Tak fotil legendární fotograf hor Vilém Heckel. V Plzni chystají jeho velkou výstavu

Tak fotil legendární fotograf hor Vilém Heckel. V Plzni chystají jeho velkou výstavu
Výstava nazvaná Vilém Heckel 100 v Západočeském muzeu v Plzni začne 4. října a potrvá do 27. ledna. Na snímcích v galerii si můžete připomenout tvorbu tohoto slavného českého fotografa.
Fotograf Vilém Heckel na jedné z expedic.
Ukázka z výstavy Vilém Heckel 100 v Západočeském muzeu v Plzni.
Ukázka z výstavy Vilém Heckel 100 v Západočeském muzeu v Plzni.
Foto: Vilém Heckel fotoarchiv / www.vilemheckel.cz / Západočeské muzeum
Dan Poláček Dan Poláček, Foto
19. 9. 2018 6:30
Vilém Heckel se zapsal mezi české fotografické legendy především svými úžasnými snímky velehor. Hory miloval a staly se mu nakonec osudnými - zahynul na expedici, která se vydala dobýt peruánský Huascarán. Letos uplynulo sto let od jeho narození a toto výročí připomene velká retrospektivní výstava v Západočeském muzeu v Plzni, která začne 4. října.

Výstava v Západočeském muzeu potrvá až do konce ledna a díky vstřícnosti organizátorů si mohou čtenáři Aktuálně připomenout ve fotogalerii řadu nádherných fotografií z připravované Heckelovy výstavy. 

Vilém Heckel se narodil v roce 1918 v Plzni a po svém otci zdědil lásku k cestování a k fotografii. Vyučil se fotografem-portrétistou a pracoval v řadě menších ateliérů. Pak přešel k průmyslové a reklamní fotografii, v roce 1949 byl přijat do fotografické sekce Svazu československých výtvarných umělců.

V padesátých letech objevil kouzlo hor, odešel ze zaměstnání a stal se volným fotografem. Zúčasnil se mnoha horolezeckých expedic, ze kterých vznikla řada vysoce oceňovaných fotografických publikací a výstav, zachycujících majestátní krásu přírody.

Na poslední expedici vyrazil Vilém Heckel společně s dalšími horolezci v dubnu 1970 do pohoří Cordillera Blanca v Peru. Expedice byla od počátku stíhána problémy a 31. května téhož roku skončila tragicky, když členy expedice zavalila lavina bahna a kamení při zemětřesení na úpatí hory Huascarán.

Heckelova rozsáhlá tvorba obsahuje mnoho kapitol: průmyslové a reklamní fotografie, reportážní dokumentaci, krajinné fotografie celého Československa a fotografické záznamy vysokohorských expedic. Mimořádný talent, jasný cíl, oddanost a láska k přírodě, pracovitost, fyzická kondice a společenská povaha, to vše jsou skutečnosti, díky nimž se Vilému Heckelovi podařilo zařadit mezi nejuznávanější fotografy hor a krajiny. 

Vilém Heckel za svůj život shromáždil rozsáhlý fotoarchiv, čítající přes 70 000 systematicky roztříděných negativů. V roce stého výročí jeho narození připravuje Západočeské muzeum v Plzni retrospektivní výstavu VILÉM HECKEL 100 (4. 10. 2018 - 27. 1. 2019), která Viléma Heckela představí jako výjimečnou osobnost fotografické scény 20. století v souvislostech s celou jeho životní cestou. 

Fotograf Vilém Heckel
Fotograf Vilém Heckel | Foto: Vilém Heckel fotoarchiv / www.vilemheckel.cz / Západočeské muzeum

Výstava představí jednotlivé části tvorby Viléma Heckela v kontextu s jeho životní cestou. Na výstavě bude vystaveno více než 100 fotografií, z nichž některé nebyly dosud zveřejněné. Součástí výstavy budou i všechny Heckelovy publikace a některé jeho osobní věci. 

Výstava se uskuteční díky pomoci dcery Viléma Heckela, Heleny Heckelové, a jejího dlouhodobého spolupracovníka v oblasti digitalizace archivu Martina Fojtka z galerie Fotografic. 

(Text vznikl s využitím materiálů, které připravili kurátoři výstavy Markéta Formanová, Helena Heckelová a Martin Fojtek).

O výstavě: 

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy