Portréty v maskách. Zdravotníci v době korony přicházejí o iluze, čas i svobodu

Portréty v maskách. Zdravotníci v době korony přicházejí o iluze, čas i svobodu
Fotograf Vojtěch Vlk na své nejnovější výstavě ukazuje portréty lidí v maskách, mimo jiné i zdravotníky v době koronavirové epidemie. Na tomto portrétu je zachycena MUDr. Tamara Čábelová (JIP Thomayerovy nemocnice, Pediatrická klinika G2).
"Co mi covid dal a vzal? Já myslím, že jen iluze... Vzal mi iluzi svobodného světa, samozřejmosti sednout na letadlo a odletět nebo si zajet na otočku za rodinou na Slovensko. A dal mi na vědomí, že někdo může ze dne na den zavřít hranice a zavřít lidi doma. Zároveň mě utvrdil v tom, že na to, aby si lidi vážili práce zdravotníků a ocenili ji, musí přijít bezprostřední strach o život," konstatuje lékařka. (Šnorchlovací maska Decathlon + redukce na filtr FFP3 z dílny ČVUT, vyrobená iniciativou Covid19CZ, ochranný oblek.)
Sestra Danka Ondovčáková (JIP Thomayerovy nemocnice, Pediatrická klinika G2): "Pandemie virového onemocnění covid-19 mi nic zásadního nevzala. Více času jsem strávila s rodinou a mohla jsem se více věnovat synovi." (Rouška FFP2, obličejový štít, jednorázový ochranný oblek Tyvek.)
MUDr. Ľuboš Bača, lékař (Thomayerova nemocnice, Pediatrická klinika 1. LF UK): "Období covidu mě naučilo nebrat svoje plány jako samozřejmost a vážit si toho, co mám. A dýchat v respirátoru tak mělce, aby si člověk hned nezamlžil brýle." (Oblečen v jednorázovém ochranném obleku Tyvek, ochranných brýlích, roušce FFP2 a ochranném štítu.)
Sanitářka Kateřina Šlosárová (JIP Thomayerovy nemocnice, Pediatrická klinika G2): "Co mi koronakrize vzala? Čas - čas, který jsem mohla trávit s přáteli, čas, který bych si užívala na koncertech s úžasnou muzikou, čas žít normální život. A co mi dala? Čas, který mám sama pro sebe, čas odpočívat, čas zamyslet se nad svým životem a nad lidmi v něm, čas potkat nové přátele." (Oblečena v jednorázovém empíru, roušce a čepici. Na očích lyžařské brýle.)
Foto: Vojtěch Vlk
Tomáš Vocelka Vojtěch Vlk Tomáš Vocelka, Vojtěch Vlk
22. 9. 2020 6:05
Nová výstava fotografií Vojtěcha Vlka ukazuje lidi v maskách, a to v nejrůznějších podobách. Zdravotníky v době koronavirové epidemie, lidi oslavující masopust, účastníky procesí v Andalusii nebo třeba svaté muže na břehu řeky Gangy. Fotograf pro Aktuálně.cz vybral devět portrétů z výstavy. Devět pohledů do tváří zdravotníků a k tomu jejich postřehy o tom, co jim covid vzal i dal.

Lékařka Tamara Čábelová má na snímku od Vojtěcha Vlka na hlavě nasazenou šnorchlovací masku z Decathlonu. Právě tu, kterou v době nedostatku ochranných pomůcek upravili na ČVUT na masku s kvalitním filtrem FFP3.

"Co mi covid dal a vzal? Já myslím, že jen iluze…" říká lékařka. "Vzal mi iluzi svobodného světa, samozřejmosti sednout na letadlo a odletět nebo si zajet na otočku za rodinou na Slovensko. A dal mi na vědomí, že někdo může ze dne na den zavřít hranice a zavřít lidi doma. Zároveň mě utvrdil v tom, že na to, aby si lidi vážili práce zdravotníků a ocenili ji, musí přijít bezprostřední strach o život," dodává. 

Se svými zkušenostmi se fotografovi svěřili i další lékaři a zdravotní sestry (jejich vyjádření najdete u snímků ve fotogalerii).

Masky lékařů jsou součástí fotografické výstavy Masky. "Strach patří k nejsilnějším lidským emocím. Současná situace pandemie postavila většinu z nás poprvé v životě do nečekané situace - do konfrontace s neviditelnou hrozbou," říká autor snímků Vojtěch Vlk. 

"Lze se ochránit vírou ve vědecké poznání a obléci masku. V době 17. století šlo o špičatou masku se zobákem naplněným aromatickými bylinami. Ve 21. století má podobu potápěčské masky nebo štítu z 3D tiskárny. Tuto cestu ochrany ztělesňují portréty zdravotníků pediatrického oddělení pavilonu G2 JIP Thomayerovy nemocnice, pořízené na jaře roku 2020," vysvětluje fotograf.

Maskami a jejich rolí se zabývají i další části jeho výstavy. "Možnou obranou je i zesměšnění strachu. Během masopustního veselí účastníci přijímají masku smrti. Smrtka jako symbol zimy a konečnosti lidského života se v podobě masky stává alespoň na chvíli ovladatelnou. Smrt zde již nenahání strach, ale může vyvolat uvolňující smích," konstatuje kurátorka výstavy Markéta Ježková.

Cestu, jak porazit strach, nabízí člověku také víra. "Dává naději, že smrt představuje bránu k novému životu. V předvelikonočním rituálu fotograf zachytil účastníky procesí v Andalusii. Své pokání nechtějí stavět na odiv a svou tvář zakrývají maskou, stejně jako jejich předkové již ve středověku," říká kurátorka o další části výstavy Masky. 

Pozvánka na výstavu fotografií Vojtěcha Vlka
Pozvánka na výstavu fotografií Vojtěcha Vlka | Foto: Vojtěch Vlk

O výstavě: 

Vojtěch Vlk: Masky. Galerka, Bělehradská 44, Praha 2. Od 23. září do 23. listopadu, po-so 17-23 hod. Kurátorkou výstavy je Markéta Ježková.

O autorovi

Vojtěch Vlk (1973) je absolventem Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, kde studoval ateliér fotografie pod vedením prof. Pavla Štechy. V současné době se věnuje převážně portrétní a korporátní fotografii. Ve spolupráci s nakladatelstvím Kant vydal v roce 2016 knihu TranSpiRituals, která je sestavena z černobílých dokumentárních i portrétních fotografií mapujících spiritualitu a rituály napříč světovými náboženstvími.

Webové stránky: www.vojtechvlk.com
Facebook: facebook.com/VojtechVlkPhoto

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy