Liščí hry a veverka, kterou vyděsily sovy. Krásné fotky přírody z prestižní soutěže

Liščí hry a veverka, kterou vyděsily sovy. Krásné fotky přírody z prestižní soutěže
Hannah Vijayanová (Kanada): Perfektní úlovek. Jeden ze snímků oceněných v kategorii fotografů od 15 do 17 let. Medvěd hnědý v aljašském národním parku Katmai. 
(Zrcadlovka Nikon D850, objektiv 300 mm, 1/2000 s, f/4, ISO 2200).
Charlie Hamilton James (Spojené království): Hořící Amazonie. Jeden ze snímků oceněných v kategorii Fotožurnalismus. Požár pralesa v severovýchodní Brazílii. 
(Zrcadlovka Canon EOS-1D X Mark II, objektiv 24-105 mm, 1,6 s,  f/4, ISO 3200).
Alessandra Meniconzi (Švýcarsko): Ve větru. Jeden ze snímků oceněných v kategorii ptáci. Na snímku jsou kavčata žlutozobá (Pyrrhocorax graculus) ve švýcarských Alpách. (Zrcadlovka Canon EOS 5D Mark III, objektiv 24-70mm, 1/1328 s, f/16; ISO 640.
Jaime Culebras (Španělsko): Pavoukova večeře. Jeden ze snímků oceněných v kategorii Bezobratlí. (Bezzrcadlovka Sony A7 III, objektiv Canon 65 mm, 1/100 s, f/16, ISO 640, blesk Yongnuo).
Foto: Matthew Maran, Wildlife Photographer of the Year
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
8. 9. 2020 6:01
Na vyhlášení vítězů nejprestižnější světové fotografické soutěže zaměřené na přírodu si ještě budeme muset měsíc počkat, ale pořadatelé jako ochutnávku zveřejnili některé ze snímků, které porotu Wildlife Photographer of the Year 2020 zaujaly. A jak je patrné z naší fotogalerie, i mezi fotografiemi, které získaly od poroty čestná uznání, jsou opravdu excelentní záběry.

Liščata, která se hravě přetahují o krysu, oko hrocha zírající z mohutné hromady bahna nebo vačnatci vykukující zvědavě ze sprch v jednom z australských rekreačních resortů. To jsou jen některé z fascinujících záběrů, které ještě před vyhlášením vítězů zveřejnili pořadatelé fotografické soutěže Wildlife Photographer of the Year 2020.

Z pohledu fotografů divoké přírody jde o nejprestižnější soutěž na světě - i proto, že ji pořádá Přírodovědné muzeum v Londýně (Natural History Museum). Právě v jeho budově bude také od 16. října k vidění velká výstava zahrnující 100 nejlepších snímků. Potrvá až do 6. června 2021 a můžeme jen doufat, že se situace kolem koronavirové epidemie zlepší natolik, aby se zase rozjel turistický ruch a cesty do Londýna.

Soutěž ukazuje nejlepší snímky divoké přírody a kromě toho dává prostor i fotožurnalistům, kteří se zabývají tématy souvisejícími s ochranou životního prostředí.

Fotografie, které londýnské Přírodovědné muzeum nyní zveřejnilo, získaly od porotců ocenění Highly Commended, což by se dalo přirovnat k čestnému uznání. Vítězné snímky budou představeny 13. října. Vyhlášení se letos bude vysílat na internetu, poprvé ve více než padesátileté historii soutěže.

Do letošního ročníku bylo přihlášeno bezmála 50 tisíc fotografií od amatérských i profesionálních fotografů celého světa. Předseda poroty Roz Kidman Cox, uvedl, že všechny z nyní zveřejněných fotografií, které získaly ocenění Highly Commended, lze považovat za vítězné. Budou totiž zahrnuty v souboru 100 nejlepších snímků pro výstavu. 

Pro fotografy: 19. října začíná ročník 2021

V pořadí už 57. roční soutěže pak odstartuje 19. října 2020. Je otevřen všem fotografům. Objeví se nové kategorie, které chtějí přilákat autory, zaměřující se na dokumentování vlivu člověka na přírodu a celou planetu.  

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. Pomohly jim k tomu remízy třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0) ve 42. kole druhé ligy. "Kanárci" jsou tím pádem z jejich dosahu, v čele tabulky mají osmibodový náskok na druhý Watford a k dobru večerní zápas s Bournemouthem. K zajištění prvního místa jim v posledních pěti duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy