Kyrgyzstán? Tak nějak asi vypadaly Alpy bez turistů před 200 lety, říká fotograf

Kyrgyzstán nabízí spousty neokoukaných scenerií.
Koně u jezera Sonkol moc pastvy nemají a podle toho také vypadají.
Karkara, podvečerní zrcadlení.
Kaňon Charyn, Kazachstán.
Kočkor (Koch-Kor). Půlměsíce na štítu staré muslimské hrobky pod štíty hor.
Foto: Miroslav Havelka
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
19. 1. 2019 15:11
Spaní v jurtách, putování polorozpadlými terénními ladami, které místní startují spojením drátů a opravují chomáčem mechu. A samozřejmě, naprosto úchvatné přírodní scenerie. To je Kyrgyzstán a Kazachstán. "Představuji si, že tak nějak vypadaly Alpy před dvěma sty lety, kdy tam ještě nebyl turistický průmysl, říká fotograf Miroslav Havelka.

V době okoukaných instagramových scenérií, které lidé fotí tisíckrát za sebou bez špetky invence, působí fotky Miroslava Havelky z Kazachstánu a Kyrgyzstánu jako svěží vítr. A jak říká, nadšenců, kteří se dokážou vydat do ještě neokoukaných míst, je více.

"Na fotoexpedici do Kazachstánu a Kyrgyzstánu jsem zamířil s výbornou partou stejně postižených fotobláznů. Organizuje je můj dlouhodobý přítel a skvělý fotograf Šumavy Vláďa Hošek," říká Miroslav Havelka. "Máte tam trvalý kontakt s místními obyvateli, často se bydlí v jurtách. Přesuny většinou zajišťují terénní auta, která pamatují opravdu hodně, ale většinou vždy dorazí do cíle."

Motoristické zážitky z expedic mohou být díky tomu poněkud exotické. "Z chladiče auta unikala voda. Napřed ji místní řidič doléval přímo z horské řeky. Když jsme byli nahoře na pláních a chladič zase tekl, utěsnil ho drnem, který se připekl, a všechno bylo zase v pořádku. Občas ze staré lady upadl výfuk, startovala se spojením drátků, ale s pohonem 4×4 a na redukci vyjela všude," říká Miroslav Havelka.

Jak vypráví, místní horské cesty, které občas vedou i vyschlým řečištěm, se záměrně neopravují a nové se nestaví. Prý proto, aby se tam nenahrnuly davy turistů. "Takto je vše pod kontrolou a místní z toho mají živnost," vysvětluje. "Některá údolí (např. Karkara) jsou přístupná pouze s povolením (takzvaně ,na bumážku´), ale našemu vůdci se ji vždy podařilo zajistit," říká fotograf. 

"Tak nějak bych si představoval Švýcarsko před 200 lety," vypráví Miroslav Havelka o Kyrgyzstánu. "Skvělá příroda, divočina, bez marketingu, bez hotelů, vleků a asfaltek až na vrchol. Volně se pasoucí stáda koní, ovcí, koz a krav. Neskutečně čistá voda a vzduch."

Zvláštní kapitolou je podle něj pobyt a stravování s místními lidmi a jejich případné fotografování. "Jídlo se podává většinou společně, v obrovských porcích, a je v podstatě vždy z místních zdrojů. V údolí Karkara jsem si jednou vyrazil brzy ráno do okolí tábora. Kromě skvělého východu slunce jsem si díky tomu mohl nafotit také ranní dojení kravky a kobylky našimi místními hostiteli," vysvětluje.

Mléko, které pak dostali k snídani, bylo se smetanou - tak, jak to kdysi bývalo i u nás na vesnici. Místní lidé jsou podle Havelky neuvěřitelně pohostinní a rozdělili by se o všechno, co mají.

"Jestli jsem někde spal jako v bavlnce, tak to bylo v jurtě. Moji nedůvěru jsem zahodil hned první noc. Venku u jezera Sonkol ve výšce zhruba 2800 metrů nad mořem mrzlo a místní nám v jurtě krásně zatopili jačím lejnem - v kamínkách, které snad ještě pamatovaly první světovou válku. Za chvíli bylo tak horko, že jsme lezli ven ze spacáků a spali jen v trenkách," říká fotograf.

Zážitků, které má s Kyrgyzstánem a Kazachstánem spojené, je však mnohem více. "Náš mladý horský vůdce byl muslim. Vždy v noci vylezl ze spacáku a někam z jurty odešel. Myslel jsem si, že chodí fotit hvězdy. A tak jsem jednou vylezl za ním, do té tmy a zimy. Stál u jurty a ládoval se jídlem. Pak mi to došlo - bylo období ramadánu a oni mohou jíst až po západu slunce v Mekkce, což je v Kyrgyzstánu okolo druhé hodiny v noci. Ten chudák celý den nejedl a nepil. Bylo to neuvěřitelné, při tom běhání, které kolem nás denně měl."

Fotografy může zajímat, jakou výbavu s sebou Miroslav Havelka vozí. Je to zrcadlovka Nikon D850 s objektivy Nikkor 20mm f/1,8, Nikkor 85mm f/1,8, Nikkor 300mm f/4,0 a Sigma Art 35mm f/1,4. Bere s sebou i jeden zoom, konkrétně Nikkor 70-200mm f/2,8 II. Kromě toho má Miroslav Havelka stativ Gitzo, dálkovou spoušť, sady přechodových filtrů a ND filtrů a polarizační filtr. "Dohromady je to slušná váha, ale v Kyrgyzstánu byly nejdelší treky do pěti kilometrů, takže se to dalo zvládnout," říká.

Miroslav Havelka

  • fotí už téměř 50 let
  • první snímky pořídil fotoaparáty Pionýr, Ljubitel a Smena
  • začínal s krajinářskou fotografií
  • později fotil i akty, sport a reportáže z cest
  • ke krajině se později znovu vrátil
  • sledovat ho můžete na Facebooku:
    facebook.com/miroslav.havelka.77
Nebeské hory Kyrgyzstánu a putující jezero. Divočinu Kyrgyzstánu si chtějí místní zachovat | Video: Rádio Svobodná Evropa

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Brusel pojmenuje ulici po zavražděné nigerijské prostitutce

Město Brusel pojmenuje ulici po zavražděné nigerijské prostitutce. Chce tak upozornit na zapomenuté oběti pašování lidí, sexuálního násilí nebo zločinů na ženách. Pojmenování nové ulice, která se bude nacházet v severní části belgické metropole, po Eunice Osayandeové také souvisí se snahou radních pojmenovávat více míst po ženách, napsal dnes server BBC News. Podle belgické televizní stanice RTBF to bude první ulice v zemi, která ponese jméno sexuální pracovnice.

Eunice Osayandeová přijela do Belgie v roce 2016 s vidinou dobré práce a lepší budoucnosti. Uvěřila přitom mužům, kteří se vydávali za umělecké agenty a slibovali jí kariéru u filmu. Ve skutečnosti pašovali lidi a Osayandeovou po příjezdu do Bruselu přinutili k prostituci. Tvrdili, že pašeráckému gangu dluží 45 000 eur (přes 1,1 milionu korun) za převoz, pasáky a nájem.

Mladá žena se několik týdnů před smrtí obrátila na charitativní organizaci, která pomáhá prostitutkám, se slovy, že je při své práci obětí násilí a zastrašování. Bála se však jít na policii, protože byla migrantkou bez povolení k pobytu. V červnu 2018 - když jí bylo 23 let - ji ubodal jeden ze zákazníků. Z vraždy policie obvinila sedmnáctiletého mladíka, jenž nyní čeká na soud. Policisté rovněž zatkli čtyři členy pašeráckého gangu, soud je poslal do vězení až na čtyři roky.

Po smrti Osayandeové vypukly ve městě demonstrace vedené prostitutkami, které žádaly lepší pracovní podmínky a po úřadech chtěly vytvoření právních norem pro tuto profesi. Prostituce není v Belgii nelegální, ale neexistují pro ni žádná jednotná pravidla na národní úrovni, podotkl BBC News.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Kanoista Fuksa a kajakářka Paloudová na MS postoupili přímo do finále kilometru

Kanoista Martin Fuksa postoupil do finále mistrovství světa na 1000 metrů. Rozjížďku díky výbornému závěru vyhrál a získal jedinou přímou postupovou pozici. Nemusí tak vpodvečer absolvovat semifinále. Tomu se vyhnula také kajakářka Anežka Paloudová, které stačilo třetí místo v rozjížďce. Přes rozjížďku a semifinále postoupil do finále dvoustovky deblkajak Štěpánka Sobíšková, Barbora Galádová.

Letošní dvojnásobný mistr Evropy a pátý muž olympijského závodu Fuksa po hrách v Tokiu pracoval na rychlosti, ale ani v rozjížďce neodstartoval nejlépe. Němec Conrad Scheibner v polovině trati vedl před českým reprezentantem o více než sekundu. Zhruba 300 metrů před cílem ale Fuksa mohutně nastoupil a jeho útok byl zničující. Dostal se výrazně před Scheibnera, který pak viditelně šetřil síly na semifinále. Ani Fuksa nemusel jet poslední metry naplno.

Paloudová dojela ve druhé rozjížďce za Maďarkou Alidou Gaszovou a Britkou Lizzie Broughtonovou a s přehledem uhájila postupovou třetí pozici. Stejně jako Fuksa se tak může těšit na sobotní finále.

V sobotním finálovém programu se představí rovněž kajakářky Sobíšková a Galádová. Měly na dvoustovce blízko k postupu už z rozjížďky, kde dojely čtvrté se ztrátou osmnácti setin na postupovou třetí příčku. V semifinále měly štěstí v těsném dojezdu, když skončily druhé. Rozdíl mezi druhým a nepostupovým čtvrtým místem byl jen tři setiny. Společně budou usilovat o postup ještě na pětistovce.

V dobré formě se ukázal také čtyřkajak, do něhož společně s Jakubem Špicarem, Danielem Havlem a Janem Vorlem usedl bronzový olympijský medailista z deblkajaku Radek Šlouf. Česká posádka výborně zvládla především druhou polovinu rozjížďky na 500 metrů a předčili ji jen Maďaři s olympijským šampionem ze singlkajaku Bálintem Kopaszem. Od přímého postupu Česko dělilo 27 setin sekundy. Semifinále je čeká v pátek.

Semifinále pojedou i kajakář Jakub Zavřel na kilometru, kanoistka Denisa Řáhová na pětistovce a deblkajak Tomáš Sobíšek, Jakub Brabec na kilometru. Vypadly kanoistky Martina Malíková a Jana Zetek, které v semifinále deblu na 500 metrů dojely s velkým odstupem poslední.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Salač se v MS posune do kategorie Moto2

Motocyklový jezdec Filip Salač se v příští sezoně posune v mistrovství světa do vyšší kategorie Moto2, podepsal roční smlouvu s týmem Gresini Racing. Devatenáctiletý český reprezentant aktuálně závodí třetí rok v kategorii Moto3. Dohodu o novém angažmá potvrdil prezident Autoklubu České republiky Jan Šťovíček.

"Mám z toho ohromnou radost. Celou letošní sezonu jsme se snažili sehnat místo o třídu výš. Jsem opravdu rád, že se to povedlo," uvedl Salač, kterého o víkendu čeká Velká cena San Marina v Misanu.

Rodák z Mladé Boleslavi debutoval v MS v roce 2018, v další sezoně začal v šampionátu jezdit pravidelně. Jeho nejlepším výsledkem je druhé místo z letošní Velké ceny Francie v Le Mans, v průběžném pořadí mu patří 17. místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy