Flatlay vidí věci shora a je fenoménem Instagramu. Fotografka radí, jak na to

Flatlay vidí věci shora a je fenoménem Instagramu. Fotografka radí, jak na to
Lina Németh: ukázka produktové fotografie ve stylu nazývaném flatlay
Lina Németh: ukázka produktové fotografie ve stylu nazývaném flatlay
Lina Németh: ukázka produktové fotografie ve stylu nazývaném flatlay
Lina Németh: ukázka produktové fotografie ve stylu nazývaném flatlay
Foto: Lina Németh / Canon
Foto
1. 3. 2020 7:52
V poslední době jsou na sociálních sítích a zvláště na Instagramu čím dál tím populárnější takzvané flatlay fotografie - snímky produktů pořízené seshora. Jak naaranžovat předměty při tvorbě produktové koláže, radí fotografka Lina Németh.

"Zásadní roli hraje samotný objekt focení. Když se mi daná věc líbí, mnohem lépe se mi s ní pracuje a přemýšlí, jak fotografii pojmout, jakou by měla mít náladu, světlo a styling," říká česká fotografka Lina Németh, která vystudovala reklamní fotografii na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně a jejíž práce se objevují v řadě časopisů (mimo jiné například Marianne, Domov či Můj dům). Kromě toho fotí i produkty pro nejrůznější firmy. 

Inspiraci hledá v zahraničních časopisech zaměřených na design, umění a architekturu. "Baví mě sledovat, co vzniká 'venku', každá země má svá specifika a estetiku a i ve stylingu jsou určité vlny různých trendů. Je dobré být v obraze," říká.

Pět rad Liny Németh, jak fotit flatlay

1) Zůstaňte sami sebou: "Nebaví mě kopírování něčího stylu, vždycky se snažím přinést kousek sebe, ale samozřejmě záleží na požadavcích klienta. Snažím se vyvarovat fotografování nudného produktu na bílém pozadí. Když už má být produkt na bílém pozadí, tak musí být natolik zajímavý, aby si vystačil sám," říká fotografka.

2) Využívejte denní světlo: "Nejraději pracuji s denním světlem - miluji velká okna, boční světlo nebo světlo ze světlíku v ateliéru. Nebojím se dlouhých expozic a stínů. Na správné světlo je třeba si počkat," podotýká Németh.

3) Nepřeceňujte postprodukci: "Snažím se vždy pracovat tak, abych postprodukcí netrávila více času než samotným fotografováním," vysvětluje fotografka. "Retušuji drobnosti, které do záběru nepatří - např. nechtěná zásuvka, kabely, nečistoty na zdi, fleky apod. Žádné speciální efekty ale nepoužívám," říká. "Hlídám si, aby bílá nebyla přepálená a černá zapečená (tedy bez detailů). Hraji si s vyvážením barev, kontrastů, stínů, ostrostí…"

4) Nebojte se dobrodružství: "Člověk získává zkušenosti praxí. Obzvlášť to platí u materiálů, jako je sklo, kov, porcelán, které mají specifické vlastnosti vyžadující speciální přístup. Kdo s produktovou fotografií začíná, měl by si nechat dostatek času na to, zjistit, jak se který materiál chová a jak k němu přistupovat. Zkoušet, hrát si, ale také třeba sledovat jiné fotografy, jejichž práce se mu líbí. I produktová fotografie může být dobrodružstvím," říká fotografka.

5) V jednoduchosti je krása: "U fotek typu flatlay je určitě jednodušší práce s předměty, které nejsou prostorově složité a nejsou příliš vysoké. Vhodné je pozadí, které dá věcem vyniknout -  může to být papír, látka, dřevo či kamenná plocha," vysvětluje Lina Németh.

Na produktové fotografie nejčastěji využívá základní zoomový objektiv 24-70 mm (v jejím případě jde o Canon EF 24-70 mm f/2.8) a občas také teleobjektiv 70-200 mm (Canon EF 70-200 mm f/4). Používá také mezikroužky, které dovolují více se přiblížit k fotografovaným objektům, pokud je to potřeba.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

ČEZ kvůli konci Bohemia Energy navyšuje kapacitu call center

Energetická společnost ČEZ výrazně navyšuje kapacity call center a kontaktních míst. Důvodem je ukončení činnosti dodavatele Bohemia Energy, bývalí klienti by neměli ČEZ kontaktovat sami, mají počkat, až se jim pracovníci ozvou sami, uvedli dnes představitelé společnosti ČEZ na tiskové konferenci. ČEZ plní roli dodavatele poslední instance pro asi 400 000 zákazníků dodavatelů, kteří ukončili činnost.

Zákaznické požadavky u ČEZ nyní zajišťuje 270 interních a 30 externích operátorů. ČEZ chce počet externích pracovníků callcenter navýšit až o 150. ČEZ Prodej nabírá nové operátory do call center, uzavřel smlouvy i s externími call centry, maximálně posílena byla také obsluha na pobočkách.

Zdroj: ČTK
před 7 minutami

Na ostrově La Palma kvůli nekončící erupci evakuovali další lidi

Na španělském ostrově La Palma, kde už přes měsíc pokračuje erupce sopky, v noci na čtvrtek evakuovali dalších pět stovek lidí. Jejich domovy totiž ohrožuje jeden z proudů lávy. Ta už od 19. září na tomto ostrově v Atlantiku zničila na 2185 budov, z toho 229 za poslední dva dny, a zatím nelze odhadnout, kdy sopečná aktivita skončí. Lidské oběti si katastrofa díky včasným evakuacím nevyžádala. Zemřela ale zřejmě zvířata, ač mnohá se podařilo zachránit.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

V Česku udeřil silný vítr. Láme stromy a zhruba 160 tisíc odběratelů je kvůli němu bez proudu

V některých krajích ve čtvrtek silný vítr způsobuje škody, láme stromy i odstavuje domácnosti od proudu. V tom důsledku společnost ČEZ Distribuce kolem poledne evidovala zhruba 160 tisíc odběrných míst bez elektřiny. Nejhorší byla situace ve středních Čechách, kde nemá proud na 60 tisíc domácností.

Silný vítr komplikuje taky provoz tramvají v Praze, problémy jsou také na železnici a letišti. Hasiči zatím měli 50 výjezdů, hlavně ke spadlým stromům.

V Karlovarském kraji nejsilnější poryvy přišly okolo 7:00. Vítr lámal stromy a větve a uvolnil část střechy na mateřské škole v Sokolově. Hasiči tam zatím vyjížděli asi k desítce zásahů. Podobné škody vítr způsobil i na Liberecku, jsou kvůli němu neprůjezdné některé silnice. Hasiči zasahovali dopoledne zejména na Českolipsku a Liberecku, výjezdů měli přes 20 a dál jich přibývá. 

Desítky výjezdů k vyvráceným a polámaným stromům a větvím mají kvůli čtvrtečnímu silnému větru taky hasiči v Plzeňském kraji. Plné ruce práce mají v kraji i energetici, kteří odstraňují závady na elektrickém vedení. Bez proudu je nyní 20 tisíc domácností. Ve Středočeském kraji vyjeli hasiči už více než stokrát.

Na jihu Čech je kvůli silnému větru a pádu stromů bez elektřiny na 10 tisíc odběratelů.

Již brzy ráno dorazil vítr i do Ústeckého kraje. Vzhledem k povětrnostním podmínkám zavřely všechny tři zoologické zahrady v regionu. Výstrahu vydala správa Národního parku České Švýcarsko. "Na celém území národního parku hrozí vysoké nebezpečí pádu stromů a jejich částí.

 

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 34 minutami

Akcie Evergrande prudce klesly po krachu jednání o prodeji části podílu

Akcie zadlužené čínské realitní společnosti China Evergrande ve čtvrtek oslabily až o 14 procent. S akciemi podniku se začalo znovu obchodovat po více než dvoutýdenní přestávce, jejímž důvodem byly rozhovory o prodeji zhruba polovičního podílu v divizi pro správu majetku. Firma však ve středu ohlásila krach jednání, což zhoršilo její šance na odvrácení bankrotu.

Společnost China Evergrande, jejíž celkové závazky přesahují 300 miliard dolarů (zhruba 6,6 bilionu Kč), v poslední době opakovaně nedokázala včas uhradit úroky u svých dluhopisů. Panují obavy, že krach podniku by mohl mít širší dopady na finanční systém a ekonomiku. Zakladatel firmy Chuej Kcha-jen podle serveru BBC upozornil, že "neexistuje žádná záruka, že skupina bude schopna splnit své finanční závazky". V plánu má pokusit se dohodnout s věřiteli na prodloužení splatnosti dluhopisů a na dalších "alternativních" opatřeních.

China Evergrande o prodeji podílu v divizi Evergrande Property Services jednala s firmou Hopson Development. Obě strany však ve středu v samostatných hlášeních pro burzu uvedly, že se nedokázaly dohodnout na podmínkách dohody. Hodnota transakce měla činit zhruba 20 miliard hongkongských dolarů (přes 56 miliard Kč).

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Platební systém eKasa od O2 končí

Platební systém eKasa od operátora O2 ke 25. říjnu skončí. Operátor na svém webu oznámil, že služba bude ukončena z technických důvodů. Blíže to firma neupřesnila.

Služba eKasa byla původně lídrem trhu s evidenčními pokladnami a měla asi 20 000 klientů. Podle serveru E15.cz má ale nyní zhruba 3000 klientů. Mluvčí O2 Markéta Gasiorovičová k ukončení služby řekla, že eKasa, která patřila dlouhou dobu mezi přední pokladní systémy v Česku, vyčerpala po čtyřech letech svůj potenciál a dodavatel řešení nedokázal přijít s dlouhodobou produktovou vizí.

Zbývajícím klientům nabízí O2 přechod na systém firmy Storyous spojený s nákupem nových pokladen. Před koncem eKasy si musí podnikatelé zálohovat data, protože po ukončení služby v pondělí už to podle O2 nebude možné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy