Známe nejlepší české fotky přírody pro rok 2021: Zvítězili kosové Igora Mikuly

Známe nejlepší české fotky přírody pro rok 2021: Zvítězili kosové Igora Mikuly
3. místo v kategorii Zvířata v lidské péči: Matyáš Slavík - Vlčí láska
Vítěz v kategorii Savci: Michal Stoklasa - Bratři
2. místo v kategorii Krajina: Tomáš Frolec - Passo Giau #2
2. místo v kategorii Zvířata v lidské péči: Roman Jaroš - Pozorovatel
Foto: Czech Nature Photo 2021
vot Foto, vot
10. 5. 2021 18:24
Vítězem pátého ročníku soutěže Czech Nature Photo se stal Igor Mikula se snímkem kosů. Do soutěže se přihlásilo 267 autorů, kteří zaslali 2300 fotografií. Vítězné snímky si můžete prohlédnout v galerii u tohoto článku.

"Vyvrcholením práce poroty byl výběr fotografie roku, o níž by se asi nedalo říct, že byla absolutním favoritem na celkové vítězství od samého počátku. Nicméně po pečlivém zhodnocení ze všech úhlů pohledu jsme se nakonec shodli jednohlasně. A tak se fotografií roku 5. ročníku soutěže Czech Nature Photo 2021 stal snímek kosa krmícího mláďata na hnízdě," říká předseda poroty Vladimír Čech ml.

"Lokální, dalo by se říci obyčejný motiv z české přírody dokonale koresponduje se současnou složitou situací způsobenou pandemií koronaviru, která ovlivňuje veškeré naše možnosti včetně cestování i fotografování. Autor měl neotřelý nápad, jak fotografii pojmout, dokonale ho technicky provedl a zachytil ten správný moment. Snímek nese poselství, že náměty pro silné fotografie lze najít všude kolem nás," doplnil Čech.

 "Už dlouho jezdívám do jedné zapadlé vesničky na chatu ke kamarádovi Ondřejovi pozorovat zvířata. Na parapetu záchodového okénka každoročně hnízdí pár kosů. Nebylo tomu jinak ani loni. Vzhledem k tomu, že jsou na přítomnost lidí zvyklí, rozhodl jsem se život rodinky zdokumentovat. Na fotografii vidíme samečka, který svým ratolestem přináší potravu," popisuje vznik fotografie roku Igor Mikula.

Slavnostní vyhlášení cen se letos konalo on-line na sociálních sítích Czech Photo 10. května. Od 11. května se v galerii Czech Photo Centre otevírá výstava sestavená nejen z nominovaných snímků soutěže Czech Nature Photo.

Výstava bude otevřena od 11. května do 29. srpna každý den kromě pondělí a dle nařízení vlády. V úterý až pátek vždy od 11.00 do 18.00 a o víkendu od 10.00 do 18.00 . Základní vstupné činí 80 a snížené 40 korun. Galerie se nachází 100 metrů od stanice metra Nové Butovice na adrese Seydlerova 2835/4, Praha 5.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Fotbalisté AS Řím porazili Empoli a dotáhli se na druhý Inter Milán

Fotbalisté AS Řím zvítězili doma v 21. kole italské ligy nad Empoli 2:0 a bodově se dotáhli na druhý Inter Milán. "Nerazzurri" ale mají k dobru nedělní derby s obhájcem titulu AC Milán.

Tři body domácím zařídili už během první šestiminutovky Ibaňez s Abrahamem, oba góly padly po rohových kopech Dybaly. Římané mají na třetí příčce 40 bodů stejně jako Inter.

Oba je mohlo o bod přeskočit Bergamo, které ale prohrálo 0:1 v Sassuolu. 

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Fotbalisté Unionu Berlín porazili Mohuč a posunuli se do čela bundesligy

Fotbalisté Unionu Berlín v 19. kole německé ligy doma porazili 2:1 Mohuč a minimálně do neděle se posunuli na první místo. Bayern Mnichov na druhé příčce ztrácí dva body, obhájci titulu ale mají k dobru nedělní duel ve Wolfsburgu.

Na třetí příčku si po výhře 5:1 nad Freiburgem polepšil Dortmund. K vysoké výhře pomohl Borussii i Sebastian Haller, který si připsal první soutěžní gól po návratu z úspěšné léčby rakoviny varlat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy