Snímky, které se zapsaly do dějin umění. Leica Gallery vystavuje abstrakce Jaromíra Funkeho

Výstava v pražské Leica Gallery připomíná 120. výročí narození fotografa Jaromíra Funkeho.
Jaromír Funke, Abstraktní fotografie II, 1927–29.
Jaromír Funke, Abstraktní fotografie, 1927–29.
Jaromír Funke, Bez názvu (Kompozice s koulí), 1923.
Jaromír Funke, Abstraktní fotografie. Kompozice, 1927–1929. Zobrazit 14 fotografií
Foto: ČTK
ČTK ČTK
23. 11. 2016 14:55
Jaromír Funke se díky snímkům ze dvacátých let minulého století zařadil mezi největší jména světové fotografie. Avantgardní díla ve stylu funkcionalismu, abstrakce a surrealismu jsou k vidění v pražské Leica Gallery. Výstava připomíná 120. výročí fotografova narození.

Funke (1896 až 1945) patří k nejvýznamnějším osobnostem české fotografie. Velký význam měla i jeho publicistická, teoretická a pedagogická činnost. „Žádný český fotograf tak intenzivně nereagoval na dobové podněty avantgardy. Nejenže napodoboval zahraniční vzory, ale vytvářel i zcela osobitá díla, jež jsou v mnoha případech považována za výjimečná,“ řekl kurátor výstavy Vladimír Birgus.

Málokterý český umělec je podle něj také zastoupen v tak zásadních muzejních expozicích jako Funke. Jeho snímky jsou třeba ve sbírkách pařížského Centre Pompidou, které se specializuje na moderní umění, najdete je také v Muzeu moderního umění a v Metropolitním muzeu v New Yorku.

Birgus připomněl, že na letošní rok připadlo 120. výročí dvou velkých českých fotografů, vedle Funkeho i Josefa Sudka. „Oba byli z Kolína, oba se přátelili, měli ale nestejné osudy, Funkce zemřel v necelých padesáti letech jako nepřímá oběť bombardování Prahy, Sudek v té době teprve začínal se svými nejvýraznějšími styly a dožil se osmdesátky,“ řekl.

Funke se začal intenzivně věnovat fotografii na počátku 20. let. Zpočátku se zaměřoval na záběry Kolína, na romantické krajiny a městská zákoutí. Brzy začal vytvářet avantgardní díla, především zátiší ovlivněná kubismem a abstrakcí. Avantgardní tendence se uplatňovaly i v jeho detailech industriálních objektů, aktech, fotografiích architektury, portrétech a dokumentárních záběrech se sociální tematikou.

Výstava v galerii Leica je z velké části složená z originálů, o které pečuje Funkeho dcera Miloslava Rupešová. Funkeho snímky je možné vidět od pátku 25. listopadu až do konce ledna.

Informace o výstavě:

Místo: Leica Gallery, Praha
Vstupné: plné 70 Kč, snížené 40 Kč.
Otevírací doba: po-pá: 10–21 hod., so-ne: 14–20 hod. 

 

 

Právě se děje

Další zprávy