Foto: Režisér Karel Zeman by oslavil 110 let. Jeho filmovým kouzlům se klaněl svět

Foto: Režisér Karel Zeman by oslavil 110 let. Jeho filmovým kouzlům se klaněl svět
Zemanovým průlomovým dílem, prvním kombinujícím hranou, animovanou a loutkovou složku, je Cesta do pravěku z roku 1955.
Úspěch Zemanovi přinesla už prvotina, krátkometrážní Vánoční sen z roku 1946, který dostal cenu v Cannes.
Natáčení Vynálezu zkázy bylo mimořádně náročné a trvalo s přípravami čtyři roky.
Koncem 40. let minulého století se Zeman doma proslavil díky Panu Prokoukovi, animované postavě z krátkých filmů, jehož uklánějící se postavička se později stala součástí znělky kina Ponrepo.
Foto: ČTK
dap mdan hrz ČTK dap, mdan, hrz, ČTK
3. 11. 2020 17:01
Před 110 lety se narodil jeden z nejvýznamnějších českých tvůrců animovaných filmů Karel Zeman. Věřil v sílu vyprávění, jeho práce okouzlila několik generací diváků nejen doma, ale také za hranicemi. Do dějin kinematografe se zapsal Cestou do pravěku, ve které poslal čtyři kluky proti proudu času mezi dinosaury, ale také svými jedinečnými verneovkami, jako byly Vynález zkázy nebo Na kometě.

Zemanova cesta na vrchol československé kinematografie vedla přes kurz reklamní kresby ve francouzském Aix-en-Provence a práci reklamního výtvarníka v brněnském Domě služeb. Právě tam přijel v roce 1943 režisér Elmar Klos natočit reportáž o aranžérské soutěži, v níž Zeman zvítězil - a Klos ho pak s sebou přivedl do filmových ateliérů ve Zlíně.

Právě tam se Zeman společně s Hermínou Týrlovou a Jiřím Trnkou stal jedním ze zakladatelů českého animovaného filmu. Úspěch mu přinesla už prvotina, krátkometrážní Vánoční sen z roku 1946, který dostal cenu v Cannes.

Průlomovým dílem, kombinujícím hranou, animovanou a loutkovou složku, byla Cesta do pravěku z roku 1955. O tři roky později do kin přišlo první Zemanovo zpracování románu Julese Verna, Vynález zkázy, které se prodalo do sedmi desítek zemí světa.

Postupy a triky Karla Zemana se učily na světových filmových školách. Jeho dílo ovlivnilo Pabla Picassa, Salvadora Dalího či Terryho Gilliama. Mimořádnému tvůrci a jeho tvorbě se věnuje Muzeum Karla Zemana na pražské Kampě, které funguje již osm let.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Skladištěm u anglického Bristolu otřásl výbuch. Na místě je několik obětí

Mohutný výbuch, jenž otřásl skladištěm u Bristolu na jihozápadě Anglie, si vyžádal řadu obětí, uvádí britská agentura PA. Na místě jsou záchranáři.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

EU chystá pravidla pro odstraňování dezinformací, týkají se i politické reklamy

Evropská unie bude účinněji postihovat záměrné šíření dezinformací, které může ohrožovat fungování evropské demokracie. Evropská komise proto mimo jiné chystá závazná pravidla pro internetové platformy, které budou muset odstraňovat manipulativní příspěvky. Povinné bude rovněž označování politické reklamy či zveřejňování jejích zadavatelů. Počítá s tím akční plán pro demokracii, který ve čtvrtek představila místopředsedkyně komise Věra Jourová.

Současná covidová pandemie podle Bruselu odhalila zranitelnost EU v digitálním prostoru, kde se šíří množství dezinformací spojených s nemocí či vakcínami. Podle unijní diplomacie zároveň mnoho manipulativních příspěvků často vytvořených v Rusku či v Číně usiluje o ovlivnění voleb v evropských zemích či o nabourávání demokracie.

Komise proto chystá řadu závazných návrhů a doporučení v rámci zveřejněného plánu, který se věnuje třem oblastem: boji s dezinformacemi, ochraně transparentnosti voleb a podpoře nezávislých médií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy