Objektivem reportérky: Příběh afrického chlapce, který sní o žokejské slávě

Objektivem reportérky: Příběh afrického chlapce, který sní o žokejské slávě
Devatenáctiletý žokej Diop Fallou (uprostřed) během dostihu na hipodromu Ndiaw Macodou v senegalském městě Thiés. Má už za sebou řadu vítězství na senegalských dostihových drahách, a nebýt pandemie, už by se asi jeho sen o Francii splnil.
K Diopovým povinnostem v hřebčíně Lambafar samozřejmě nepatří jen trénink a závodění.
Zatím s Raissou Betty pouze trénuje, ale v budoucnu by se v jejím sedle měl objevit  na prestižních senegalských dostizích.
Diop Fallou upravuje sedlo kolegovi během tréninku poblíž senegalského Sangalkamu. "Mnoho z toho, co umíme, nás naučili už doma v rodině, právě tam jsem také získal vášeň pro koně," říká mladý jezdec.
Foto: Zohra Bensemra, Reuters
Lidé mají nejrůznější sny. Drobný senegalský mladík Diop Fallou se chce stát slavným žokejem. Každý den proto tvrdě trénuje na savanách poblíž vesnice Niaga. Na domácích závodištích už ho znají. Jenže on chce patřit k nejlepším na světě. Jeho cestu za úspěchem fotografovala špičková reportérka agentury Reuters Zohra Bensemraová.

V houfu mladých jezdců, kteří se časně zrána připravují na trénink poblíž senegalské vesnice Niaga, Diop Fallou snadno zmizí, neboť je o hlavu menší než jeho přátelé. Ale když začne závodit, jeho přikrčená silueta nad sedlem je hned vidět před ostatními.

"Když startuje závod, bývám trochu ve stresu, ale po chvíli je to pryč," říká mladík. "Během závodu už myslím jen na vítězství."

Diop je jeden z nejslibnějších a nejtalentovanějších mladých senegalských žokejů, kterému se podařilo už v sedmnácti letech vyhrát řadu místních dostihů. Jeho cíle jsou ale mnohem vyšší. Doufá, že už příští rok by mohl jezdit ve Francii.

Koně jsou v soudobém Senegalu každodenní součástí života. Bryčky a vozy tažené koňmi jsou tam všudypřítomné a dostihy se během posledních padesáti let vyvinuly v celonárodní vášeň. "Koně v naší rodině vždycky byli, miloval je můj otec i dědeček," říká Diop.

Ve vesnicích, jako je Niaga, kde žije Diop, obchody s potřebami pro chovatele koní lemují hlavní cesty a okolní pole jsou poseta jezdci. Dům, kde žije Diop a dalších dvanáct členů jeho rodiny, stojí u frekventované postranní ulice a právě dostává novou střechu. Mohli si ji pořídit díky finančním cenám, které mladý jezdec vyhrál.

V závislosti na počtu účastníků závodu může Diop získat za jedno vítězství až 600 dolarů. To je zhruba třikrát více, než je průměrný měsíční plat v Senegalu. Diopův otec, který většinu života strávil jako kočí, je na synovy úspěchy náležitě pyšný. To, že chlapec ukončil školní docházku ve dvanácti letech, aby se mohl dostihům věnovat naplno, neřeší.

Nyní Diop trénuje u Adama Baa, jehož rodina už po generace vlastní hřebčín u jezera Lac Rose. "Je to velice talentovaný jezdec," říká Bao. "A navíc s jeho výškou a váhou bude moci závodit do padesáti," tvrdí. Příští rok chce Diopa poslat na tři měsíce do Francie, kde by měl závodit v barvách jisté senegalské stáje. "Už by tam dávno byl, nebýt pandemie," vysvětluje Bao krátce před dostihy ve třetím největším senegalském městě Thiés.

Diop tam během následujícího nedělního odpoledne vyhrál tři z pěti dostihů a na cenách získal tisíc dolarů. "Chci být nejlepší žokej v jiné zemi, než je tato. V Maroku, ve Francii, prostě kdekoliv, kde mají rádi dostihový sport," sní mladý žokej z africké savany.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Irving dovedl basketbalisty Brooklynu k výhře nad New Orleans

Basketbalisté Brooklynu zvítězili na hřišti New Orleans Pelicans 134:129. Oslabené Nets v koncovce podržel Kyrie Irving osmi body v poslední minutě. Brooklyn je tak o jedinou prohru druhý ve Východní konferenci NBA za Philadelphií. Zazářil také Paul George, který zařídil Los Angeles Clippers výhru 113:112 nad Portlandem, přičemž sám v poslední minutě smazal pětibodovou ztrátu.

Výsledky NBA:

Atlanta - Orlando 112:96, New Orleans - Brooklyn 129:134, New York - Charlotte 109:97, Portland - LA Clippers 112:113, Sacramento - Minnesota 120:134.

před 1 hodinou

Policie v Ohiu postřelila mladou černošku, ta zemřela

Policie ve městě Columbus v americkém státě Ohio v úterý postřelila mladou černošku, dívka na následky zranění zemřela. Strážníci podle úřadů i rodiny zemřelé na místo přijeli poté, co obdrželi hlášení o násilném incidentu. Informovala o tom agentura Reuters.

Střelba se odehrála krátce předtím, než soudce v Minneapolisu oznámil, že porota shledala bývalého policistu Dereka Chauvina vinným z vraždy a zabití černocha George Floyda. Ten zemřel poté, co mu Chuavin loni v květnu při zatýkání klečel na krku.

Policie v Ohiu zveřejnila záběry z kamer na uniformách policistů několik hodin po úterní střelbě. Policejní ředitel Michael Woods uvedl, že strážníci na místo přijeli poté, co obdrželi hlášení, že se v jihovýchodní části města schyluje k útoku nožem. Podle videozáznamu policie dorazila k domu, před nímž stála skupina lidí. Mladá žena, která měla patrně v ruce nůž, se rozeběhla k další ženě. Policisté pak začali na útočnici střílet a ta se skácela k zemi. Nedaleko jejího těla podle videozáznamu patrně ležel kuchyňský nůž.

Zdroj: ČTK
Další zprávy