Takoví jsou nejlepší mladí fotografové světa. Mohou se z nich stát hvězdy?

Takoví jsou nejlepší mladí fotografové světa. Mohou se z nich stát hvězdy?
Ezra Bohm (Nizozemsko, Nederlandse Academie voor Beeldcreatie) se zaměřuje na obyvatele nizozemské vesnice Urk, poslední obyvatele Nizozemska, kteří stále nosí tradiční kroje. "Tito lidé mají něco, co nám v moderní společnosti často chybí: solidaritu a kolektivní hrdost. Na rozdíl od nás, žijících v moderním světě, nejsou odtrženi od svých kořenů, což je podle mě velmi důležité pro utváření vlastní identity," uvádí fotograf. Finalista soutěže Sony World Photography Awards v kategorii Student / Connections (ukázka ze série snímků).
Xu Han (Čína, Nanjing University of the Arts) ve svém souboru využívá abstraktní detaily kapek barvy, aby jejich prostřednictvím vyjádřil svůj vztah k rodině. "Začal jsem o něm přemýšlet, když jsem nastoupil na vysokou školu. Série snímků je metaforou mých citů k otci a matce," uvádí. Finalista soutěže Sony World Photography Awards v kategorii Student / Connections (ukázka ze série snímků).
Sachi Deshmukhová (Indie, Nuova Accademia di Belle Arti, Itálie). Série snímků nazvaná Spojení se zaměřuje na rodinu a její historii. Fotografka dává do protikladu minulost a současnost tak, že do svých snímků, na kterých jsou ruce jejích rodičů, umisťuje jejich staré fotografie z doby, kdy měli těsně po svatbě. Finalistka soutěže Sony World Photography Awards v kategorii Student / Connections (ukázka ze série snímků).
Po nominacích ve studentské kategorii, která je zaměřena na frekventanty vysokých škol, se nyní můžeme podívat také na nominace v kategorii mladých fotografů v kategorii Youth. Prvním z nich je Elijah Baptiste (15 let, USA), který předložil nejlepší snímek na téma Kompozice a design.
Foto: Sony World Photography Awards 2021
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
24. 1. 2022 13:32
Světová fotografická organizace vyhlásila nominace na nejlepší snímky roku v kategoriích vysokoškolských studentů fotografie a mladých autorů od 12 do 19 let. Začíná tak kolotoč jedné z nejvýznamnějších světových soutěží Sony World Photography Awards. Podívejte se, jak fotí špičkoví mladí autoři a jakým směrem fotografie míří.

Kategorie pro mladé fotografy jsou dvě. První z nich se jmenuje Student a je zaměřena na frekventanty fotografických studijních oborů na vysokých školách. Soutěží se zde se seriály snímků (podobně jako v kategoriích Professional v "dospělé" části soutěže). Druhá je nazývána Youth a je určena všem autorům od 12 do 19 let (soutěží se s jednotlivými snímky, podobné jako v kategoriích Open pro dospělé).

Studenti vysokých škol měli pro letošní rok vypsáno téma Spojení (Connections). Souvisí to s tím, jak se v posledních dvou letech měnily možnosti, jak se udržet v kontaktu s lidmi okolo. Porota nakonec nominovala deset prací, ukázky z nich si můžete prohlédnout ve fotogalerii u tohoto článku. 

Mladí fotografové v kategorii Youth měli během uplynulého roku každý měsíc určeno jedno téma. Do nominace na nejlepšího autora ve věku 12 až 19 let se dostali vítězové témat, která sahala od portrétu přes pouliční fotografii až ke krajině či přírodě. Také jejich nominované snímky najdete ve fotogalerii, konkrétně v jejím závěru.

Celkoví vítězové soutěže Sony World Photography Awards v kategoriích Student, Youth, Open a Professional budou vyhlášeni 12. dubna. Více informací o nadcházejícím vyhlášení a vítězích naleznete na adrese www.worldphoto.org.

Sony World Photography Awards je jedna z nejvýznamnějších světových fotografických soutěží. Je otevřena všem fotografům, jak amatérským, tak i profesionálním, a snaží se pokrýt celou šíři témat od zátiší až po reportáž. Jejím cílem je sledovat a ukazovat to nejlepší z moderní fotografie a odrážet její nové trendy. Technika, se kterou fotografové pracují, není nijak omezována, firma Sony je v názvu proto, že se jedná o generálního sponzora. Soutěž pořádá Světová fotografická organizace. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Kanoista Martin Fuksa postoupil na SP v Poznani do finále i na kilometru

Kanoista Martin Fuksa může na Světovém poháru v Poznani zaútočit stejně jako před týdnem v Račicích na zlatý double. Po pětistovce si dnes v Polsku zajistil v semifinále postup do nedělního finále i na olympijském kilometru. Přímo z rozjížděk šla do finále na 1000 m i deblkanoe Antonín Hrabal, Jiří Zalubil.

Program druhého dne komplikovalo stejně jako ve čtvrtek počasí. Kvůli větru, velkým vlnám a dešti se musela řada semifinálových rozjížděk odkládat a problémy se podle předpovědi čekají i v sobotu, kdy se takřka závodit nebude. Všechna finále A jsou přeložena na neděli, na jiné než medailové závody už pak zřejmě nedojde.

Jen s účastí v béčku se měl na rozdíl od pětistovky v Poznani spokojit Fuksův mladší bratr Petr, kterému v semifinále na kilometru postup mezi nejlepší o místo utekl. Ve finále B se měl na olympijské pětistovce představit i deblkajak Josef Dostál, Radek Šlouf a Eliška Betlachová, Adéla Házová. Až céčko zbylo na další posádku Jakub Zavřel, Martin Sobíšek. Kateřina Zárubová s Barborou Betlachovou v semifinále skončily.

Až v neděli čekají semifinálové jízdy na dvoustovce kanoistky Denisu Řáhovou a Martinu Malíkovou i kajakářku Anežku Paloudovou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy