycení momentu přidávají i výrazné výtvarné pojetí. V článku vysvětluje, jak vytvořit podobně dynamické snímky pohybu pomocí techniky zvané panning.

Jak dosáhnout toho, aby byl předmět na fotce zvýrazněn tím, že se rozmaže pozadí?

Kombinací dvou faktorů: delšího expozičního času a sledování pohybujícího se objektu v hledáčku během expozice. Objekt zájmu pak bude ostrý a pozadí máznuté ve směru pohybu objektu. Takový snímek pak působí velmi dynamicky.

Proč je důležité kopírovat pohyb objektu i při samotné expozici?

Chceme mít hlavní objekt ostrý, a proto je třeba ho udržet co nejpečlivěji na stejném místě v hledáčku, a to právě během expozice. I když tedy po stisku spouště v hledáčku na malý okamžik nic neuvidíte, je důležité ve sledování nepřestat a pokračovat co nejplynuleji dál. Této technice, kdy fotoaparátem sledujete pohybující se objekt podobně, jako když třeba sportovní střelec sleduje pohyb asfaltového holuba, aby ho mohl zasáhnout v letu, se říká panning.

Má výraz panning český ekvivalent?

Nejlepší české slovo pro tuto techniku je "švenkování".

Jak ideálně nastavit fotoaparát pro podobné snímky?

Zaostřování nechte na přístroji, autofokus si s tím poradí. Je třeba najít dostatečně dlouhý čas. Ten se může velmi lišit podle rychlosti pohybujícího se objektu, jeho vzdálenosti od fotografa a ohniskové vzdálenosti použitého objektivu. Přepněte tedy fotoaparát do režimu priority času a pro začátek zvolte čas například 1/200 s. Platí, že čím delší čas, tím výraznější máznutí pozadí, což je ale vykoupeno vyšší náročností na správné technické provedení panningu. (Jinými slovy, čím delší je čas expozice, tím těžší je udržet sledovaný objekt na jednom místě v hledáčku - a pokud se to nepovede, nebude ostrý). 

Který fotoaparát je pro panning nejvhodnější a proč?

Já používám zrcadlovku Canon EOS-1D X. Její velká výhoda právě pro panning je minimální "blackout" hledáčku, neboli okamžik, kdy je zrcátko nahoře, a v hledáčku tudíž není nic vidět. Také se hodí stabilizace, ať už v objektivu, nebo na čipu; minimalizuje totiž roztřesení ve směru kolmém na směr pohybu.

Při jakých sportech je panning nejefektivnější?

Každého napadne spojení panningu a motorsportu; tam se s ním opravdu potkáte nejčastěji. Ale panning se dá použít téměř u libovolného sportu, u kterého se sportovec pohybuje jedním směrem - od atletiky přes rychlobruslení až třeba po skoky do vody. Aby efekt co nejvíce vynikl, je vhodné najít záběr s co nejvíce členitým pozadím.

Využívá se tato technika i jindy než při focení sportu?

Určitě ano, třeba při fotografování zvěře (sprintující gepard) nebo na svatbách (tančící pár). Kreativitě se prostě meze nekladou.

O fotografovi

  • Martin Kozák se fotografii intenzivně věnuje od roku 2005, z toho posledních pět let prakticky výhradně sportu. Za tu dobu se zúčastnil více než 600 sportovních akcí všech velikostí a významů.
  • Nevyhýbá se žádnému sportu a za svůj největší fotografický zážitek považuje dvojnásobnou účast na nejtěžším etapovém motoristickém závodě Dakar rally v roce 2015 a 2017, kde působil jako fotograf týmu Tatra Buggyra Racing.
  • Své zkušenosti se snaží předávat dál v podobě přednášek, besed i workshopů a také prostřednictvím autorské knihy s názvem Velká kniha sportovní fotografie.
  • Webové stránky: www.martinkozak.com
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Midtjylland se na duel se Slavií naladil výhrou 1:0 nad Randers

Fotbalisté Midtjyllandu se na středeční odvetu 4. předkola Ligy mistrů proti Slavii naladili výhrou. Ve 3. kole dánské ligy porazili 1:0 Randers. Obhájce titulu naplno bodoval ve druhém ze tří kol nového ročníku, přičemž podruhé za sebou vyhrál stejným výsledkem. Dnes o triumfu domácích rozhodl v 6. minutě Božidar Kraev.

Dánský celek, který si v úterý z Edenu odvezl bezbrankovou remízu, usiluje o první postup do základní skupiny Ligy mistrů. Naopak Slavia touží po druhém účasti v hlavní fázi po sobě a celkově třetí v historii.

Trenér Midtjyllandu Brian Priske nasadil dnes sestavu: Hansen - Dyhr, Sviatchenko, James, Andersson (61. Cools) - Anderson, Onyeka (61. Madsen), Kraev - Sisto (82. Isaksen), Júnior Brumado (74. Vibe), Mabil (82. Evander).

před 3 hodinami

Superhrubá mzda má zmizet jen na dva roky

Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy jen na 24 měsíců, řekl České televizi premiér Andrej Babiš. Pouze dvouletou platnost tohoto opatření prosazoval prezident Zeman. Podle odborníků ale takový krok znepřehlední daňový systém. Vláda se ke zrušení superhrubé mzdy zavázala v programovém prohlášení a mělo by k němu mělo dojít od příštího roku. Hrubá mzda by se měla danit 15 procenty do zhruba 139 tisíc korun, nad tuto částku by to bylo 23 procent. 

Další zprávy