Jak jde dohromady brexit a láska? Fotografka Laura Pannacková zachytila obavy mezinárodních párů

Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
19. 3. 2018 9:26
Britská fotografka Laura Pannacková vytvořila sérii snímků, na které se snaží zachytit obavy partnerských dvojic pramenící z takzvaného brexitu. Symbolicky jde o o páry, ve kterých je vždy z jeden z partnerů Brit a druhý pochází z některé ze zemí Evropské unie. Některé z dvojic při fotografování dokonce řekly, že uvažují o odchodu ze Spojeného království.
Pár se vyjádřil o životě v Británi a Brexitu | Video: British Journal of Photography

S nápadem nafotografovat podobnou sérii přišel British Journal of Photography a oslovil fotografku Lauru Pannackovou.

Soubor obsahuje třináct portrétů partnerských dvojic žijících v Londýně. Každá z nich snímky okomentovala a svěřila se se svým osobním pohledem na brexit. Na snímcích se objevují Britové a s nimi jejich protějšky původem z Itálie, Finska, Bulharska, Španělska, Polska, Švédska, Francie či Německa.

Mirjami: Už mám zase pocit, že jsem tady na obtíž 

Mirjami a Adam
Mirjami a Adam | Foto: British Journal of Photography

"Když jsme se dozvěděli o Brexitu, brala jsem to osobně. Pocházím z imigrantské rodiny a v dětství jsem zažila rasové výpady a stereotypy mířící proti cizincům. Narodila jsem se ve Finsku, ale oba moji rodiče pochází z Číny. Vždycky jsem se cítila jako outsider," říká grafička Mirjami, která žije s britským dělníkem Adamem. "Když jsem se přestěhovala do Londýna, poprvé jsem se cítila tak, že někam patřím, že je to místo, kde se potkávají lidé z různých koutů světa. Že každý z nás sice vypadá jinak, ale patříme k sobě a máme mnoho společného," vysvětluje.

Poté, co lidé v referendu odhlasovali brexit, se podle Mirjami všechno změnilo. "Najednou jsem začala mít stejný pocit jako v dětství, že mě tady nechtějí a že jsem místním na obtíž."

Lorenzo a Phoebe: Odejdeme do Itálie

Lorenzo a Phoebe
Lorenzo a Phoebe | Foto: British Journal of Photography

Lorenzo je italský historik a Phoebe britská obuvní návrhářka. "Náhle jsme si uvědomili, že žijeme v londýnské bublině a že zbytek země se na nás dívá s hořkostí, způsobenou mimo jiné i tím, že je Londýn bohatší. Možná, že my sami jsme součástí toho problému, protože ani jeden z nás nikdy nepřemýšlel o tom, že by někdy mohl žít někde za dálničním okruhem M25 (je to komunikace ohraničující Londýn)," vysvětluje dvojice. Lorenzo i Phoebe se rozhodli, že se kvůli brexitu z Británie odstěhují do Itálie. "Oba jsme vyrostli jako Evropané," říkají.

Jana a Luke: Milujeme Londýn, ale uvažujeme o Německu

Jana a Luke
Jana a Luke | Foto: British Journal of Photography

"Milujeme Londýn," říká Jana, původem z Německa. "Přestože to pro nás bylo finančně velice těžké, podařilo se nám koupit malý dvoupokojový byt v Islingtonu (jde o londýnskou čtvrť). Jsme součástí komunity a máme tam hodně přátel," vypráví. Jejich dcery zde chodí do školy a Jana by se jen nerada stěhovala někam jinam. 

"Po referendu jsme ale začali s Lukem přemýšlet o tom, že se s rodinou přesuneme do Německa," vysvětluje. Vadí jí nejistota, ve které teď žije, a také má vážné pochyby o tom, jak si povede britská ekonomika po vystoupení z unie. "Ve Spojeném království je a bude spousta nestability, zatímco Německo je stabilní. Náš budoucí osud by tam byl mnohem předvídatelnější a bezpečnější," říká Jana a stěžuje si na to, že německá komunita v jejím londýnském okolí se v poslední době dramaticky zmenšila. Podle ní žilo v okolí osm německých rodin a šest z nich už je zpátky v Německu.

O projektu Oddělení

S projektem Separation (Oddělení) přišel prestižní magazín British Journal of Photography. Podílela se na něm také společnost Serif, s jejímž softwarem Affinity pro iPad editovala fotografka Laura Pannacková výsledné snímky. Všech třináct portrétů a další příběhy najdete (v angličtině) na adrese www.bjp-online.com/tag/laura-pannack-brexit.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy