Když tygřice objímá stromy. Vévodkyně Kate vyhlásila nejlepší fotky přírody roku 2020

Když tygřice objímá stromy. Vévodkyně Kate vyhlásila nejlepší fotky přírody roku 2020
Vítěz kategorie Ptáci: Jose Luis Ruiz Jiménez (Španělsko) - Potápky za úsvitu. (Nikon D4S, objektiv 600 mm f/4 + telekonvertor; 1/800 s, f/6,3, ISO 500).
Vítěz kategorie Podvodní fotografie: Songda Cai (Čína) - Zlatý okamžik. Na snímku je jedno z vývojových stadií krakatice třásnité. (Nikon D850, objektiv 60 mm f/2,8, 1/200 s, f/20, ISO 500, podvodní pouzdro Seacam, blesky Seaflash 150D).
Vítěz kategorie zvířecí portrét: Mogens Trolle (Dánsko) - Póza. Na snímku je kahau nosatý. (Canon EOS-1D X, objektiv 500mm f/4, 1/1000 s, f/7,1, ISO 1250, stativ  Manfrotto, stativová hlava Benro).
Vítěz kategorie Země a životní prostředí: Luciano Gaudenzio (Itálie) - Řeka lávy na Etně. (Canon EOS 5D Mark III, objektiv  24 mm f/3,5, 1 s, f/16, ISO 320, stativ Leofoto).
Foto: Sergey Gorshkov, Wildlife Photographer of the Year 2020
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
14. 10. 2020 13:30
On-line, ale s velkou slávou. Tak se letos vyhlašovaly výsledky prestižní světové fotografické soutěže fotografů přírody. Vítěze letos v Londýně oznamovala britská vévodkyně Catherine, manželka prince Williama, která je sama velmi zapálenou amatérskou fotografkou. Celkové vítězství letos připadlo snímku tygra ussurijského, který pořídil Sergey Gorshkov.

Fotografickou soutěž Wildlife Photographer of the Year tradičně pořádá londýnské Přírodopisné muzeum (Natural History Museum). Letos porota hodnotila bezmála padesát tisíc snímků 

Patronka muzea, vévodkyně Catherine, vyhlásila v on-line ceremoniálu hlavního vítěze, kterým se letos stal ruský fotograf Sergey Gorshkov. Na svém snímku zachytil samici tygra ussurijského. Za snímkem je neuvěřitelné množství práce, fotografovi trvalo téměř rok, než pomocí skrytých kamer dokázal pořídit dokonalý záběr. 

"Je to neopakovatelná scéna, unikátní a intimní moment zachycený hluboko v magickém lese. Paprsky nízkého podzimního slunce dopadají na starobylou jedli a na obrovskou tygřici, která právě na kmeni zanechává svou zprávu. Je to také příběh o návratu této šelmy, která je symbolem ruské divočiny," řekla o vítězném snímku porotkyně Rosamund Kidman Coxová.

Podle Tima Littlewooda z Přírodopisného muzea snímek tygřice zachycený v jejím přirozeném prostředí odráží naději a potvrzuje zprávy, že počty této téměř vyhubené šelmy ve volné přírodě zase rostou. 

Jako hlavní vítězka juniorských kategorií pak byla vyhlášena finská fotografka 
Liina Heikkinenová se snímkem lišky, která právě ulovila husu. 

Stovka fotografií, které se dostaly do finále soutěže, bude vystavena v britském Přírodopisném muzeu od 16. října. O tři dny později odstartuje další ročník soutěže Wildlife Photographer of the Year, jejíž historie se začala psát už v roce 1965.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy