Jak jde dohromady brexit a láska? Fotografka Laura Pannacková zachytila obavy mezinárodních párů

Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
19. 3. 2018 9:26
Britská fotografka Laura Pannacková vytvořila sérii snímků, na které se snaží zachytit obavy partnerských dvojic pramenící z takzvaného brexitu. Symbolicky jde o o páry, ve kterých je vždy z jeden z partnerů Brit a druhý pochází z některé ze zemí Evropské unie. Některé z dvojic při fotografování dokonce řekly, že uvažují o odchodu ze Spojeného království.
Pár se vyjádřil o životě v Británi a Brexitu | Video: British Journal of Photography

S nápadem nafotografovat podobnou sérii přišel British Journal of Photography a oslovil fotografku Lauru Pannackovou.

Soubor obsahuje třináct portrétů partnerských dvojic žijících v Londýně. Každá z nich snímky okomentovala a svěřila se se svým osobním pohledem na brexit. Na snímcích se objevují Britové a s nimi jejich protějšky původem z Itálie, Finska, Bulharska, Španělska, Polska, Švédska, Francie či Německa.

Mirjami: Už mám zase pocit, že jsem tady na obtíž 

Mirjami a Adam
Mirjami a Adam | Foto: British Journal of Photography

"Když jsme se dozvěděli o Brexitu, brala jsem to osobně. Pocházím z imigrantské rodiny a v dětství jsem zažila rasové výpady a stereotypy mířící proti cizincům. Narodila jsem se ve Finsku, ale oba moji rodiče pochází z Číny. Vždycky jsem se cítila jako outsider," říká grafička Mirjami, která žije s britským dělníkem Adamem. "Když jsem se přestěhovala do Londýna, poprvé jsem se cítila tak, že někam patřím, že je to místo, kde se potkávají lidé z různých koutů světa. Že každý z nás sice vypadá jinak, ale patříme k sobě a máme mnoho společného," vysvětluje.

Poté, co lidé v referendu odhlasovali brexit, se podle Mirjami všechno změnilo. "Najednou jsem začala mít stejný pocit jako v dětství, že mě tady nechtějí a že jsem místním na obtíž."

Lorenzo a Phoebe: Odejdeme do Itálie

Lorenzo a Phoebe
Lorenzo a Phoebe | Foto: British Journal of Photography

Lorenzo je italský historik a Phoebe britská obuvní návrhářka. "Náhle jsme si uvědomili, že žijeme v londýnské bublině a že zbytek země se na nás dívá s hořkostí, způsobenou mimo jiné i tím, že je Londýn bohatší. Možná, že my sami jsme součástí toho problému, protože ani jeden z nás nikdy nepřemýšlel o tom, že by někdy mohl žít někde za dálničním okruhem M25 (je to komunikace ohraničující Londýn)," vysvětluje dvojice. Lorenzo i Phoebe se rozhodli, že se kvůli brexitu z Británie odstěhují do Itálie. "Oba jsme vyrostli jako Evropané," říkají.

Jana a Luke: Milujeme Londýn, ale uvažujeme o Německu

Jana a Luke
Jana a Luke | Foto: British Journal of Photography

"Milujeme Londýn," říká Jana, původem z Německa. "Přestože to pro nás bylo finančně velice těžké, podařilo se nám koupit malý dvoupokojový byt v Islingtonu (jde o londýnskou čtvrť). Jsme součástí komunity a máme tam hodně přátel," vypráví. Jejich dcery zde chodí do školy a Jana by se jen nerada stěhovala někam jinam. 

"Po referendu jsme ale začali s Lukem přemýšlet o tom, že se s rodinou přesuneme do Německa," vysvětluje. Vadí jí nejistota, ve které teď žije, a také má vážné pochyby o tom, jak si povede britská ekonomika po vystoupení z unie. "Ve Spojeném království je a bude spousta nestability, zatímco Německo je stabilní. Náš budoucí osud by tam byl mnohem předvídatelnější a bezpečnější," říká Jana a stěžuje si na to, že německá komunita v jejím londýnském okolí se v poslední době dramaticky zmenšila. Podle ní žilo v okolí osm německých rodin a šest z nich už je zpátky v Německu.

O projektu Oddělení

S projektem Separation (Oddělení) přišel prestižní magazín British Journal of Photography. Podílela se na něm také společnost Serif, s jejímž softwarem Affinity pro iPad editovala fotografka Laura Pannacková výsledné snímky. Všech třináct portrétů a další příběhy najdete (v angličtině) na adrese www.bjp-online.com/tag/laura-pannack-brexit.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy