Toto jsou nejlepší portrétní fotky světa. Uspěl i fotograf původem z Prahy

Toto jsou nejlepší portrétní fotky světa. Uspěl i fotograf původem z Prahy
Brock Elbank: Xueli, Londýn. Fotograf portrétoval albínskou dívku Xueli, která se narodila v Číně a adoptovala ji rodina v Nizozemsku. Čtrnáctiletá dívka velmi špatně vidí a její oči extrémně trpí v ostrém světle.
Jim Naughten: Hererové  (ukázka z oceněné oceněné série snímků). Oděvy jihoafrických Hererů odrážejí prolínání dvou naprosto rozdílných kultur, které nastalo, když na jejich území přišli němečtí kolonizátoři. Hererové přejali oděvy z viktoriánské éry, ale upravili si je podle svého. Specifický styl odívání, který tak vznikl, se mezi nimi drží dodnes.
Michael Snyder: Rodina na konci světa, Špicberky. Na snímku je Saga Bernlowová na trampolíně před domem její rodiny na vzdáleném arktickém souostroví Špicberky. Žijí v 
městečku Longyearbyen. Její rodiče se sem přestěhovali, aby využili rychle rostoucího cestovního ruchu (ještě v době před koronavirovou epidemií).
Whitney Hayesová: Jayde (14 let).
Foto: Michael Novotný, Portrait of Humanity 2020
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
1. 9. 2020 6:11
Prestižní světová fotografická soutěž zaměřená na portrétní fotografii, nesoucí název Portrait of Humanity 2020, zveřejnila svých 33 vítězů. Je mezi nimi i fotograf Michael Novotný původem z Prahy, který nyní žije a pracuje především na Islandu a v arktických oblastech.

Soutěž Portrait of Humanity (Portrét lidstva) pořádá The British Journal of Photography, což je nejstarší vydávaný fotografický časopis na světě (stojí za ním společnost 1854 Media). Cílem soutěže je ukázat, že ať už lidé žijí na nejrůznějších místech a v nejrůznějších kulturách, je mnohem více věcí, které je spojují, než které je rozdělují.

Prestižní akce se účastní fotografové z celého světa. Pořadatelé letos vyhlásili třicet vítězů v kategorii jednotlivých snímků a tři v kategorii fotosérií. Vítězné fotografie jsou součástí putovní výstavy, která letos začne svou cestu po světě 4. září v budapešťském Capa Centru.

Mezi oceněnými je i fotograf Michael Novotný, který o sobě sám říká, že žije nomádským životem. Pochází z Prahy, nyní však žije na Islandu a putuje po arktických oblastech. Nejprve ho zajímala především krajinářská fotografie, stále více se však přiklání k socio-environmentálnímu dokumentu. Fascinují ho vzdálené oblasti světa, kde ještě není tak silný vliv západní společnosti a kultury.

Další ročník soutěže právě začíná

Zároveň s vyhlášením výsledků pořadatelé otevřeli přihlášky do třetího ročníku soutěže. Je určena jak amatérům, tak profesionálům ze všech zemí světa a uspět mohou nejrůznější druhy portrétů - od selfie přes skupinové portréty až po pouliční fotografii. 

Do soutěže se lze přihlásit na stránce:
portraitofhumanity.co,  
uzávěrka přihlášek je 22. října.

 

Právě se děje

před 1 minutou

U Kralup nad Vltavou vykolejil nákladní vlak, provoz na trati je zastaven

U Kralup nad Vltavou vykolejil brzy ráno nákladní vlak. Provoz na trati je zastaven. Omezení se dotkne desítek spojů, včetně mezinárodních. Na svém webu o tom informovaly České dráhy (ČD).

Nehoda se stala kolem 5:00 v úseku mezi Kralupy - Libčice nad Vltavou. Podle ČD vykolejil vlak jiného dopravce. "Probíhá vyšetřování nehody, odstraňování následků," uvedly dráhy. Zajišťují náhradní autobusovou dopravu.

ČD v tuto chvíli počítají s omezením provozu zhruba do 12:00, čas je ale pouze orientační. "Termín obnovení provozu bude průběžně aktualizován," dodal dopravce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy