Czech Press Photo: Toto jsou na nejlepší fotky sportu a kultury za rok 2019

Foto: Czech Press Photo 2019
Foto
1. 11. 2019 10:49
Nejlepší novinářské snímky kultury zachycují baletky z Národního divadla, zapomenutou sochu komunisty v Bulharsku a transvestitu, připravujícího se na vystoupení. Na nejlepších fotkách sportu pak najdeme ledovou plochou dráhu, bruslení na zamrzlém jezeře a dostihy. Pozoruhodné přitom je, že ani jeden z nominovaných fotografů v kategorii sport není zaměstnán v tiskové agentuře či mediálním domě.

(5. díl seriálu) - Seriál Aktuálně.cz představuje snímky navržené na letošní ceny Czech Press Photo. V kategorii Kultura byli nominováni:

Amos Chapple z Rádia Svobodná Evropa se snímkem Zapomenutý komunista, který zachycuje památník zarůstající vegetací v severovýchodním cípu Bulharska.

Martin Divíšek z agentury EPA - se seriálem Labutí jezero v Národním divadle. "Balet Labutí jezero je jedním z nejznámějších klasických baletů, nejčastěji hraných a nejoblíbenějších na světě," vysvětluje fotograf. "Nová produkce Národního divadla v Praze je oživením verze příběhu vytvořené světoznámým choreografem Johnem Crankem, zakladatelem Stuttgarter Ballett. Český národní balet je první velká společnost, která získala povolení k inscenaci mimo Německo," dodává. 

Marek Malis (volný fotograf) se zaměřil na balet Hommes Fatals. Na jeho snímku si tanečník Mathias vychutnává cigaretu předtím, než se vrátí vystupovat na pódiu divadla jako své alter ego Ludmila Bezspakatova.

V kategorii Sport byli nominováni tito fotografové: 

Tomáš Holcbecher (volný fotograf, který se specializuje na jezdectví). Na jeho snímku je zachycen pád Bena Mahera z koně F One USA během závodů CHIO Aachen 2019.

Jan Kepič (volný fotograf, který se specializuje na freediving), který vyfotografoval bruslaře a freedivera. "Průzračný led jezera Milada v severních Čechách umožňuje nevšední setkání sportovců. Nad hladinou se pohybuje na bruslích Petr Kapoun (54) a pod hladinou se potápí na nádech David Vencl (36)," uvedl autor snímku.

Martin Kozák (volný fotograf, který patří ke špičce české sportovní fotografie) získal nominaci za snímek Ledová plochá dráha. Fotografie byla pořízena během menšího závodu poblíž obce Hamr na Jezeře.

Jubilejního 25. ročníku soutěže se zúčastnilo 270 autorů z České republiky a Slovenska a mezinárodní porota hodnotila čtyři tisíce přihlášených fotografií. Soutěžilo se v osmi fotokategoriích a třech videokategoriích. Na rozdíl od předchozích let se letos posuzovaly jednotlivé snímky i série dohromady.

Vítězové budou vyhlášeni 22. listopadu. Stane se tak již tradičně na slavnostním ceremoniálu spojeném s předáním cen v Brožíkově síni Staroměstské radnice v Praze. Zároveň bude otevřena výstava oceněných a vybraných prací.

 

Právě se děje

Další zprávy