Toto jsou nejlepší portrétní fotky světa. Uspěl i fotograf původem z Prahy

Toto jsou nejlepší portrétní fotky světa. Uspěl i fotograf původem z Prahy
Brock Elbank: Xueli, Londýn. Fotograf portrétoval albínskou dívku Xueli, která se narodila v Číně a adoptovala ji rodina v Nizozemsku. Čtrnáctiletá dívka velmi špatně vidí a její oči extrémně trpí v ostrém světle.
Jim Naughten: Hererové  (ukázka z oceněné oceněné série snímků). Oděvy jihoafrických Hererů odrážejí prolínání dvou naprosto rozdílných kultur, které nastalo, když na jejich území přišli němečtí kolonizátoři. Hererové přejali oděvy z viktoriánské éry, ale upravili si je podle svého. Specifický styl odívání, který tak vznikl, se mezi nimi drží dodnes.
Michael Snyder: Rodina na konci světa, Špicberky. Na snímku je Saga Bernlowová na trampolíně před domem její rodiny na vzdáleném arktickém souostroví Špicberky. Žijí v 
městečku Longyearbyen. Její rodiče se sem přestěhovali, aby využili rychle rostoucího cestovního ruchu (ještě v době před koronavirovou epidemií).
Whitney Hayesová: Jayde (14 let).
Foto: Michael Novotný, Portrait of Humanity 2020
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
1. 9. 2020 6:11
Prestižní světová fotografická soutěž zaměřená na portrétní fotografii, nesoucí název Portrait of Humanity 2020, zveřejnila svých 33 vítězů. Je mezi nimi i fotograf Michael Novotný původem z Prahy, který nyní žije a pracuje především na Islandu a v arktických oblastech.

Soutěž Portrait of Humanity (Portrét lidstva) pořádá The British Journal of Photography, což je nejstarší vydávaný fotografický časopis na světě (stojí za ním společnost 1854 Media). Cílem soutěže je ukázat, že ať už lidé žijí na nejrůznějších místech a v nejrůznějších kulturách, je mnohem více věcí, které je spojují, než které je rozdělují.

Prestižní akce se účastní fotografové z celého světa. Pořadatelé letos vyhlásili třicet vítězů v kategorii jednotlivých snímků a tři v kategorii fotosérií. Vítězné fotografie jsou součástí putovní výstavy, která letos začne svou cestu po světě 4. září v budapešťském Capa Centru.

Mezi oceněnými je i fotograf Michael Novotný, který o sobě sám říká, že žije nomádským životem. Pochází z Prahy, nyní však žije na Islandu a putuje po arktických oblastech. Nejprve ho zajímala především krajinářská fotografie, stále více se však přiklání k socio-environmentálnímu dokumentu. Fascinují ho vzdálené oblasti světa, kde ještě není tak silný vliv západní společnosti a kultury.

Další ročník soutěže právě začíná

Zároveň s vyhlášením výsledků pořadatelé otevřeli přihlášky do třetího ročníku soutěže. Je určena jak amatérům, tak profesionálům ze všech zemí světa a uspět mohou nejrůznější druhy portrétů - od selfie přes skupinové portréty až po pouliční fotografii. 

Do soutěže se lze přihlásit na stránce:
portraitofhumanity.co,  
uzávěrka přihlášek je 22. října.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 6 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy