Nečekaně krásná Ostrava. Těžní věže, doly i moderní stavby pohledem fotografů

Nečekaně krásná Ostrava. Těžní věže, doly i moderní stavby pohledem fotografů
Nájemní dům Karla Krause, Jiráskovo náměstí 159/10, Moravská Ostrava. Architekt  Ludwig Faigl (postaveno 1912).
Most Miloše Sýkory, ulice 28. října, mezi Moravskou a Slezskou Ostravou. Postavilo  Vítkovické horní a hutní těžířstvo (1912-1914).
Interiér vítkovické radnice, Mírové náměstí 516/1, Ostrava-Vítkovice. Architekt Max von Ferstel (postaveno 1901-1902).
Větrná jáma Vrbice, Ostrava-Hrušov. Architekt František Fiala (postaveno 1911-1916).
Foto: Martin Štěrba, Josef Horázný, ČTK
Foto
19. 11. 2020 11:07
Působivé tvary těžních věží, továrních komplexů, ale také krásu továrnických vil, dělnických kolonií a kostelů zachytili na svých snímcích fotografové ČTK Martin Štěrba a Josef Horázný. Společně s památkářem Martinem Strakošem pak vytvořili fotografického průvodce Ostravou, kterého pod názvem Ostrava industriální a moderní právě vydalo nakladatelství Paseka.

Oba fotografové na knize pracovali dva roky. "Za tu dobu jsme pořídili asi 1200 snímků, do knížky se jich dostala třetina. Do Ostravy jsme zajížděli hlavně o svátcích a o prodloužených víkendech, kdy bylo ve městě méně lidí," konstatuje Martin Štěrba, rodák z Orlové nedaleko Ostravy.

Při vzniku informacemi nabité publikace, která odhaluje překvapivě zajímavé a krásné ostravské stavby, paradoxně pomohla i epidemie koronaviru. "Opatření kvůli covidu nám značně usnadnila práci, město bylo liduprázdné, mnohé domy jsme na jaře znovu přefotili, protože najednou zmizeli lidé i auta," uvedl Štěrba.

Náš pohled

Výborně zpracovaná kniha, na které je v dobrém slova smyslu vidět, že je za ní spousta práce. Krásné záběry ostravské architektury, které dokáží příjemně překvapit neobvyklým pohledem či kompozicí. Kniha jistě potěší ostravské patrioty, milovníky industriální a moderní architektury i fotografy.

Tomáš Vocelka, editor rubriky Foto

Publikace se zajímavými a historicky podloženými informacemi o jednotlivých budovách je velice zajímavá nejen pro ty, kdo si pod jménem Ostrava představí ponejvíce Stodolní ulici a areál Dolních Vítkovic, ale i pro města znalé ostravské rodáky a pamětníky. 

Fotografové často pořizovali své snímky z druhých a třetích pater protějších budov. "V některých případech jsme využili i střechy nebo terasy protějších domů. Pár snímků vzniklo přímo z bytu mých rodičů, kteří bydlí v centru Ostravy," konstatoval ostravský rodák Josef Horázný.

Nakonec fotografové společně s památkářem Martinem Strakošem vybrali do knihy více než čtyři stovky fotografií. Zachycují architekturu, která vznikla v rozmezí let 1845 a 1949.

Obálka knihy
Obálka knihy | Foto: Martin Štěrba, Josef Horázný, ČTK

O knize:

Ostrava industrální a moderní, velký průvodce po architektuře 1845-1949. Martin Strakoš, fotografie Martin Štěrba a Josef Horázný. Nakladatelství Paseka, 240 stran, cena 318 Kč.

O autorech:

Martin Strakoš (1972, Ostrava) působí v Národním památkovém ústavu, územním odborném pracovišti v Ostravě v pozici památkáře. Zaměřuje se na problematiku architektury 19. a 20. století, na historii památkové péče a otázky současné architektury v historickém prostředí. 

Martin Štěrba (1976), rodák z Ostravska, je zástupcem šéfredaktora Databanky multimédií ČTK. Ve své volné tvorbě se věnuje subjektivnímu dokumentu.

Josef Horázný (1975) se zabývá zejména subjektivně dokumentární fotografií a různými druhy užité fotografie. Profesionálně se věnuje zvětšování černobílých fotografií, digitálnímu tisku a problematice color managementu. V současné době pracuje i pro ČTK.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Zaorálkův odhad: Muzea a galerie otevřou v půlce února, kina a divadla v březnu

Pokud se epidemická situace v Česku bude zlepšovat, muzea a galerie by mohly otevřít v polovině února, kina a divadla pak nejdřív v půlce března. V pondělním pořadu Události, komentáře České televize to řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Vláda ve středu představí upravený protiepidemický systém známý pod zkratkou PES. V pátém stupni nově umožní zprovoznit výdejní okénka pro knihovny, sdělil ministr. Ve čtvrtém stupni se teoreticky otevře šance pro hudbu či divadlo, avšak maximálně pro 20 procent kapacity hlediště a ne více než 300 lidí, kteří budou muset mít respirátory a prokázat se negativním testem. "Bude to pro mimořádné akce," naznačil Zaorálek. Fungování v takto omezeném režimu uplynulé dny kritizovali ředitelé pražského Národního divadla či ostravského Národního divadla moravskoslezského, podle nich se za těchto okolností nevyplatí hrát.

Zaorálek tomu v Událostech, komentářích přitakal, když řekl, že tato opatření jsou pro běžný provoz příliš tvrdá. Podle něj by se tak koncerty a divadla mohly ve větší míře vrátit až po přechodu Česka do třetího stupně protiepidemického systému. "Tam by byla možnost jít bez negativních testů, bylo by to pouze s respirátory, a tam se otevře šance pro 30 procent diváků. První šance pro divadla a kina tak svitne v tom třetím stupni, což bude při pozitivním vývoji epidemie nejdříve v polovině března," odhaduje ministr kultury.

před 5 hodinami

Getafe vstřelilo v Bilbau rekordně rychlý gól, ale utrpělo debakl

Fotbalisté Getafe sice skórovali v Bilbau už v 18. sekundě a vstřelili svůj nejrychlejší gól ve španělské lize v historii, z Baskicka ale nakonec odjeli s debaklem 1:5. Athletic se po vysokém vítězství posunul z třináctého místa tabulky na deváté, na třinácté místo kleslo Getafe.

Hosté šli do vedení hned z první akce zápasu díky hlavičce Marca Cucurelly. Už ve 13. minutě však podobně zblízka, ale akrobaticky nohou, srovnal Raúl García. Athletic skóre otočil pět minut po přestávce díky hlavičce Yeraye Álvareze a pojišťovací trefu přidal po hodině hry také hlavou opět García. Další dvě branky domácí vstřelili v závěrečné čtvrthodině.

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Bilbao - Getafe 5:1 (12. a 61. R. García, 50. Álvarez, 75. Berenguer, 82. De Marcos - 1. Cucurella).

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Zemřel designér a keramik Václav Šerák

Ve věku 89 let zemřel designér a sochař Václav Šerák. Byl autorem mnoha keramických plastik a designérem výrobků několika keramických závodů. Svůj monumentální expresivní styl uplatnil také v architektuře nebo při tvorbě plastik z ledu a sněhu. O jeho sobotním úmrtí v pondělí informovala kurátorka Dita Hálová, která mu roku 2014 v pražském Uměleckoprůmyslovém museu připravila retrospektivní výstavu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy