Liščí hry a veverka, kterou vyděsily sovy. Krásné fotky přírody z prestižní soutěže

Liščí hry a veverka, kterou vyděsily sovy. Krásné fotky přírody z prestižní soutěže
Hannah Vijayanová (Kanada): Perfektní úlovek. Jeden ze snímků oceněných v kategorii fotografů od 15 do 17 let. Medvěd hnědý v aljašském národním parku Katmai. 
(Zrcadlovka Nikon D850, objektiv 300 mm, 1/2000 s, f/4, ISO 2200).
Charlie Hamilton James (Spojené království): Hořící Amazonie. Jeden ze snímků oceněných v kategorii Fotožurnalismus. Požár pralesa v severovýchodní Brazílii. 
(Zrcadlovka Canon EOS-1D X Mark II, objektiv 24-105 mm, 1,6 s,  f/4, ISO 3200).
Alessandra Meniconzi (Švýcarsko): Ve větru. Jeden ze snímků oceněných v kategorii ptáci. Na snímku jsou kavčata žlutozobá (Pyrrhocorax graculus) ve švýcarských Alpách. (Zrcadlovka Canon EOS 5D Mark III, objektiv 24-70mm, 1/1328 s, f/16; ISO 640.
Jaime Culebras (Španělsko): Pavoukova večeře. Jeden ze snímků oceněných v kategorii Bezobratlí. (Bezzrcadlovka Sony A7 III, objektiv Canon 65 mm, 1/100 s, f/16, ISO 640, blesk Yongnuo).
Foto: Matthew Maran, Wildlife Photographer of the Year
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
8. 9. 2020 6:01
Na vyhlášení vítězů nejprestižnější světové fotografické soutěže zaměřené na přírodu si ještě budeme muset měsíc počkat, ale pořadatelé jako ochutnávku zveřejnili některé ze snímků, které porotu Wildlife Photographer of the Year 2020 zaujaly. A jak je patrné z naší fotogalerie, i mezi fotografiemi, které získaly od poroty čestná uznání, jsou opravdu excelentní záběry.

Liščata, která se hravě přetahují o krysu, oko hrocha zírající z mohutné hromady bahna nebo vačnatci vykukující zvědavě ze sprch v jednom z australských rekreačních resortů. To jsou jen některé z fascinujících záběrů, které ještě před vyhlášením vítězů zveřejnili pořadatelé fotografické soutěže Wildlife Photographer of the Year 2020.

Z pohledu fotografů divoké přírody jde o nejprestižnější soutěž na světě - i proto, že ji pořádá Přírodovědné muzeum v Londýně (Natural History Museum). Právě v jeho budově bude také od 16. října k vidění velká výstava zahrnující 100 nejlepších snímků. Potrvá až do 6. června 2021 a můžeme jen doufat, že se situace kolem koronavirové epidemie zlepší natolik, aby se zase rozjel turistický ruch a cesty do Londýna.

Soutěž ukazuje nejlepší snímky divoké přírody a kromě toho dává prostor i fotožurnalistům, kteří se zabývají tématy souvisejícími s ochranou životního prostředí.

Fotografie, které londýnské Přírodovědné muzeum nyní zveřejnilo, získaly od porotců ocenění Highly Commended, což by se dalo přirovnat k čestnému uznání. Vítězné snímky budou představeny 13. října. Vyhlášení se letos bude vysílat na internetu, poprvé ve více než padesátileté historii soutěže.

Do letošního ročníku bylo přihlášeno bezmála 50 tisíc fotografií od amatérských i profesionálních fotografů celého světa. Předseda poroty Roz Kidman Cox, uvedl, že všechny z nyní zveřejněných fotografií, které získaly ocenění Highly Commended, lze považovat za vítězné. Budou totiž zahrnuty v souboru 100 nejlepších snímků pro výstavu. 

Pro fotografy: 19. října začíná ročník 2021

V pořadí už 57. roční soutěže pak odstartuje 19. října 2020. Je otevřen všem fotografům. Objeví se nové kategorie, které chtějí přilákat autory, zaměřující se na dokumentování vlivu člověka na přírodu a celou planetu.  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Japonsko, Itálie a Británie zkonstruují stíhačku nové generace, má být v provozu do roku 2035

Ke spolupráci na stíhačce nové generace se spojí Japonsko, Itálie a Británie. Ve společném prohlášení o tom ve středu informovala trojice zemí. Stroj chtějí mít v provozu do roku 2035. Ve společném projektu nazvaném Global Combat Air Programme (GCAP) se přitom slouží japonský program F-X s britským projektem Tempest.

Podle japonského ministerstva obrany povedou konstrukci letounu, který bude mít pokročilé digitální funkce v oblasti umělé inteligence a kybernetického boje, britská společnost BAE Systems, japonská Mitsubishi Heavy Industries a italská zbrojovka Leonardo.

Do projektu se zapojí také evropský výrobce raket MBDA a výrobce avioniky Mitsubishi Electric. Na motoru budou pracovat firmy Rolls-Royce, IHI a Avio Aero, dodalo ministerstvo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy