Brno má další unikát. Zastupitel objevil v centru zachovalý byt z dob funkcionalismu

Brno má další unikát. Zastupitel objevil v centru zachovalý byt z dob funkcionalismu
Obývacímu pokoji jakožto reprezentativnímu sálu dominuje rodinný krb a vestavěné skříně s prosklenou vitrínou.
Interiér navrhl pravděpodobně architekt židovského původu Emmerich Horvát jako reprezentativní byt, jelikož manžel Johanny Teltscher byl jako ředitel exportního oddělení Škodových závodů pro Jižní Ameriku vážený člověk. Mladá rodina v bytě žila pouhých pět let, v roce 1938 odjela z Československa za zakázkou do Jižní Afriky. Paradoxně si tím zachránila život. V roce 1943 dům zabavili nacisté a Johanniny rodiče odvezli do koncentračního tábora v Terezíně, odkud je přemístili do areálu Piaski, kde je společně s ostatními židy zavraždili.
V ložnici jsou šuplíky na manžetové knoflíky či šperky...
"Tady jsou vidět skvrny od inkoustu, které nejspíš pochází ještě z doby, kdy tu Herdanovi žili," říká Doležel.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
25. 9. 2020 11:05
K vile Tugendhat či domu Low-Beerů se brzy zařadí i funkcionalistický byt, který nedávno objevil zastupitel Michal Doležel v centru Brna. Interiér z 30. let minulého století je od začátku komunismu v majetku města a vystřídalo se v něm několik nájemníků. Přesto to uvnitř působí, jako by se v něm zastavil čas. Dobu přečkalo původní vybavení, jako je krb, úložné prostory i podlaha. Podívejte se.

Michal Doležel na interiér dostal tip od své známé. "Byt byl pravděpodobně k pronájmu v databázi Brna-střed, má známá se na něj šla podívat a protože ví, že se zajímám o architekturu, volala mi s tím, že viděla interiér, který měl dochovaný původní nábytek. Představoval jsem si, že tu bude pár kusů nábytku, ale tohle jsem nečekal," říká Doležel.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy