Liščí hry a veverka, kterou vyděsily sovy. Krásné fotky přírody z prestižní soutěže

Liščí hry a veverka, kterou vyděsily sovy. Krásné fotky přírody z prestižní soutěže
Hannah Vijayanová (Kanada): Perfektní úlovek. Jeden ze snímků oceněných v kategorii fotografů od 15 do 17 let. Medvěd hnědý v aljašském národním parku Katmai. 
(Zrcadlovka Nikon D850, objektiv 300 mm, 1/2000 s, f/4, ISO 2200).
Charlie Hamilton James (Spojené království): Hořící Amazonie. Jeden ze snímků oceněných v kategorii Fotožurnalismus. Požár pralesa v severovýchodní Brazílii. 
(Zrcadlovka Canon EOS-1D X Mark II, objektiv 24-105 mm, 1,6 s,  f/4, ISO 3200).
Alessandra Meniconzi (Švýcarsko): Ve větru. Jeden ze snímků oceněných v kategorii ptáci. Na snímku jsou kavčata žlutozobá (Pyrrhocorax graculus) ve švýcarských Alpách. (Zrcadlovka Canon EOS 5D Mark III, objektiv 24-70mm, 1/1328 s, f/16; ISO 640.
Jaime Culebras (Španělsko): Pavoukova večeře. Jeden ze snímků oceněných v kategorii Bezobratlí. (Bezzrcadlovka Sony A7 III, objektiv Canon 65 mm, 1/100 s, f/16, ISO 640, blesk Yongnuo).
Foto: Matthew Maran, Wildlife Photographer of the Year
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
8. 9. 2020 6:01
Na vyhlášení vítězů nejprestižnější světové fotografické soutěže zaměřené na přírodu si ještě budeme muset měsíc počkat, ale pořadatelé jako ochutnávku zveřejnili některé ze snímků, které porotu Wildlife Photographer of the Year 2020 zaujaly. A jak je patrné z naší fotogalerie, i mezi fotografiemi, které získaly od poroty čestná uznání, jsou opravdu excelentní záběry.

Liščata, která se hravě přetahují o krysu, oko hrocha zírající z mohutné hromady bahna nebo vačnatci vykukující zvědavě ze sprch v jednom z australských rekreačních resortů. To jsou jen některé z fascinujících záběrů, které ještě před vyhlášením vítězů zveřejnili pořadatelé fotografické soutěže Wildlife Photographer of the Year 2020.

Z pohledu fotografů divoké přírody jde o nejprestižnější soutěž na světě - i proto, že ji pořádá Přírodovědné muzeum v Londýně (Natural History Museum). Právě v jeho budově bude také od 16. října k vidění velká výstava zahrnující 100 nejlepších snímků. Potrvá až do 6. června 2021 a můžeme jen doufat, že se situace kolem koronavirové epidemie zlepší natolik, aby se zase rozjel turistický ruch a cesty do Londýna.

Soutěž ukazuje nejlepší snímky divoké přírody a kromě toho dává prostor i fotožurnalistům, kteří se zabývají tématy souvisejícími s ochranou životního prostředí.

Fotografie, které londýnské Přírodovědné muzeum nyní zveřejnilo, získaly od porotců ocenění Highly Commended, což by se dalo přirovnat k čestnému uznání. Vítězné snímky budou představeny 13. října. Vyhlášení se letos bude vysílat na internetu, poprvé ve více než padesátileté historii soutěže.

Do letošního ročníku bylo přihlášeno bezmála 50 tisíc fotografií od amatérských i profesionálních fotografů celého světa. Předseda poroty Roz Kidman Cox, uvedl, že všechny z nyní zveřejněných fotografií, které získaly ocenění Highly Commended, lze považovat za vítězné. Budou totiž zahrnuty v souboru 100 nejlepších snímků pro výstavu. 

Pro fotografy: 19. října začíná ročník 2021

V pořadí už 57. roční soutěže pak odstartuje 19. října 2020. Je otevřen všem fotografům. Objeví se nové kategorie, které chtějí přilákat autory, zaměřující se na dokumentování vlivu člověka na přírodu a celou planetu.  

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 6 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy