Zmrzlý Dněpr i Saturnovy prstence. Tohle je 28 nejlepších fotek NASA

Prohlédněte si výběr z fotografií, které NASA zveřejnila v roce 2018.
Ledové království kolem ruské řeky Dněpr na snímku, který v listopadu zveřejnila na svém Flickru americká vesmírná agentura NASA. Snímek pořídil astronaut Thomas Pesquet z mezinárodní vesmírné stanice ISS (vyfoceno v roce 2017, zveřejněno 2018).
Vozítko Curiosity mapuje povrch Marsu. Snímek byl pořízen 15. června 2018.
Čukotské moře. Barevné obrazce ve vodě vytváří fytoplankton. Snímek byl pořízen 18. června zařízením Operational Land Imager z družice Landsat 8.
Oblaka na planetě Jupiter, kterou v roce 2018 zachytila sonda Juno.
Foto: NASA
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
4. 1. 2019 7:05
Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) každoročně zveřejňuje stovky snímků, které zachycují výzkum vesmíru. Z těch, které vydal v roce 2018, jsme vybrali osmadvacítku těch nejzajímavějších.

Ve fotogalerii toho nejlepšího najdete snímek ledového království kolem řeky Dněpr, oko hurikánu Michael, který na podzim devastoval pobřeží USA, ale také snímky z povrchu Marsu nebo záběry bouřlivé atmosféry planety Jupiter. 

Pro rubriku Foto na Aktuálně.cz jsme vybírali snímky, které jsou zajímavé především z fotografického pohledu - ať už díky kompozici, barevnosti nebo třeba kvůli použité technice.

U snímků, u nichž byla tato data k dispozici, přinášíme i typ fotoaparátu, kterým byly pořízeny, stejně jako údaje o ohniskové vzdálenosti objektivu, času a cloně. Při výběru jsme vycházeli ze snímků, které byly zveřejněny v roce 2018. Až na pár výjimek byly také v tomto roce pořízeny.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 12 minutami

Hasiči v Chrastavě zasahují u požáru průmyslového objektu

Evakuaci 100 lidí si vyžádal požár objektu v průmyslové zóně v Chrastavě u Liberce. Zatím se obešel bez zranění. Hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň požárního poplachu. Lidé v okolí by neměli otevírat okna, řekl starosta obce Michael Canov (Starostové pro Liberecký kraj). Krajský mluvčí hasičů Jakub Sucharda dodal, že na místě je chemická laboratoř z Kamenice sledující stav ovzduší.

Dobrovolná jednotka obce Cvikov sleduje tok Lužické Nisy až do obce Chotyně. Požár zasáhl výrobní halu na polyuretanové výrobky společně se sklady. "Počet zasahujících jednotek se na místě zvýšil na 21," uvedl Sucharda. Hoří v areálu pobočného závodu firmy Grupo Antolin.

Požár byl hasičům nahlášen zhruba ve 12:40. "V plamenech je budova skladu firmy vyrábějící díly do vozidel," uvedla mluvčí policie Dagmar Sochorová. Protože hrozí výbuch nádrže s plynem, byla podle mluvčí zastavena také železniční doprava na trati mezi Libercem a Chrastavou. Místo vlaků jezdí náhradní autobusy.

Podle Suchardy zatím nelze odhadnout, jak dlouho zásah potrvá. "Hasiči zasahují vnitřní i vnější zásahovou cestou, připravujeme zásah po střešní konstrukci," dodal. Hasiči při zásahu využívají dron a k dispozici mají i speciální hasicí zařízení z Mladé Boleslavi. "Ze Záchranného útvaru Zbiroh byl povolán dálkově ovládaný nakladač," dodal mluvčí hasičů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy