Portréty v maskách. Zdravotníci v době korony přicházejí o iluze, čas i svobodu

Portréty v maskách. Zdravotníci v době korony přicházejí o iluze, čas i svobodu
Fotograf Vojtěch Vlk na své nejnovější výstavě ukazuje portréty lidí v maskách, mimo jiné i zdravotníky v době koronavirové epidemie. Na tomto portrétu je zachycena MUDr. Tamara Čábelová (JIP Thomayerovy nemocnice, Pediatrická klinika G2).
"Co mi covid dal a vzal? Já myslím, že jen iluze... Vzal mi iluzi svobodného světa, samozřejmosti sednout na letadlo a odletět nebo si zajet na otočku za rodinou na Slovensko. A dal mi na vědomí, že někdo může ze dne na den zavřít hranice a zavřít lidi doma. Zároveň mě utvrdil v tom, že na to, aby si lidi vážili práce zdravotníků a ocenili ji, musí přijít bezprostřední strach o život," konstatuje lékařka. (Šnorchlovací maska Decathlon + redukce na filtr FFP3 z dílny ČVUT, vyrobená iniciativou Covid19CZ, ochranný oblek.)
Sestra Danka Ondovčáková (JIP Thomayerovy nemocnice, Pediatrická klinika G2): "Pandemie virového onemocnění covid-19 mi nic zásadního nevzala. Více času jsem strávila s rodinou a mohla jsem se více věnovat synovi." (Rouška FFP2, obličejový štít, jednorázový ochranný oblek Tyvek.)
MUDr. Ľuboš Bača, lékař (Thomayerova nemocnice, Pediatrická klinika 1. LF UK): "Období covidu mě naučilo nebrat svoje plány jako samozřejmost a vážit si toho, co mám. A dýchat v respirátoru tak mělce, aby si člověk hned nezamlžil brýle." (Oblečen v jednorázovém ochranném obleku Tyvek, ochranných brýlích, roušce FFP2 a ochranném štítu.)
Sanitářka Kateřina Šlosárová (JIP Thomayerovy nemocnice, Pediatrická klinika G2): "Co mi koronakrize vzala? Čas - čas, který jsem mohla trávit s přáteli, čas, který bych si užívala na koncertech s úžasnou muzikou, čas žít normální život. A co mi dala? Čas, který mám sama pro sebe, čas odpočívat, čas zamyslet se nad svým životem a nad lidmi v něm, čas potkat nové přátele." (Oblečena v jednorázovém empíru, roušce a čepici. Na očích lyžařské brýle.)
Foto: Vojtěch Vlk
Nová výstava fotografií Vojtěcha Vlka ukazuje lidi v maskách, a to v nejrůznějších podobách. Zdravotníky v době koronavirové epidemie, lidi oslavující masopust, účastníky procesí v Andalusii nebo třeba svaté muže na břehu řeky Gangy. Fotograf pro Aktuálně.cz vybral devět portrétů z výstavy. Devět pohledů do tváří zdravotníků a k tomu jejich postřehy o tom, co jim covid vzal i dal.

Lékařka Tamara Čábelová má na snímku od Vojtěcha Vlka na hlavě nasazenou šnorchlovací masku z Decathlonu. Právě tu, kterou v době nedostatku ochranných pomůcek upravili na ČVUT na masku s kvalitním filtrem FFP3.

"Co mi covid dal a vzal? Já myslím, že jen iluze…" říká lékařka. "Vzal mi iluzi svobodného světa, samozřejmosti sednout na letadlo a odletět nebo si zajet na otočku za rodinou na Slovensko. A dal mi na vědomí, že někdo může ze dne na den zavřít hranice a zavřít lidi doma. Zároveň mě utvrdil v tom, že na to, aby si lidi vážili práce zdravotníků a ocenili ji, musí přijít bezprostřední strach o život," dodává. 

Se svými zkušenostmi se fotografovi svěřili i další lékaři a zdravotní sestry (jejich vyjádření najdete u snímků ve fotogalerii).

Masky lékařů jsou součástí fotografické výstavy Masky. "Strach patří k nejsilnějším lidským emocím. Současná situace pandemie postavila většinu z nás poprvé v životě do nečekané situace - do konfrontace s neviditelnou hrozbou," říká autor snímků Vojtěch Vlk. 

"Lze se ochránit vírou ve vědecké poznání a obléci masku. V době 17. století šlo o špičatou masku se zobákem naplněným aromatickými bylinami. Ve 21. století má podobu potápěčské masky nebo štítu z 3D tiskárny. Tuto cestu ochrany ztělesňují portréty zdravotníků pediatrického oddělení pavilonu G2 JIP Thomayerovy nemocnice, pořízené na jaře roku 2020," vysvětluje fotograf.

Maskami a jejich rolí se zabývají i další části jeho výstavy. "Možnou obranou je i zesměšnění strachu. Během masopustního veselí účastníci přijímají masku smrti. Smrtka jako symbol zimy a konečnosti lidského života se v podobě masky stává alespoň na chvíli ovladatelnou. Smrt zde již nenahání strach, ale může vyvolat uvolňující smích," konstatuje kurátorka výstavy Markéta Ježková.

Cestu, jak porazit strach, nabízí člověku také víra. "Dává naději, že smrt představuje bránu k novému životu. V předvelikonočním rituálu fotograf zachytil účastníky procesí v Andalusii. Své pokání nechtějí stavět na odiv a svou tvář zakrývají maskou, stejně jako jejich předkové již ve středověku," říká kurátorka o další části výstavy Masky. 

Pozvánka na výstavu fotografií Vojtěcha Vlka
Pozvánka na výstavu fotografií Vojtěcha Vlka | Foto: Vojtěch Vlk

O výstavě: 

Vojtěch Vlk: Masky. Galerka, Bělehradská 44, Praha 2. Od 23. září do 23. listopadu, po-so 17-23 hod. Kurátorkou výstavy je Markéta Ježková.

O autorovi

Vojtěch Vlk (1973) je absolventem Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, kde studoval ateliér fotografie pod vedením prof. Pavla Štechy. V současné době se věnuje převážně portrétní a korporátní fotografii. Ve spolupráci s nakladatelstvím Kant vydal v roce 2016 knihu TranSpiRituals, která je sestavena z černobílých dokumentárních i portrétních fotografií mapujících spiritualitu a rituály napříč světovými náboženstvími.

Webové stránky: www.vojtechvlk.com
Facebook: facebook.com/VojtechVlkPhoto

 

Právě se děje

před 25 minutami

GIBS nezjistila, že by informace z kauzy soudce Sováka vynášeli policisté. Prověřování odložila

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) odložila prověřování úniků informací v kauze soudce pražského vrchního soudu Zdeňka Sováka. Nezjistila, že se některý z policistů dopustil trestného činu. GIBS se záležitostí zabývala od poloviny prosince. Únik informací do médií kritizovala i ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Vinila z něj žalobce, což ale odmítla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

"Vyhodnocením všech získaných materiálů a informací nebylo zjištěno podezření ze spáchání trestného činu ze strany příslušníka bezpečnostního sboru. Celá věc tak byla uložena ad acta," řekla mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

Benešová v lednu uvedla, že by se GIBS měla kauzou zabývat. Zároveň žádala Bradáčovou o prověření úniků. V případu soudce Sováka obviněného z korupce a ovlivňování soudních řízení podle ní některá média měla přístup k interním informacím.

Benešová také uvedla, že vzhledem k rozsahu a detailnosti informací je pravděpodobnější, že informace unikly záměrně od orgánů činných v trestním řízení. Pražské vrchní státní zastupitelství, jehož státní zástupce Sovákovu kauzu dozoruje, se proti kritice ohradilo. Únik ze spisů ze strany policie pak odmítl i šéf Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiří Mazánek. Mazánek i Bradáčová poukázali na to, že k únikům došlo až poté, co příslušné dokumenty obdržely strany trestního řízení - tedy mimo jiné stíhaní lidé a jejich obhájci.

Soudce Sovák čelí obvinění kvůli tomu, že podle vyšetřovatelů ovlivňoval odvolací řízení a nerozhodoval nezávisle, spravedlivě a nestranně. Počínal si tak údajně zejména kvůli slibům protiplnění od svého přítele, spoluobviněného podnikatele Milana Bíby. Soudce tvrdí, že úplatky nebral.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Skepse z pořádání olympijských her roste. Téměř 60 procent Japonců by je zrušilo

Téměř 60 procent Japonců si přeje zrušení letních olympijských a paralympijských her, ukázal průzkum, který zveřejnila japonská tisková agentura Kjódó. Čtvrtina dotázaných obyvatel pořadatelské země si myslí, že by se hry měly konat navzdory zhoršující se epidemické situaci, ale bez účasti diváků. Dalších 12,6 procenta respondentů se domnívá, že by alespoň omezený počet diváků měl mít přístup na sportoviště.

Výsledky průzkumu odrážejí narůstající skepsi z pořádání her, které již byly kvůli pandemii o rok odložené. V současnosti se ale Japonsko potýká se čtvrtou vlnou epidemie covidu-19 a bojuje s nakažlivějšími mutacemi koronaviru, připomíná Kjódó. Pořadatelé již dříve rozhodli, že se hry uskuteční bez účasti diváků ze zahraničí.

Olympijské hry mají začít 23. července. V Tokiu a dalších osmi prefekturách je až do 31. května vyhlášen stav nouze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy