reklama
 
 

Tak fotil legendární fotograf hor Vilém Heckel. V Plzni chystají jeho velkou výstavu

19. 9. 2018 6:30
Vilém Heckel se zapsal mezi české fotografické legendy především svými úžasnými snímky velehor. Hory miloval a staly se mu nakonec osudnými - zahynul na expedici, která se vydala dobýt peruánský Huascarán. Letos uplynulo sto let od jeho narození a toto výročí připomene velká retrospektivní výstava v Západočeském muzeu v Plzni, která začne 4. října.

Výstava v Západočeském muzeu potrvá až do konce ledna a díky vstřícnosti organizátorů si mohou čtenáři Aktuálně připomenout ve fotogalerii řadu nádherných fotografií z připravované Heckelovy výstavy. 

Vilém Heckel se narodil v roce 1918 v Plzni a po svém otci zdědil lásku k cestování a k fotografii. Vyučil se fotografem-portrétistou a pracoval v řadě menších ateliérů. Pak přešel k průmyslové a reklamní fotografii, v roce 1949 byl přijat do fotografické sekce Svazu československých výtvarných umělců.

V padesátých letech objevil kouzlo hor, odešel ze zaměstnání a stal se volným fotografem. Zúčasnil se mnoha horolezeckých expedic, ze kterých vznikla řada vysoce oceňovaných fotografických publikací a výstav, zachycujících majestátní krásu přírody.

Na poslední expedici vyrazil Vilém Heckel společně s dalšími horolezci v dubnu 1970 do pohoří Cordillera Blanca v Peru. Expedice byla od počátku stíhána problémy a 31. května téhož roku skončila tragicky, když členy expedice zavalila lavina bahna a kamení při zemětřesení na úpatí hory Huascarán.

Heckelova rozsáhlá tvorba obsahuje mnoho kapitol: průmyslové a reklamní fotografie, reportážní dokumentaci, krajinné fotografie celého Československa a fotografické záznamy vysokohorských expedic. Mimořádný talent, jasný cíl, oddanost a láska k přírodě, pracovitost, fyzická kondice a společenská povaha, to vše jsou skutečnosti, díky nimž se Vilému Heckelovi podařilo zařadit mezi nejuznávanější fotografy hor a krajiny. 

Vilém Heckel za svůj život shromáždil rozsáhlý fotoarchiv, čítající přes 70 000 systematicky roztříděných negativů. V roce stého výročí jeho narození připravuje Západočeské muzeum v Plzni retrospektivní výstavu VILÉM HECKEL 100 (4. 10. 2018 - 27. 1. 2019), která Viléma Heckela představí jako výjimečnou osobnost fotografické scény 20. století v souvislostech s celou jeho životní cestou. 

Výstava představí jednotlivé části tvorby Viléma Heckela v kontextu s jeho životní cestou. Na výstavě bude vystaveno více než 100 fotografií, z nichž některé nebyly dosud zveřejněné. Součástí výstavy budou i všechny Heckelovy publikace a některé jeho osobní věci. 

Výstava se uskuteční díky pomoci dcery Viléma Heckela, Heleny Heckelové, a jejího dlouhodobého spolupracovníka v oblasti digitalizace archivu Martina Fojtka z galerie Fotografic. 

(Text vznikl s využitím materiálů, které připravili kurátoři výstavy Markéta Formanová, Helena Heckelová a Martin Fojtek).

O výstavě: 

autoři: Dan Poláček, Foto | 19. 9. 2018 6:30

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama