Koalové volají o pomoc. Dojemné fotky lidí, kteří chrání malé vačnatce před vyhubením

Koalové volají o pomoc. Dojemné fotky lidí, kteří chrání malé vačnatce před vyhubením
Veterinární anesteziolog Christopher Sun přenáší nemocného koalu jménem Wally, který je pod vlivem anestetik.
Koala Ernie, kterému museli odoperovat jedno oko, při převozu do oblasti, kde ho záchranáři chtějí vrátit do volné přírody.
Oko koaly jménem Ruben. Zvíře má potíže s očním zákalem.
Výzkumnice Victoria Inmanová a ředitelka organizace Science for Wildlife Kellie Leighová vypouštějí Peleho zpět do divoké přírody. Pele byl na krátkou dobu odchycen, aby zkontrolovali jeho zdraví a provedli nezbytnou údržbu jeho rádiového monitorovacího zařízení.
Foto: Reuters
Reuters dap vot Reuters, dap, vot
23. 10. 2020 6:05
Koalům z australského Nového Jižního Walesu zcela vážně hrozí vyhynutí. Spousta dobrovolníků se dala do boje o jejich záchranu. Úsilí těchto lidí i smutný osud zvířat, jejichž populace je decimována požáry, kácením lesa i rozrůstáním měst, zachytil svým objektivem fotožurnalista Loren Elliott.

Morgan Philpott pečuje jako kvalifikovaný zdravotnický pracovník (nebo, chcete-li, jako zdravotní bratr) o nemocné děti. V době svého volna zaměřil svou pozornost na stejně bezbrannou skupinu: na nemocné a zraněné koaly.

"Skutečně hrozí, že během našeho života vyhynou," říká Philpott o koalech z australského Nového Jižního Walesu. Ve veterinární klinice na okraji Sydney zrovna pomáhá ošetřovat koalu zasaženého bakteriální infekcí.

Mezi koaly řádí infekce a hubí je lesní požáry. Ke snižování jejich populace přispívá také sucho, kácení lesů a stálé rozrůstání obydlených oblastí. Zpráva vypracovaná pro australskou vládu dokonce uvádí, že by koalové na území Nového Jižního Walesu mohli vyhynout do roku 2050. 

"Pokud oblasti, které v loňském roce nehořely, letos zachvátí požáry, bylo by to pro koaly opravdu katastrofické," míní Philpott, který se na naléhání své dcery přidal jako dobrovolník k agentuře pro ochranu zvířat WIRES.

Poslední rozsáhlé požáry zničily více než 11,2 milionu hektarů porostu a ze záchrany malých vačnatců se stal celonárodní problém. Podle vládní zprávy zahynulo na území Nového Jižního Walesu v souvislosti s řáděním ohně na pět tisíc koalů. Nové zákony, jejichž cílem bylo ochránit biotopy, ve kterých tito vačnatci žijí, se ovšem staly předmětem velkých sporů mezi ochránci přírody a farmáři, kteří se dovolávají práva nakládat podle svého s půdou, která jim patří.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy