Záběr zachycující olympijského vítěze Ítala Ferreiru proti slunečnímu kotouči se během několika týdnů od svého vzniku stal ikonickým. Fotograf, který ho pořídil, nyní vysvětlil, jak vlastně snímek vznikl.
Prstencové zatmění Slunce bylo v Brazílii viditelné 14. října. Začalo ve tři hodiny odpoledne místního času a skončilo kolem šesté večer. Snímek byl pořízen ve 4:40. "Jen plánování toho, abych mohl tento výjimečný okamžik zachytit, trvalo čtyři měsíce," vysvětluje Marcelo Maragni, který pracuje mimo jiné pro Red Bull Content Pool. Věděl, že na pořízení perfektního snímku bude mít jen pár vteřin.
Nejprve musel vytipovat místo, odkud se mu podaří vyfotografovat surfaře tak, aby byl zarámován ve slunečním kotouči překrytém Měsícem. Ačkoliv se to nezdá, vyžadovalo to plánování scény téměř s milimetrovou přesností. Pro práci potřeboval řadu technických pomůcek, od vysílaček a mobilních telefonů až po ochranné brýle, zrcadla prosvětlující stíny a samožrejmě také tmavý filtr před objektivem.
"Surfař byl ode mne při pořízení snímku vzdálen zhruba kilometr," vzpomíná Maragni. Protože měl jen zhruba pět sekund na to, aby pořídil perfektně slícovaný snímek surfaře, Slunce a Měsíce, provedl před samotnou akcí řadu zkoušek a studií. Navštívil také více než dvacet různých míst, než se mu podařilo najít to ideální.
"Prováděl jsem také různé výpočty, abych nalezl vhodný úhel záběru," vysvětluje fotograf. Musel přitom brát v úvahu polohu Slunce a Měsíce v daném okamžiku a zároveň i úhel mezi surfařem, fotoaparátem a nebeskými tělesy. "Byla to jedna z nejsložitějších fotografií, které jsem kdy pořídil," říká.
Surfař Ferreira byl výsledným snímkem nadšený, i když původně příliš nevěřil v úspěch. "Když jsme přijeli na místo, bylo na obloze hodně mraků a měl jsem trochu obavy. Ale když jsme dorazili ke skále, která měla být podle propočtů ideálním místem, počasí se umoudřilo," řekl a dodal, že to pro něj byl více než výjimečný projekt.
Práci Marcela Maragniho můžete sledovat mimo jiné také na Instagramu: @marcelomaragni