Pět rad, jak fotit meteorické roje. Jeden z nich vrcholí na počátku května

Foto
1. 5. 2019 15:26
Mezi 5. a 6. květnem by měl vrcholit meteoritický roj Éta Aquarid, viditelný těsně před svítáním i v Česku. Fotograf Fergus Kennedy, který má s podobnými jevy bohaté zkušenosti, radí, jak pořídit co nejlepší snímky.
Fotograf Fergus Kennedy radí, jak fotit noční oblohu a meteorické roje.
Fotograf Fergus Kennedy radí, jak fotit noční oblohu a meteorické roje. | Foto: Fergus Kennedy, Canon

Jak upozornila na svém webu Česká astronomická společnost, letošní rok přeje pozorování astronomických úkazů, včetně několika meteorických rojů. První z nich, tedy Kvadrantidy, vrcholil v pátek 4. ledna. "Kromě nich budou mít poměrně příznivé podmínky i květnové Eta-Aquaridy či říjnové Orionidy - v případech obou rojů se jedná o meteory z Halleyovy komety," píše na webu společnosti fotograf a popularizátor astronomie Petr Horálek.

Podle Hvězdárny Plzeň nebude sice Eta-Aquaridy rušit svit Měsíce, ale jev bude možné pozorovat jen těsně před svítáním a jeho maximum připadne až na 6. května kolem poledne, kdy už samozřejmě pozorovatelný nebude. V případě Eta-Aquarid i říjnových Orionid se jedná o meteory oddělené od roje Halleyovy komety. 

Fotograf společnosti Canon Fergus Kennedy má s focením meteorických rojů bohaté zkušenosti. Při nedávné cestě do Jižní Afriky zachytil meteorický roj pomocí nové bezzrcadlovky Canon EOS RP. Zde jsou jeho tipy, jak si pořídit ty nejlepší snímky podobných úkazů. 

1. Důležité je načasování

"Výběr správného večera pro fotografování meteorického roje je opravdu klíčový," vysvětluje Kennedy. "V neděli 5. května by měl Měsíc svítit jen málo. Pro nejlepší záběr platí, že čím méně mraků, tím lépe. Ale nebojte se jich, mraky mohou vašim snímkům dodat na dramatičnosti," říká Kennedy.

2. Usnadněte si práci díky užitečným aplikacím

"Existuje hodně skvělých mobilních aplikací, které předpovídají počasí a pomohou vám s jistotou vybrat, kdy meteorický roj fotografovat. Jedna z nejlepších aplikací je Dark Sky, která poskytuje přesné a aktuální informace o oblačnosti a dešti. Další výbornou aplikací, vytvořenou speciálně pro fotografy, jsou PhotoPills. Používám je, abych určil, kde se bude při mém fotografování nacházet Měsíc a Mléčná dráha," konstatuje fotograf. 

Fotograf Fergus Kennedy radí, jak fotit noční oblohu a meteorické roje.
Fotograf Fergus Kennedy radí, jak fotit noční oblohu a meteorické roje. | Foto: Fergus Kennedy, Canon

3. Upravte nastavení fotoaparátu

"Chcete-li nafotit skutečně pěkné snímky, budete muset upravit nastavení fotoaparátu. Začněte odcloněním na hodnotu f/2.8 a nastavte vysoké ISO 3200. Používám například objektiv EF 16-35mm f/2.8 L III USM. Je ideální pro zachycení detailů Mléčné dráhy. Použijte stativ a nastavte čas na 30 sekund. Je to skvělý výchozí bod pro amatérské fotografy a nejlepší nastavení pro temnou oblohu," radí Fergus Kennedy.

4. Zkuste vytvořit časosběrné video

"Jakmile je fotoaparát pevně na stativu, pokuste se každou minutu pořídit záběr oblohy, abyste mohli vytvořit časosběrné video," navrhuje Fergus Kennedy. Na některých fotoaparátech, včetně Canonu RP, který Kennedy použil, se dá interval nastavit a přístroj pak  pořizuje snímky automaticky.

"Budete potřebovat zhruba 25 statických snímků na každou sekundu videa.  Jakmile budete mít přibližně 200-250 snímků a sloučíte je, dostanete sedmi až desetisekundový záběr, ukazující pohyb hvězdných těles vzhledem ke krajině. Pokud budete mít šanci, můžete fotografovat i s ultra širokoúhlým objektivem, jako je Canon EF 14 mm f / 2.8L II USM," říká Kennedy.

Fotograf Fergus Kennedy radí, jak fotit noční oblohu a meteorické roje.
Fotograf Fergus Kennedy radí, jak fotit noční oblohu a meteorické roje. | Foto: Fergus Kennedy, Canon

5. Najděte si místo, které neruší světelný smog

Když fotografujete noční oblohu, mohou vás rušit světla automobilů nebo veřejné osvětlení, upozorňuje fotograf a doporučuje fotit v místech, kde je podobných rušivých zdrojů světla co nejméně. "Tedy daleko od civilizace, pokud to jde," konstatuje Kennedy. A Ještě přidává dobrou radu, že je dobré se na fotografování noční oblohy teple obléci. "Sedět tři nebo čtyři hodiny venku může být v chladné noci docela nepříjemné," upozorňuje. 

 

Právě se děje

Další zprávy