Když tygřice objímá stromy. Vévodkyně Kate vyhlásila nejlepší fotky přírody roku 2020

Když tygřice objímá stromy. Vévodkyně Kate vyhlásila nejlepší fotky přírody roku 2020
Vítěz kategorie Ptáci: Jose Luis Ruiz Jiménez (Španělsko) - Potápky za úsvitu. (Nikon D4S, objektiv 600 mm f/4 + telekonvertor; 1/800 s, f/6,3, ISO 500).
Vítěz kategorie Podvodní fotografie: Songda Cai (Čína) - Zlatý okamžik. Na snímku je jedno z vývojových stadií krakatice třásnité. (Nikon D850, objektiv 60 mm f/2,8, 1/200 s, f/20, ISO 500, podvodní pouzdro Seacam, blesky Seaflash 150D).
Vítěz kategorie zvířecí portrét: Mogens Trolle (Dánsko) - Póza. Na snímku je kahau nosatý. (Canon EOS-1D X, objektiv 500mm f/4, 1/1000 s, f/7,1, ISO 1250, stativ  Manfrotto, stativová hlava Benro).
Vítěz kategorie Země a životní prostředí: Luciano Gaudenzio (Itálie) - Řeka lávy na Etně. (Canon EOS 5D Mark III, objektiv  24 mm f/3,5, 1 s, f/16, ISO 320, stativ Leofoto).
Foto: Sergey Gorshkov, Wildlife Photographer of the Year 2020
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
14. 10. 2020 13:30
On-line, ale s velkou slávou. Tak se letos vyhlašovaly výsledky prestižní světové fotografické soutěže fotografů přírody. Vítěze letos v Londýně oznamovala britská vévodkyně Catherine, manželka prince Williama, která je sama velmi zapálenou amatérskou fotografkou. Celkové vítězství letos připadlo snímku tygra ussurijského, který pořídil Sergey Gorshkov.

Fotografickou soutěž Wildlife Photographer of the Year tradičně pořádá londýnské Přírodopisné muzeum (Natural History Museum). Letos porota hodnotila bezmála padesát tisíc snímků 

Patronka muzea, vévodkyně Catherine, vyhlásila v on-line ceremoniálu hlavního vítěze, kterým se letos stal ruský fotograf Sergey Gorshkov. Na svém snímku zachytil samici tygra ussurijského. Za snímkem je neuvěřitelné množství práce, fotografovi trvalo téměř rok, než pomocí skrytých kamer dokázal pořídit dokonalý záběr. 

"Je to neopakovatelná scéna, unikátní a intimní moment zachycený hluboko v magickém lese. Paprsky nízkého podzimního slunce dopadají na starobylou jedli a na obrovskou tygřici, která právě na kmeni zanechává svou zprávu. Je to také příběh o návratu této šelmy, která je symbolem ruské divočiny," řekla o vítězném snímku porotkyně Rosamund Kidman Coxová.

Podle Tima Littlewooda z Přírodopisného muzea snímek tygřice zachycený v jejím přirozeném prostředí odráží naději a potvrzuje zprávy, že počty této téměř vyhubené šelmy ve volné přírodě zase rostou. 

Jako hlavní vítězka juniorských kategorií pak byla vyhlášena finská fotografka 
Liina Heikkinenová se snímkem lišky, která právě ulovila husu. 

Stovka fotografií, které se dostaly do finále soutěže, bude vystavena v britském Přírodopisném muzeu od 16. října. O tři dny později odstartuje další ročník soutěže Wildlife Photographer of the Year, jejíž historie se začala psát už v roce 1965.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Při zásahu proti demonstrantům v Barmě zastřelili ženu

Barmská policie v sobotu použila vodní děla a gumové projektily k rozehnání demonstrantů, kteří hromadně vyšli do ulic protestovat proti vojenskému převratu z 1. února, píše agentura AFP. Při zásahu ve městě Monywa jedna žena zemřela, desítky lidí, včetně novinářů, policie zadržela. Agentura Reuters odhaduje, že se protestů po celé zemi účastnily stovky tisíc lidí.

Policisté při sobotním zásahu byli často v civilu. Podle fotografií na sociálních sítích lidé ve městech Rangún a Monywa stavěli v ulicích barikády, aby zpomalili postup policie. Bezpečnostní síly se pokusily zmařit protesty v Mandalaji, na klíčových křižovatkách postavily zátarasy a obvyklá místa setkání demonstrantů obsadila policie. Protestů v Mandalaji se opětovně zúčastnili i buddhističtí mniši a dodali jim morální autoritu, píše AP.

Jedním z impulzů pro demonstrace bylo páteční prohlášení barmského velvyslance při OSN Ťjo Mou Tchuna, že stojí za svrženou Do Aun Schan Su Ťij, píše agentura AP. Při projevu v OSN převrat tvrdě odsoudil a vyzval k přísnějším mezinárodním sankcím. Při projevu použil gesto se třemi zdviženými prsty, které se stalo symbolem poklidných demonstrací v Barmě. Jeho projev vyvolal vlnu kladných reakcí jak přímo v sále OSN, tak u barmské veřejnosti.

Armáda 1. února svrhla vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a zabránila tomu, aby se sešel parlament zvolený loni v listopadových volbách. Do demonstrací se od té doby zapojují desítky tisíc lidí. Demonstranti nevěří slibům vojenských představitelů, že uspořádají nové volby a předají moc vítězi. Novou vlnu odporu vyvolal i páteční převoz Aun Schan Su Ťij z domácího vězení na blíže neupřesněné místo.

Zdroj: Zahraničí , ČTK
Další zprávy