30 nejlepších českých sportovních fotek roku 2018 podle Czech Press Photo

Foto: Czech Press Photo 2018
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
23. 10. 2018 14:19
Český lezec Adam Ondra, který posouvá hranice lidských možností, slet sokolů, olympijské hry nebo třeba havárie formule 1, která ukázala, že nový systém ochrany hlavy jezdců má své opodstatnění. To jsou nejlepší sportovní snímky roku 2018 podle Czech Press Photo. V novém seriálu, který právě začíná, postupně představíme všechny nominované snímky v jednotlivých kategoriích, včetně celých sérií.

Autory nejlepších novinářských fotografií roku, kteří se utkají o vítězství v jednotlivých kategoriích soutěže Czech Press Photo 2018, už jsme ve stručnosti představili ihned po vyhlášení nominací.

Nyní se pojďme podrobně podívat na nejlepší snímky, nominované v jednotlivých kategoriích. Seriál zahájíme dvěma kategoriemi, ve kterých byli nominováni na cenu autoři fotografující pro vydavatelství Economia, pod které spadá i Aktuálně.cz. Jako první představíme kompletní nominace v kategorii sport, kde o vítězství ve fotoseriálech bojuje mimo jiné fotograf Lukáš Bíba, (s jehož snímky se můžete setkávat v titulech vydávaných Economií).

Snímky Lukáše Bíby zachycují českého lezce Adama Ondru na mistrovství světa v lezení 2018 v Innsbrucku. Získal tam stříbrnou medaili v lezení na obtížnost i v olympijské kombinaci, která bude poprvé součástí olympijských her v Tokiu v roce 2020. Adam Ondra je v současnosti jedním z těch českých sportovců, kteří ve své disciplíně posouvají hranice lidských možností.

Dalším nominovaným seriálem jsou snímky Filipa Singera z agentury EPA, které zachycují atmosféru Zimních olympijských her 2018 v jihokorejském Pchjongčchangu. 

Třetím nominovaným ve fotoseriálech je pak Václav Pancer z ČTK. Jeho záběry ukazují tisíce sokolů na sletu v Praze. 

S jednotlivými snímky pak byli nominováni Martin Kozák, Jiří Křenek (oba jsou volní fotografové) a Michal Svítok z agentury TASR. 

Martin Kozák zachytil moment, při kterém porotci hodnotí styl skoků během soutěže mladých skokanů v Lomnici nad Popelkou. Jiří Křenek vyfotografoval nehodu Fernanda Alonsa ve formuli 1, která ukázala, jaký význam má nový systém ochrany hlavy jezdce. A snímek Michala Svítka ukazuje dramatické okamžiky z hokejového utkání Slovensko-USA na zimní olympiádě v Pchjongčchangu.

Slavnostní vyhlášení Fotografie roku, vítězů jednotlivých kategorií, Grantu Prahy a zvláštních cen se uskuteční 20. listopadu 2018 na Staroměstské radnici v Praze. O den později začne na stejném místě výstava Czech Press Photo 2018.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kremlík na ministerstvu dopravy zůstane, bude náměstkem svého nástupce Havlíčka

Vladimír Kremlík (za ANO) bude po svém odvolání z vlády působil na ministerstvu dopravy jako náměstek. Deníku Mladá fronta DNES (MfD) to během cesty v Izraeli řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Kremlík dnes skončil v čele ministerstva kvůli kritizované zakázce na informační systém k elektronickým dálničním známkám. V pátek ho nahradí vicepremiér Karel Havlíček (za ANO), který má podle Babiše až do konce funkčního období jeho vlády současně řídit i ministerstvo průmyslu a obchodu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Bouře Gloria si ve Španělsku vyžádala již 13 obětí

Už třináct obětí si vyžádala bouře Gloria, která od víkendu sužuje Španělsko. Čtyři další lidé se pohřešují, informoval dnes server listu El País. Bouřka způsobila také značné materiální škody. Kvůli pomoci postiženým regionům se v pátek mimořádně sejde španělská vláda. Hladiny řek vytrvalý déšť zvýšil také na jihozápadě Francie.

Nejvíce obětí si bouře je ve Valencii, kde zahynulo pět lidí. Čtyři mrtvé hlásí Katalánsko, dva Andalusie a po jednom regiony Kastilie-León a Asturie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Kvůli pádu osoby do kolejiště nejezdí metro na části linky B

Mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B nejezdí metro, kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou nepřežil. Lidé v daném úseku místo metra museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté. Očekává se, že provoz bude obnoven kolem 22:00, uvedl večer na webu pražský dopravní podnik.

Metro jezdí bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B je provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje. "Mezi Smíchovem a Karlínem doporučujeme použít též alternativní spojení linkami 10 a 16 s přestupem na metro C v zastávce I.P.Pavlova," uvedl dopravní podnik.

Zdroj: ČTK
Další zprávy