Nejlepší novinářská fotka měsíce září: spuštění Pražského orloje od Martina Frouze

3. 10. 2018 8:05
Czech Photo Centre vyhlásilo nejlepší novinářskou fotografii měsíce září. Stal se jí snímek Martina Frouze, který zobrazuje slavnostní spuštění orloje po jeho více než půlroční rekonstrukci. Snímek měsíce začali letos nově vyhlašovat organizátoři soutěže Czech Press Photo, aby zvýšili povědomí o české fotožurnalistice.
Snímek, který porota Czech Photo vyhodnotila jako fotografii září 2018, pořídil Martin Frouz. Zachycuje okamžiky, kdy byl po opravě znovu uveden do provozu Pražský orloj.
Snímek, který porota Czech Photo vyhodnotila jako fotografii září 2018, pořídil Martin Frouz. Zachycuje okamžiky, kdy byl po opravě znovu uveden do provozu Pražský orloj. | Foto: Martin Frouz

"Jako oficiální fotograf opravy Staroměstské radnice jsem byl i na slavnostním spuštění orloje," vypráví Martin Frouz, za jakých okolností fotografie měsíce vznikla. 

Snímek, který ohodnotila porota Czech Photo, byl pořízen 28. září. "V šest hodin večer byl orloj v novém hávu odhalen a po dalších ceremoniích a otevření výstavy věnující se právě ukončeným opravám byl na osmou hodinu naplánován videomapping. Když jsem zpod orloje zahlédl dav diváků s mobily v rukách, protlačil jsem se mezi ně," vypráví fotograf.

Snímek, který porota Czech Photo vyhodnotila jako fotografii září 2018, pořídil Martin Frouz. Zachycuje okamžiky, kdy byl po opravě znovu uveden do provozu Pražský orloj.
Snímek, který porota Czech Photo vyhodnotila jako fotografii září 2018, pořídil Martin Frouz. Zachycuje okamžiky, kdy byl po opravě znovu uveden do provozu Pražský orloj. | Foto: Martin Frouz

Sérii snímků pořídil v okamžiku, kdy orloj začal odbíjet. "Vybral jsem ten záběr, kde byla největší hustota mobilů. Při výběru snímku jsem si uvědomil zvláštní věc:  A to, že na něm není jediný 'skutečný fotoaparát'," popisuje autor snímku.

Martin Frouz se prakticky i teoreticky věnuje využití fotografického záznamu ve vědě a při její popularizaci. Je spoluautorem publikací Digitální a digitalizovaná fotografie pro vědecké účely v praxi památkové péče a Fotografie v biologické antropologii. Zaměřuje se na oblasti svázané s archeologií, historií a příbuznými vědními obory. Zvláštní důraz pak klade na období paleolitu, na starověký Egypt a na český středověk.

Do Egypta jezdí jako spolupracovník Českého egyptologického ústavu od roku 2003. Jeho hlavním působištěm tam je Abúsír; účastnil se však i expedic do oblasti Západní pouště a dokumentoval také mnohé další egyptské lokality.

Své zkušenosti předával či předává zájemcům na několika vysokých školách - na Přírodovědecké a Filozofické fakultě UK v Praze, na pražské VŠCHT, UJEP v Ústí nad Labem, Masarykově univerzitě a Vysokém učení technickém v Brně.

Často také přednáší pro běžnou i odbornou veřejnost. Spolupracuje i s mnoha dalšími institucemi, především s Archeologickými ústavy AV ČR Praha a Brno, Národním památkovým ústavem, Národním muzeem a mnoha dalšími.

Jeho práce jsou samozřejmě známé i v médiích a nakladatelstvích - jako fotograf či spoluautor se podílel na řadě projektů. V poslední době připravil např. obrazovou publikaci Kostel Nejsvětějšího srdce Páně, či publikaci k 700. výročí Karla IV. Karolus Quartus.

Jeho novinářská fotografie byla opakovaně oceněna v soutěži Czech Press Photo. Obdržel také řadu ocenění v soutěži Kalendář roku. Mimo tištěná média se s jeho tvorbou můžete setkat v několika putovních výstavních projektech či při prezentacích různých institucí a jednotlivců.

I přes své výrazné pracovní nasazení se snaží neustále věnovat i vlastní volné výtvarné tvorbě, která převážně vychází z fotografie, ale často se jedná o fantazijní a intermediální projev. Přispívá jako spoluautor či rádce i ke zrodu kolektivních děl a projektů.

 

Právě se děje

Další zprávy