Nejlepší fotka měsíce: Fotograf prozrazuje, jak vznikl snímek rozloučení s padlými

Foto
12. 9. 2018 9:00
Nejlepší českou žurnalistickou fotografií měsíce srpna se stal snímek z posledního rozloučení s padlými českými vojáky. Pořídil ho v Afghánistánu Radim Hanzl. Snímek měsíce začali letos nově vyhlašovat organizátoři soutěže Czech Press Photo, aby zvýšili povědomí o novinářské fotografii. Snímky měsíce a jejich příběhy budete nově nacházet také v rubrice Foto na Aktuálně.cz.
Rozloučení s padlými hrdiny. Snímek Radima Hanzla, který se stal fotografií měsíce srpna.
Rozloučení s padlými hrdiny. Snímek Radima Hanzla, který se stal fotografií měsíce srpna. | Foto: Radim Hanzl

"Fotografie byla pořízena 8. srpna 2018 na letecké základně Bagrám na severu Afghánistánu při posledním rozloučení a odletu tří padlých hrdinů," uvedl autor fotografie, desátník Radim Hanzl. Čeští vojáci Martin Marcin, Kamil Beneš a Patrik Štěpánek padli při plnění úkolu. Zahynuli 5. srpna - poté, co na ně zaútočil sebevražedný atentátník.

"Fotografie zachycuje moment krátce před odletem. Vše se odehrávalo v tichosti a s velikou bolestí. Je mi ctí, že jsem s nimi mohl sloužit. Fotografii jsem pořídil na Canon EOS 6D s objektivem 24-105 mm f/4 IS II USM," uvedl Radim Hanzl.

Rozloučení s padlými hrdiny. Snímek Radima Hanzla, který se stal fotografií měsíce srpna.
Rozloučení s padlými hrdiny. Snímek Radima Hanzla, který se stal fotografií měsíce srpna. | Foto: Radim Hanzl

Czech Press Photo začalo vyhlašovat snímky měsíce letos. Chce touto novinkou zvyšovat povědomí o žurnalistické fotografii a motivovat fotografy, jejichž práce je stále složitější a v poslední době také málo doceňovaná. Porotci hledají nejlepší český snímek průběžně v denním tisku, na webech i na sociálních sítích.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Papež jmenoval 13 kardinálů, devět může volit jeho nástupce

Papež František v neděli oznámil, že jmenoval 13 nových kardinálů. Povýšeni do kardinálského stavu budou při slavnostní konsistoři ve Vatikánu 28. listopadu. Devíti z nich je méně než 80 let, takže se mohou stát členy konkláve, které po smrti nebo rezignaci nynější hlavy římskokatolické církve vybere příštího papeže, uvedla agentura Reuters.

Papež jména nových kardinálů překvapivě oznámil z okna své pracovny věřícím na Svatopetrském náměstí. Mezi jmenovanými kardinály je také washingtonský arcibiskup Wilton Gregory, který se tak stane prvním černošským prelátem s červenou čepičkou.

Kardinály se stanou také Ital působící dlouhodobě ve Vatikánu Raniero Cantalamessa, arcibiskup z rwandského Kigali Antoine Kambanda, arcibiskup José Feurte Advincula z Filipín nebo arcibiskup Celestino Aós ze Santiaga de Chile.

Devět nových volitelů papeže podle agentury Reuters pochází z celého světa a zvyšují pravděpodobnost, že i příští papež bude pokračovat v politice papeže Františka, který byl zvolen v roce 2013.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dvě osoby zemřely po autonehodě u Jasenné na Zlínsku, silnice je opět v provozu

Dvě oběti si vyžádala dopravní nehoda, která se stala dnes ráno u Jasenné na Zlínsku. Sdělila to zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku byla po dobu vyšetřování uzavřená, policisté v obou obcích odkláněli dopravu. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín kolem 05:30, silnice se opět motoristům otevřela před 13:00.

"Řidička osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic v levotočivé zatáčce zřejmě z důvodu vysoké rychlosti čelně narazila do stromu a s vozidlem skončila na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Při nehodě zahynula nejen řidička, ale také její spolujezdkyně. Totožnost obětí potvrdí až nařízená soudní pitva," uvedla Kozumplíková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy