Krásné a dynamické snímky pohybu. Špičkový fotograf radí, jak je pořídit

Krásné a dynamické snímky pohybu. Špičkový fotograf radí, jak je pořídit
Závody vodních skútrů, 1/160 s, f5,3, ISO 50, 300 mm
Běžkařské závody na pražském Vypichu, 1/5 s, f3,2, ISO 250, 130 mm,blesk
Prohlédněte si ve fotogalerii dynamické sportovní snímky špičkového fotografa Martina Kozáka. V článku u této fotogalerie radí, jak podobné snímky můžete pořídit i vy. Tento záběr je z Mistrovství Evropy v autokrosu v Nové Pace (1/10 s, f11, ISO 50, 14 mm).
Světový pohár v shorttracku, Drážďany, 1/10 s, f4, ISO 100, 85 mm
Foto: Martin Kozák
Foto
28. 8. 2020 11:59
Martin Kozák zasvětil sportovní fotografii posledních pět let profesního života a patří v tomto oboru k české špičce. Jeho snímky poznáte na první pohled, protože kromě zachycení momentu přidávají i výrazné výtvarné pojetí. V článku vysvětluje, jak vytvořit podobně dynamické snímky pohybu pomocí techniky zvané panning.

Jak dosáhnout toho, aby byl předmět na fotce zvýrazněn tím, že se rozmaže pozadí?

Kombinací dvou faktorů: delšího expozičního času a sledování pohybujícího se objektu v hledáčku během expozice. Objekt zájmu pak bude ostrý a pozadí máznuté ve směru pohybu objektu. Takový snímek pak působí velmi dynamicky.

Proč je důležité kopírovat pohyb objektu i při samotné expozici?

Chceme mít hlavní objekt ostrý, a proto je třeba ho udržet co nejpečlivěji na stejném místě v hledáčku, a to právě během expozice. I když tedy po stisku spouště v hledáčku na malý okamžik nic neuvidíte, je důležité ve sledování nepřestat a pokračovat co nejplynuleji dál. Této technice, kdy fotoaparátem sledujete pohybující se objekt podobně, jako když třeba sportovní střelec sleduje pohyb asfaltového holuba, aby ho mohl zasáhnout v letu, se říká panning.

Má výraz panning český ekvivalent?

Nejlepší české slovo pro tuto techniku je "švenkování".

Jak ideálně nastavit fotoaparát pro podobné snímky?

Zaostřování nechte na přístroji, autofokus si s tím poradí. Je třeba najít dostatečně dlouhý čas. Ten se může velmi lišit podle rychlosti pohybujícího se objektu, jeho vzdálenosti od fotografa a ohniskové vzdálenosti použitého objektivu. Přepněte tedy fotoaparát do režimu priority času a pro začátek zvolte čas například 1/200 s. Platí, že čím delší čas, tím výraznější máznutí pozadí, což je ale vykoupeno vyšší náročností na správné technické provedení panningu. (Jinými slovy, čím delší je čas expozice, tím těžší je udržet sledovaný objekt na jednom místě v hledáčku - a pokud se to nepovede, nebude ostrý). 

Který fotoaparát je pro panning nejvhodnější a proč?

Já používám zrcadlovku Canon EOS-1D X. Její velká výhoda právě pro panning je minimální "blackout" hledáčku, neboli okamžik, kdy je zrcátko nahoře, a v hledáčku tudíž není nic vidět. Také se hodí stabilizace, ať už v objektivu, nebo na čipu; minimalizuje totiž roztřesení ve směru kolmém na směr pohybu.

Při jakých sportech je panning nejefektivnější?

Každého napadne spojení panningu a motorsportu; tam se s ním opravdu potkáte nejčastěji. Ale panning se dá použít téměř u libovolného sportu, u kterého se sportovec pohybuje jedním směrem - od atletiky přes rychlobruslení až třeba po skoky do vody. Aby efekt co nejvíce vynikl, je vhodné najít záběr s co nejvíce členitým pozadím.

Využívá se tato technika i jindy než při focení sportu?

Určitě ano, třeba při fotografování zvěře (sprintující gepard) nebo na svatbách (tančící pár). Kreativitě se prostě meze nekladou.

O fotografovi

  • Martin Kozák se fotografii intenzivně věnuje od roku 2005, z toho posledních pět let prakticky výhradně sportu. Za tu dobu se zúčastnil více než 600 sportovních akcí všech velikostí a významů.
  • Nevyhýbá se žádnému sportu a za svůj největší fotografický zážitek považuje dvojnásobnou účast na nejtěžším etapovém motoristickém závodě Dakar rally v roce 2015 a 2017, kde působil jako fotograf týmu Tatra Buggyra Racing.
  • Své zkušenosti se snaží předávat dál v podobě přednášek, besed i workshopů a také prostřednictvím autorské knihy s názvem Velká kniha sportovní fotografie.
  • Webové stránky: www.martinkozak.com
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 4 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy