Jak dobře fotit květiny a brouky? Pět tipů, jak zvládnout makrofotografii

Michael Jurák, profesionální fotograf a lektor Nikon školy
25. 6. 2017 11:05
Fotografování drobných květin nebo různých druhů hmyzu je pro řadu začínajících fotografů velmi atraktivní. Jak ale dosáhnout výsledků, které vídáme v časopisech a knížkách? Takzvaná makrofotografie je poměrně složitá disciplína, ke které je potřeba speciální vybavení i vědomosti. Zde jsou rady od zkušených fotografů, jak na to.
Makrofotografie je velmi populární, ale poměrně obtížná fotografická disciplína.
Makrofotografie je velmi populární, ale poměrně obtížná fotografická disciplína. | Foto: Petr Jan Juračka

"Makrofotografie je asi nejvíce tvůrčí disciplína ve focení. Nemusíte čekat na počasí jako v případě krajinek, protože víte, že například květina, kterou chcete fotit, je tady a nikam neuteče. Když budete mít málo světla, tak si objekt sami dosvítíte dle potřeby," pochvaluje si výhody makrofotografie Petr Juračka, vědec, fotograf a cestovatel, který se nedávno stal díky svému zápalu pro focení také ambasadorem značky Nikon.

Makrofotografie
Makrofotografie | Foto: Petr Jan Juračka

První pravidlo: dostaňte se co nejblíž

První základní pravidlo zní: dostaňte se tak blízko k focenému objektu, jak jen to je možné. Focení hmyzu vyžaduje makro objektivy, které vám umožní právě ostření z velmi malé vzdálenosti. Velmi dobrou volbou může být objektiv s ohniskovou vzdáleností kolem 100 mm, obzvláště pokud vlastníte plnoformátový fotoaparát (fullframe). Velkou výhodou je větší odstup od objektu.

Oceníte také, pokud má objektiv (nebo fotoaparát) redukci vibrací - ty sice nejsou potřebné v ateliéru, ale jakmile vyrazíte ven, stávají se téměř nezbytností. V přirozeném světle totiž u makrofotografie téměř vždy bojujeme s časem závěrky, potřebujeme totiž pro dosažení určité hloubky ostrosti zvolit větší clonu, čímž se dostáváme také na delší čas závěrky a ten je náchylnější k roztřesení ruky a tedy rozmazání.

Pokud ale máte fotoaparát formátu APS-C a chcete pro začátek menší investici, může vám stačit některý z levnějších 40 mm makro objektivů (například u Nikonu je to Micro-NIKKOR 40mm f/2.8G). Kromě peněz ušetříte také dost váhy v batohu.

V závislosti na tom, jak blízko se můžete k objektu přiblížit, se rozhodněte, jestli vyplníte celou fotografii konkrétním detailem (např. hlava s tykadly), nebo spíše celým objektem.

Makrofotografie
Makrofotografie | Foto: Petr Jan Juračka

Hra se světlem, ostrostí a barvami

V kompozici hraje velmi důležitou roli barva pozadí. Ideální je volit kontrasty, je-li tedy například pavouk hodně tmavý, vynikne samozřejmě nejlépe na světlém pozadí.

Díky tomuto kontrastu přitáhne objekt pozornost. Naopak také můžete fotit jasně osvětlený objekt na tmavém pozadí. Opět získáte atraktivní kontrast. Objekt také lépe vynikne, když využijete nízkou hloubku ostrosti, čímž dosáhnete rozostření pozadí, zatímco objekt v popředí je zcela zaostřený. 

Makrofotografie
Makrofotografie | Foto: Petr Jan Juračka

Pomůcky se budou hodit

Velmi dobrou pomůckou vám bude také stativ, který udrží fotoaparát nehybný. To je obzvláště důležité při použití objektivu bez redukce vibrací, pokud fotíte s dlouhým časem závěrky. Při focení ze stativu je pak vhodné využít dálkové spouště (na trhu jsou kabelové i bezdrátové typy), abyste se vyhnuli zbytečnému roztřesení fotoaparátu mačkáním klasické spouště. Využít však můžete také samospoušť, kterou disponují dnes již snad všechny digitální fotoaparáty.

Detaily hrají prim

Soutěž: Vyhrajte objektiv!
Autor fotografie: Michael Jurák

Soutěž: Vyhrajte objektiv!

Do 30. 6. máte možnost vyhrát makroobjektiv AF-S DX Micro NIKKOR 40 mm F2,8G v soutěži JSEM | Nikon v přírodě.

  • Pro účast v soutěži sdílejte veřejně na vašem instagramu nebo facebooku fotografii s přírodní tematikou
  • Do popisku přidejte tagy #NAtureWithNikon a #JsemNikonVprirode
  • Vyzvěte tři ze svých přátel, aby i oni zveřejnili fotografii s přírodní tematikou
  • Podrobná pravidla najdete zde: http://nikonblog.cz/pravidla-souteze-jsem-nikon-v-prirode/

Členitost hmyzího těla i rostlin je velmi fascinující a zachycení všech detailů a jemných barevných nuancí je jedním z cílů makrofotografie. Dobrá makro fotka hmyzu a jiných členovců klade důraz na oči, nohy a různě strukturovaná těla.

Někdy je ale dobré dát vyniknout také tomu, co náš objekt obklopuje, jako jsou části rostlin, mechu, kapky vody atd. Velmi vděčné jsou také situace s příběhem, jako je například pavouk lovící svoji kořist, motýl opouštějící kuklu nebo mravenci svorně nesoucí velký list.   

Makrofotografie však vyžaduje hodně trpělivosti, budete bojovat s miniaturní hloubkou ostrosti, nedostatkem světla, vlastním stínem a pohybem svým i pohybem objektů - a tím není myšlen zdaleka jen rychlý hmyz. Rostliny se pohybují, kmitají a chvějí se i v sebemenším vánku. Každý, kdo to zkusil, vám potvrdí, že bezvětří prostě neexistuje… Ale stojí to za to, snaha bude odměněna a výsledky jsou pak doslova fascinující.

Makrofotografie
Makrofotografie | Foto: Petr Jan Juračka

Kreativní tipy:

Foťte v protisvětle, prosvítí se listy a květy rostlin, zatřpytí se vodní kapky, hladina za objektem atd. Expozici může vyrovnat malá odrazná deska nebo externí blesk.

Nerezignujte na kompozici, její pravidla fungují u každé fotografie, tedy i při focení detailu. Moucha uprostřed fotky prostě nestačí, byť  je vyfotografovaná ve velkém zvětšení.

 

Právě se děje

Další zprávy