reklama
 
 

Prestižní fotografickou cenu na festivalu Visa pour l'image vyhrála po 20 letech žena

11. 9. 2018 13:54
Za reportáž o konfliktu v Jemenu získala francouzská fotografka Véronique de Viguerieová nejprestižnější cenu na mezinárodním festivalu fotožurnalismu Visa pour l'image časopisu Paris Match. Poprvé od roku 1998 tak zvítězila žena, informovala agentura AFP, podle níž je akce prezentovaná jako nejvýznamnější světová přehlídka fotožurnalismu.

"Myslím obzvlášť na 30 milionů Jemeňanů, kteří každý den prožívají peklo," řekla při předávání cen v jihofrancouzském Perpignanu 40letá vítězka. Oceněnou sérii snímků nafocenou pro časopisy Paris Match a Time nazvala "Jemen: konflikt, který před námi skrývají". 

Fascinující fotografie z Jemenu si můžete prohlédnout na stránkách fotografky, které najdete na adrese veroniquedeviguerie.com.

"Je to reportáž, jejíž produkce byla velmi náročná, válka, o které nikdo nemluví. Dostat se na sever Jemenu, není to nemožné, ale skoro. Vyřídit všechna povolení nám zabralo rok," řekla fotografka.

V zemi na jihu Arabského poloostrova proti sobě od roku 2015 stojí šíitští povstalci podporovaní Íránem na jedné straně a vláda s podporou koalice vedené Saúdskou Arábií na straně druhé. Obyvatelstvo sužuje hlad i absence základních služeb. Fotografie de Viguerieové zachycují zemi v rozkladu: budovy v troskách, obyvatele vyhublé na kost, děti se samopaly, napsala AFP.

"Není to tak, že jsou na jedné straně dobří a na druhé straně špatní," řekla francouzskému deníku La Croix de Viguerieová. "Toto binární vidění je extrémně nebezpečné a je zdrojem konfliktů. Je potřeba jít více do hloubky, ke kořenům, snažit se porozumět," dodala.

Matka dvou dětí byla na hlavní cenu Visa d'Or News nominována společně s Palestincem Khalilem Hamrou z agentury AP a Italem Emanuelem Satollim, kteří se oba věnovali událostem v Pásmu Gazy. Poslední nominovaný Ital Daniele Volpe nafotil erupci sopky v Guatemale.

autor: ČTK | 11. 9. 2018 13:54

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama