Vánoční trhy v Drážďanech: Mix světel, punče a mechanických skřítků láká davy

Vánoční trhy v Drážďanech: Mix světel, punče a mechanických skřítků láká davy
Na štítu většiny stánků se usídlili trpaslíci nebo jiná pohádková stvoření. V některých případech jde dokonce o pohyblivé mechanické loutky.
Pro tradiční adventní trhy v Drážďanech je typická tato krušnohorská vánoční pyramida. Jejím roztočením se vánoční trhy zahajují.
A do noci tady svítí okna hotelu Pullman Dresden Newa.
Svítící balonky na takzvané Vánoční míli (vede z náměstí Altmarkt k nádraží).
Foto: Tomáš Vocelka
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
13. 12. 2018 7:26
Jaké jsou vánoční trhy v Drážďanech? Velkolepé, působivé a občas lehce bizarní - to kvůli mechanickým loutkám skřítků, opic nebo Santa Clausů, které se pohupují a nakrucují na střechách stánků. A hlavně: jsou úplně jiné než ve Vídni.

Představovat někomu vánoční trhy v Drážďanech určitě není nutné. Díky své atmosféře, malé vzdálenosti od českých hranic a dobrému dojezdu jsou mezi obyvateli České republiky ohromně oblíbené. Zajímavé však může být porovnání s adventními trhy ve Vídni. Jsou totiž dost odlišné.

V posledních týdnech jsme navštívili jak trhy ve Vídni, tak v Drážďanech. V čem je rozdíl? Kdybychom to měli shrnout do stručného konstatování, ty ve Vídni působily klidnějším, noblesnějším dojmem, zatímco ty v Drážďanech měly  rozvernější atmosféru a byly více zaměřené i na děti - až to místy působilo trochu jako v Disneylandu. Ale není to kritika. Obě města se kvůli krásné předvánoční atmosféře určitě vyplatí navštívit. 

Připomeňme si pár informací o trzích v Drážďanech pro ty, kteří se tam ještě chystají, nebo pro ty, kdo tam třeba ještě nebyli.

Jedná se patrně o nejstarší vánoční trhy v Německu, letos slaví už 584 let. Místo, kde se koná tradiční Streizelmarkt, je v centru města na náměstí Altmarkt. Pro Drážďany ve vánočním čase je typická vánoční štóla a toto pečivo se také na trzích na mnoha místech prodává.

Letos na návštěvníky čeká 233 stánků. Punč nebo svařené víno vyjde zhruba na tři až čtyři eura. Ve městě se koná ještě řada dalších menších vánočních trhů, jeden z nich i na takzvané Vánoční míli, tedy po cestě od Altmarktu k nádraží (většina stánků stojí na Prager Strasse).

Vánoce a mechaničtí skřítci - podívejte se na video z Drážďan:

Vánoční trhy v Drážďanech | Video: Tomáš Vocelka

Určitě si nenechte ujít krásný výhled na vánočně vyzdobený Altmarkt plný stánků z věže kostela svatého Kříže (Kreuzkirche). Vstupné pro dospělého stojí čtyři eura.

Pokud se do Drážďan vypravíte autem, z Prahy je to necelých 150 km a od hranice (po dálnici A17) necelých 40 km. Ve všední den se dá docela dobře zaparkovat i v centru, o víkendech je to složitější. Přehled parkovišť včetně aktuálních dat o tom, kolik na nich zbývá volných míst, najdete na adrese www.drazdany.info/parkovani.

Vánoční trhy potrvají do 24. prosince a brožuru o programu trhů v češtině dostanete v informačním stánku, který stojí v severozápadním rohu Altmarktu.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Senát bude za dva týdny volit nového šéfa ÚOOÚ, Janů nechce funkci obhajovat

Senátoři budou za dva týdny volit nového předsedu Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Dosavadní šéfka Ivana Janů už nebude funkci obhajovat. Informovaly o tom čtvrteční Lidové noviny (LN). Kandidáty jsou podle listu bývalý státní tajemník na ministerstvu vnitra Jiří Kaucký a současný místopředseda ÚOOÚ Josef Prokeš.

Kauckého prosazuje ODS, podpořit by ho měli také senátoři za KDU-ČSL, uvedl deník. Prokeše nominoval senátor Michael Canov zvolený za Starosty za Liberecký kraj.

Nezávislý správní úřad dohlížející na ochranu osobních údajů vznikl před 20 lety. Má za úkol především bránit zneužívání osobních dat.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Tříletá holčička v Japonsku zemřela hladem a žízní, matka ji nechala osm dní bez dozoru

Japonka nechala osm dní doma samotnou svou tříletou dceru, dívka zemřela kvůli dehydrataci a hladu. Ve čtvrtek o tom informovala agentura Kjódó. Incident se stal stal v červnu, když žena odjela z Tokia za svým přítelem, který žije v jiné části Japonska. Policie uvedla, že matka přiznala, že dceru nechala samotnou v tokijském bytě.

Žena podle médií vypověděla, že dítě nechala v obývacím pokoji a že vstup do kuchyně zablokovala sedačkou, aby dceři zabránila v přístupu k nožům a dalším nebezpečným předmětům v kuchyni.

Podle Kjódó žena nechávala dceru doma samotnou pravidelně, aby mohla chodit do heren a barů. Dítě bylo bez dozoru také několik dní v květnu, kdy matka jela za přítelem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Premiér Pobřeží slonoviny zemřel na infarkt, bylo mu 61 let

Premiér Pobřeží slonoviny Amadou Gon Coulibaly, který byl v nadcházejících říjnových prezidentských volbách považován za jednoho z favoritů, ve středu zemřel. Podle agentury DPA to oznámila vláda.

Místní televize RTI uvedla, že jednašedesátiletý Coulibaly během zasedání kabinetu utrpěl infarkt. Bylo to první jednání kabinetu, kterého se zúčastnil po návratu z několikatýdenního léčení ve Francii. Zde již v roce 2012 podstoupil operaci srdce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy