Rozzářená vánoční Vídeň na fotkách: sladký punč namíchaný z Klimta a Disneyho

Rozzářená vánoční Vídeň na fotkách: sladký punč namíchaný z Klimta a Disneyho
Každý by chtěl mít fotku pod srdíčkovým stromem.
Žije to tady, lidé ve stáncích s punčem a jídlem se musí pořádně otáčet.
Stromy u radnice jsou nazdobeny tisíci žárovek. Z dálky připomínají zlaté obrazy slavného rakouského malíře Gustava Klimta.
Pohled do nebe. Co zvěstuje tato hvězda?
Foto: Tomáš Vocelka
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
1. 12. 2019 16:56
Advent letos začíná 1. prosince, ale populární vánoční trhy ve Vídni běží už čtrnáct dní. Zvláště když se večer rozzáří tisíce světel, mají silné kouzlo, které láká davy turistů z celé Evropy. Působí jako mix Klimtovsky zlatých obrazů, sladkých kreslených pohádek od Disneyho a zvláštní noblesy bývalé metropole rakousko-uherského mocnářství. Pojďte se podívat.

Adventní trhy ve Vídni patří k nejvyhlášenějším v Evropě. Voní tam punč a svařené víno, stromy obalené diodami svítí do tmy, hotely jsou plné a vánoční atmosféra odtud sálá.

Ano, možná to tam trochu připomíná narozeninovou oslavu bez oslavence. Odkazy na duchovní rozměr adventu se stále více ztrácejí a místo jeslí s Ježíškem vykukují odevšad spíše sněhuláci, sobi a lesní zvířátka. Není to samozřejmě vina Vídně, ale obecný jev v celé Evropě. Ať se člověku tento posun líbí, nebo ne, vánoční atmosféra vídeňských trhů je i tak příjemná a lákavá. Potvrzuje to každoročně množství turistů, kteří za touto atmosférou vyrážejí.

Trhy a adventní výzdoba jsou zároveň velice zajímavým odrazem doby, který o nás vypovídá více, než se na první pohled může zdát.

O odklonu od náboženských tradic k disneyovsko-konzumní poetice už zde byla řeč. Ve výzdobě se však odráží třeba i to, jak se potýkáme s globálním oteplováním. Zpoza stromů vykukují umělí sněhuláci, místo sněhových vloček padajících z oblohy si jejich obrázky promítáme na chodníky. I nasvícení stromů jako by mělo připomínat jiskření námrazy. Možná že kdysi býval v našich končinách sníh o Vánocích běžný, ale dnes na něj jen mírně bizarním způsobem vzpomínáme.

Patrné je i to, jak se rozcházíme s přírodou. Odmítáme přijmout, že nastal šedivý čas odpočinku, který je nutný, aby se mohlo zrodit nové jaro. A tak když v přírodě chybí barvy, dodáme je tam. Když chybí rozruch, postaráme se o něj.

Přes to všechno je předvánoční Vídeň místo, které se vyplatí navštívit. Je fascinující pro ty, kdo se baví ruchem a kouzlem adventních trhů, i pro ty, kteří chtějí přemýšlet, co všechen ten shon, světla a přesunující se proudy peněz vypovídají o naší civilizaci.

Pár rad na cestu:

  • Rozhodně se vyplatí jet do Vídně vlakem, cesta autem po dálnici D1 je zážitek nekompatibilní s předvánočním rozjímáním.
  • Podrobné informace o vánočních trzích ve Vídni najdete na stránkách wien.info, a to i v češtině.
  • Lístky na MHD se dají pořídit prostřednictvím mobilní aplikace WienMobil. Odkazy na aplikaci pro iOS i Android najdete na stránkách Wiener Linien www.wienerlinien.at.
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy