Nejlepší fotka měsíce: Fotograf prozrazuje, jak vznikl snímek rozloučení s padlými

Foto
12. 9. 2018 9:00
Nejlepší českou žurnalistickou fotografií měsíce srpna se stal snímek z posledního rozloučení s padlými českými vojáky. Pořídil ho v Afghánistánu Radim Hanzl. Snímek měsíce začali letos nově vyhlašovat organizátoři soutěže Czech Press Photo, aby zvýšili povědomí o novinářské fotografii. Snímky měsíce a jejich příběhy budete nově nacházet také v rubrice Foto na Aktuálně.cz.
Rozloučení s padlými hrdiny. Snímek Radima Hanzla, který se stal fotografií měsíce srpna.
Rozloučení s padlými hrdiny. Snímek Radima Hanzla, který se stal fotografií měsíce srpna. | Foto: Radim Hanzl

"Fotografie byla pořízena 8. srpna 2018 na letecké základně Bagrám na severu Afghánistánu při posledním rozloučení a odletu tří padlých hrdinů," uvedl autor fotografie, desátník Radim Hanzl. Čeští vojáci Martin Marcin, Kamil Beneš a Patrik Štěpánek padli při plnění úkolu. Zahynuli 5. srpna - poté, co na ně zaútočil sebevražedný atentátník.

"Fotografie zachycuje moment krátce před odletem. Vše se odehrávalo v tichosti a s velikou bolestí. Je mi ctí, že jsem s nimi mohl sloužit. Fotografii jsem pořídil na Canon EOS 6D s objektivem 24-105 mm f/4 IS II USM," uvedl Radim Hanzl.

Rozloučení s padlými hrdiny. Snímek Radima Hanzla, který se stal fotografií měsíce srpna.
Rozloučení s padlými hrdiny. Snímek Radima Hanzla, který se stal fotografií měsíce srpna. | Foto: Radim Hanzl

Czech Press Photo začalo vyhlašovat snímky měsíce letos. Chce touto novinkou zvyšovat povědomí o žurnalistické fotografii a motivovat fotografy, jejichž práce je stále složitější a v poslední době také málo doceňovaná. Porotci hledají nejlepší český snímek průběžně v denním tisku, na webech i na sociálních sítích.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Test nonstop letů mezi New Yorkem a Sydney skončil úspěchem. Rekordní let trval 19 hodin

Rekordní první let mezi New Yorkem a australským městem Sydney bez mezipřistání byl úspěšný. Boeing 787-9 Dreamliner australských aerolinek Qantas v sobotu v 7:42 místního času přistál po 19 hodinách a 16 minutách letu, během něhož urazil vzdálenost 16 200 kilometrů, informoval server CNET. Podle médií se jednalo o nejdelší let s pasažéry na světě. Let mezi New Yorkem a Sydney byl zatím jen testovací a zúčastnila se jej pouze padesátka pozvaných cestujících tvořených převážně zaměstnanci aerolinek a členů posádky. Stroj byl naplněn 101 tisíci kilogramy paliva. Cílem bylo prověřit emoční a fyzický dopad dlouhých letů na lidský organismus.

Qantas plánuje v příštích měsících také přímý let z Londýna do Sydney - ten by měl být ještě o 800 kilometrů delší a potrvá ještě o hodinu déle. Komerční lety by australský letecký dopravce chtěl na těchto extrémně dlouhých trasách nabízet od roku 2022.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Chilský prezident po několikadenních násilných protestech zrušil zvýšení cen jízdného

Sebastián Piňera odvolal zvýšení cen jízdenek na metro poté, co násilné protestní akce v posledních dnech ochromily metropoli Santiago de Chile. V reakci na protesty úřady vyhlásily v hlavním městě zákaz vycházení od 22:00 do 7:00 hodin. Demonstranti v pátek večer zaútočili na několik stanic metra, zapalovali ohně a blokovali dopravu. Nepokoje pokračovaly i v sobotu a demonstranti se při nich střetli s policií, která proti nim použila slzný plyn.

Podle zpravodajského serveru BBC News demonstrace proti zvýšení cen jízdného, které vláda zdůvodnila zdražováním energií a oslabením chilské měny, přerostly v posledních dnech v širší nespokojenost s vysokými životními náklady v hlavním městě. Chile patří mezi nejbohatší a nejstabilnější země Latinské Ameriky, ale bohatství je zde nestejnoměrně rozděleno a stále častěji se ozývá volání po hospodářských reformách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy