Víte, kdo byl Šílený hedvábník? Kniha přináší příběhy českých hor a lyžařů

Víte, kdo byl Šílený hedvábník? Kniha přináší příběhy českých hor a lyžařů
"Přelom padesátých a šedesátých let přinesl změny zejména v lyžařské módě a vybavení. Neforemné větrovky a pumpky vyrobené z přírodních tkanin nahrazují svetry rozmanitých vzorů a opravdovým hitem se stávají strečové kalhoty z nylonového vlákna, které poprvé představila v roce 1948 módní návrhářka Maria Bogner." Autorem snímků na této dvoustraně z knihy Naše hory, lyže, sníh je Vilém Heckel.
"Byli jsme plní energie, naším kmenem byla skejťácká komunita a skateboarding iniciačním rituálem, plným krve a létání. Pády do prašanu se ale zdály být bezpečnější než asfalt, tak jsme se začátkem osmdesátých let začali zajímat o snowboarding, konstatuje v knize průkopník českého snowboardingu Jiří Včelák. Na snímku, jehož autorem je fotoreportér Vojtěch Písařík, je zachycen Peter Kiss na Perninku v roce 1985.
Kniha vypráví řadu zajímavých příběhů. Například na snímku vpravo je Zikmund Ascher, který měl dvě velké vášně: módu a také rychlost. Ať už v autě, na což doplatil několika nehodami, nebo na lyžích. Agresivní jízda mu vynesla řadu úspěchů i přiléhavou přezdívku Šílený hedvábník. V roce 1938 se stal vicemistrem republiky ve sjezdařské kombinaci a startoval i na MS ve švýcarském Engelbergu. V roce 1939 emigroval do Londýna a dál podnikal v oděvním průmyslu. Ukázka z knihy Naše hory, lyže, sníh.
Eva Samková při tréninku na italském Passo Stelviu. Autorem fotografie je editor knihy Naše hory, lyže, sníh a přední český fotograf Herbert Slavík.
Foto: Vilém Heckel, Naše hory, lyže, sníh
Foto
Aktualizováno 3. 12. 2020 16:19
Abyste nemuseli dlouho hledat: Šílený hedvábník byl pražský módní guru a lyžař Zikmud Ascher, reprezentující Československo na mistrovství světa. Jeho příběh i osudy dalších hrdinů českého lyžování či snowboardingu přináší nová kniha Naše hory, lyže, sníh. Na jejích stránkách je také řada zajímavostí a skvělých snímků od Viléma Heckela, Herberta Slavíka a dalších významných fotografů.

Bezmála 250 stran textů, dobových obrazových materiálů, historických snímků a současných fotografií seznamuje čtenáře s prostředím hor a lyžováním jako národním fenoménem.

Autoři knihy Naše hory, lyže, sníh, která právě vychází, představují zimní sporty na horách od jejich nostalgických počátků. Připomínají průkopníky lyžování, tradici velkých závodů v době první republiky, poválečné kolektivní rekreace, povinné školní výcviky i počátky snowboardingu. Část publikace je věnována také legendám zimních sportů od Jiřího Rašky až po Evu Samkovou a Ester Ledeckou.

"Od dětství mám rád hory v zimě, v létě a veškeré aktivity s nimi spojené. Jako kluk jsem s rodiči jezdil na hory pravidelně, prošli jsme Krkonoše, Jizerky, Šumavu, Vysoké Tatry. Jinam jsme ani nemohli, Alpy pro nás byly jen nedostižný sen tam kdesi sice nedaleko, ale za neprodyšnou železnou oponou," říká editor knihy a významný český fotograf Herbert Slavík. 

Součástí knihy, kterou připravil společně s kolektivem autorů a fotografů, jsou historická ohlédnutí, vzpomínky, portréty průkopníků i rozhovory s osobnostmi českého sportu. Stranou pozornosti nezůstávají ani zajímavosti z prostředí horských bud, slavných závodů a vývoj lyžařského vybavení a módy na lyže a snowboard. Kniha obsahuje desítky dosud nepublikovaných snímků známých fotografů.

"Nejraději mám zimní hory, v dětství jsme s rodiči jezdili hlavně na běžkách, protože táta odmítal stát nekonečné fronty u vleků, a tak jsem první sjezdy absolvoval až na povinných lyžařských kurzech na základní škole," říká Herbert Slavík. "Myslím, že nejsem jediný, kdo s určitou dávkou nostalgie na lyžáky vzpomíná - zima, hory, roztopená kamna, večerní diskotéky, školní lásky. Lyžování bylo až na dalším místě, ale možná právě díky těmto kurzům jsme národem opravdu nadšených lyžařů," vysvětluje.

Myšlenku na vznik knihy Naše hory, lyže, sníh nosil Herbert Slavík v hlavě několik let. Nechtěl, aby byla o vrcholovém závodním lyžování, spíše měl na mysli ohlédnutí za zimou na horách očima milovníka zimních sportů. "Myslím, že nakonec se podařilo dostat do knihy více, než jsem zpočátku myslel. Výjimečnou ji bezesporu činí unikátní fotografie doplněné atraktivními texty známých autorů," vysvětluje Slavík. 

Součástí knihy jsou i zřídka publikované fotografie výjimečného českého fotografa Viléma Heckela, které i dnes překvapují svou ojedinělou estetikou a unikátní technickou kvalitou.

Obálka knihy Naše hory, lyže, sníh
Obálka knihy Naše hory, lyže, sníh | Foto: Naše hory, lyže, sníh

O knize

Naše hory, lyže, sníh
Kolektiv autorů (editor: Herbert Slavík)
Vydavatel: WWA Photo
Titul je v běžné knižní distribuci
248 stran, formát 230 × 275 mm
Doporučená cena: 599 Kč
Vychází 5. listopadu 2020

 

Právě se děje

před 6 minutami

Europarlament zbavil imunity bývalého katalánského premiéra Puigdemonta

Evropský parlament zbavil imunity katalánského expremiéra Carlose Puigdemonta a jeho dva kolegy. Úřady mohou opět zvážit žádost Španělska o jejich vydání.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Spor Trump vs. Republikáni pokračuje. Bývalý prezident nesouhlasí s používáním svého jména

Ve Spojených státech se v posledních dnech vyhrocuje spor mezi Republikánskou stranou a bývalou hlavou státu Donaldem Trumpem ohledně využívání exprezidentova jména k propagačním účelům a výběru finančních příspěvků od drobných přispěvatelů. Trump v pondělí vyzval svoje podporovatele, aby nedávali peníze tradičním republikánským strukturám a aby místo toho podpořili jeho vlastní volební skupinu, jejímž cílem je podporovat kandidáty souznějící s Trumpovým programem.

Trumpovi právníci zaslali v pátek výzvu Celostátnímu výboru Republikánské strany (RNC) a dalším dvěma klíčovým stranickým organizacím, aby přestaly používat Trumpovo jméno ve veřejných kampaních bez jeho svolení. Podle exprezidentova poradce je Trump na volné používání svého jména citlivý a vadí mu také to, že tři zmíněné struktury Republikánské strany podporují kandidaturu některých zákonodárců, kteří se letos připojili na stranu demokratů při projednávání ústavní žaloby, jež na exprezidenta mířila ve spojitosti s lednovými nepokoji v Kapitolu.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Česko má za sebou zřejmě nejmrazivější noc týdne, na Jizerce naměřili minus 21 stupňů

Noc na dnešek byla podle meteorologů pravděpodobně nejmrazivější nocí tohoto týdne. Především na východě a severovýchodě teploty při vyjasnění klesly až k minus deseti stupňům Celsia. Největší zima byla v Jizerských horách, v mrazové kotlině na Jizerce naměřili dokonce minus 21 stupňů. V dalších dnech se má oteplovat, od pátku už by teploty v noci pod nulu klesat neměly, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V noci na dnešek se vyjasnilo všude kromě jihu a jihozápadu země. "Ve studeném vzduchu a při slabém větru tak klesly teploty v nižších a středních polohách na minus čtyři až minus osm stupňů Celsia, na východě a severovýchodě až na minus deset stupňů Celsia," uvedli meteorologové. V Jizerských horách se teploty pohybovaly většinou kolem minus 15 stupňů, ve výjimečných případech, jako právě na Jizerce, spadly ještě níže.

Na jihu a jihozápadě Čech bylo díky nízké oblačnosti tepleji, nejčastěji mezi nulou až minus čtyřmi stupni Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy