Víte, kdo byl Šílený hedvábník? Kniha přináší příběhy českých hor a lyžařů

Víte, kdo byl Šílený hedvábník? Kniha přináší příběhy českých hor a lyžařů
"Přelom padesátých a šedesátých let přinesl změny zejména v lyžařské módě a vybavení. Neforemné větrovky a pumpky vyrobené z přírodních tkanin nahrazují svetry rozmanitých vzorů a opravdovým hitem se stávají strečové kalhoty z nylonového vlákna, které poprvé představila v roce 1948 módní návrhářka Maria Bogner." Autorem snímků na této dvoustraně z knihy Naše hory, lyže, sníh je Vilém Heckel.
"Byli jsme plní energie, naším kmenem byla skejťácká komunita a skateboarding iniciačním rituálem, plným krve a létání. Pády do prašanu se ale zdály být bezpečnější než asfalt, tak jsme se začátkem osmdesátých let začali zajímat o snowboarding, konstatuje v knize průkopník českého snowboardingu Jiří Včelák. Na snímku, jehož autorem je fotoreportér Vojtěch Písařík, je zachycen Peter Kiss na Perninku v roce 1985.
Kniha vypráví řadu zajímavých příběhů. Například na snímku vpravo je Zikmund Ascher, který měl dvě velké vášně: módu a také rychlost. Ať už v autě, na což doplatil několika nehodami, nebo na lyžích. Agresivní jízda mu vynesla řadu úspěchů i přiléhavou přezdívku Šílený hedvábník. V roce 1938 se stal vicemistrem republiky ve sjezdařské kombinaci a startoval i na MS ve švýcarském Engelbergu. V roce 1939 emigroval do Londýna a dál podnikal v oděvním průmyslu. Ukázka z knihy Naše hory, lyže, sníh.
Eva Samková při tréninku na italském Passo Stelviu. Autorem fotografie je editor knihy Naše hory, lyže, sníh a přední český fotograf Herbert Slavík.
Foto: Vilém Heckel, Naše hory, lyže, sníh
Foto
Aktualizováno 3. 12. 2020 16:19
Abyste nemuseli dlouho hledat: Šílený hedvábník byl pražský módní guru a lyžař Zikmud Ascher, reprezentující Československo na mistrovství světa. Jeho příběh i osudy dalších hrdinů českého lyžování či snowboardingu přináší nová kniha Naše hory, lyže, sníh. Na jejích stránkách je také řada zajímavostí a skvělých snímků od Viléma Heckela, Herberta Slavíka a dalších významných fotografů.

Bezmála 250 stran textů, dobových obrazových materiálů, historických snímků a současných fotografií seznamuje čtenáře s prostředím hor a lyžováním jako národním fenoménem.

Autoři knihy Naše hory, lyže, sníh, která právě vychází, představují zimní sporty na horách od jejich nostalgických počátků. Připomínají průkopníky lyžování, tradici velkých závodů v době první republiky, poválečné kolektivní rekreace, povinné školní výcviky i počátky snowboardingu. Část publikace je věnována také legendám zimních sportů od Jiřího Rašky až po Evu Samkovou a Ester Ledeckou.

"Od dětství mám rád hory v zimě, v létě a veškeré aktivity s nimi spojené. Jako kluk jsem s rodiči jezdil na hory pravidelně, prošli jsme Krkonoše, Jizerky, Šumavu, Vysoké Tatry. Jinam jsme ani nemohli, Alpy pro nás byly jen nedostižný sen tam kdesi sice nedaleko, ale za neprodyšnou železnou oponou," říká editor knihy a významný český fotograf Herbert Slavík. 

Součástí knihy, kterou připravil společně s kolektivem autorů a fotografů, jsou historická ohlédnutí, vzpomínky, portréty průkopníků i rozhovory s osobnostmi českého sportu. Stranou pozornosti nezůstávají ani zajímavosti z prostředí horských bud, slavných závodů a vývoj lyžařského vybavení a módy na lyže a snowboard. Kniha obsahuje desítky dosud nepublikovaných snímků známých fotografů.

"Nejraději mám zimní hory, v dětství jsme s rodiči jezdili hlavně na běžkách, protože táta odmítal stát nekonečné fronty u vleků, a tak jsem první sjezdy absolvoval až na povinných lyžařských kurzech na základní škole," říká Herbert Slavík. "Myslím, že nejsem jediný, kdo s určitou dávkou nostalgie na lyžáky vzpomíná - zima, hory, roztopená kamna, večerní diskotéky, školní lásky. Lyžování bylo až na dalším místě, ale možná právě díky těmto kurzům jsme národem opravdu nadšených lyžařů," vysvětluje.

Myšlenku na vznik knihy Naše hory, lyže, sníh nosil Herbert Slavík v hlavě několik let. Nechtěl, aby byla o vrcholovém závodním lyžování, spíše měl na mysli ohlédnutí za zimou na horách očima milovníka zimních sportů. "Myslím, že nakonec se podařilo dostat do knihy více, než jsem zpočátku myslel. Výjimečnou ji bezesporu činí unikátní fotografie doplněné atraktivními texty známých autorů," vysvětluje Slavík. 

Součástí knihy jsou i zřídka publikované fotografie výjimečného českého fotografa Viléma Heckela, které i dnes překvapují svou ojedinělou estetikou a unikátní technickou kvalitou.

Obálka knihy Naše hory, lyže, sníh
Obálka knihy Naše hory, lyže, sníh | Foto: Naše hory, lyže, sníh

O knize

Naše hory, lyže, sníh
Kolektiv autorů (editor: Herbert Slavík)
Vydavatel: WWA Photo
Titul je v běžné knižní distribuci
248 stran, formát 230 × 275 mm
Doporučená cena: 599 Kč
Vychází 5. listopadu 2020

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 7 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy