Československo 1921 očima Američanů. Projeli nový stát, viděli bídu, bláto i luxus

Československo 1921 očima Američanů. Projeli nový stát, viděli bídu, bláto i luxus
"Na moravských highways. Jdeme navštívit kostel na Velehradě," zapsal si fotograf vyslaný do Československa společností Keystone Wiew Company,
Pohled od Národního muzea směrem na Václavské náměstí, Praha, 1921. Na snímku je dobře vidět, kudy vedla trať tramvají.
Dva chlapci sedí na nízkém hrazení, v pozadí je vidět dům s doškovou střechou ve slovenských Vinosadech poblíž Pezinku."Charakteristická vesnická scéna ve slovenské vesnici," je napsáno u snímku.
Skupina amerických zahraničních zpravodajů, kteří si v roce 1921 přijeli prohlédnout nově vzniklý evropský stát. Československo tehdy existovalo pouhé tři roky. Snímek vznikl v Jablonci nad Nisou a tramvaj vyzdobená americkou vlajkou byla vypravena speciálně pro ně. Snímek skupiny pořídil fotograf firmy Keystone View Company, která produkovala tehdy velice populární stereoskopické snímky z celého světa. Zobrazit 38 fotografií
Foto: Library of Congress, Prints and Photographs Division, Stereo Foreign Geog File / Aktualne.cz
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
12. 8. 2024 5:57
Československu byly pouhé tři roky, když se ho vydala prozkoumat skupina amerických "korespondentů", tedy zahraničních zpravodajů. Byl mezi nimi i fotograf firmy Keystone View Company. Právě on na stereografických snímcích zachytil bahnité moravské "highways", ženy s nůšemi, výrobu automobilů Laurin & Klement, tramvaje na Václavském náměstí i chudobné vesnice na Slovensku.

Zájem amerických novinářů o Československo byl v roce 1921 vcelku pochopitelný. Jednalo se o nově vytvořený stát v centru Evropy a USA při jeho vzniku sehrály významnou roli. Snímky, které tehdy vznikly, jsou nyní uloženy v archivu knihovny amerického Kongresu.

Záběry do značné míry odrážejí poválečnou bídu, se kterou se tehdy stále potýkalo mnoho obyvatel Československa, ale ukazují i sílu a vyspělost místního průmyslu a fascinaci fotografa národními kroji. Snímky jsou součástí rozsáhlé kolekce stereografických kartiček, které vznikly díky firmě Keystone View Company. Ta do celého světa dodávala sady obrázků z nejrůznějších zemí. Sloužily jak pro zábavu, tak pro vzdělávací účely. Lidé díky nim mohli poznávat vzdálená místa, a to navíc s prostorovým vjemem.

Skupina amerických "korespondentů" v Jablonci nad Nisou (1921).
Skupina amerických "korespondentů" v Jablonci nad Nisou (1921). | Foto: Library of Congress, Prints and Photographs Division, Stereo Foreign Geog File / Aktualne.cz

V době, kdy fotografie Československa vznikly, byla Keystone View Company největší stereografickou společností na světě. Podařilo se jí dokonce ovládnout a vymazat z trhu největší konkurenty, kterými byly firmy Underwood & Underwood a H.C. White. I díky tomuto kroku měla v roce 1935 k dispozici přibližně dva miliony stereoskopických negativů.

Z kontextu fotografií v "československé kolekci" stereografií lze usuzovat, že alespoň část těchto fotografií vznikla během organizované poznávací cesty pro americké novináře po Československu. Bližší písemné prameny, objasňující vznik kolekce v online archivu knihovny amerického Kongresu dostupné nejsou, stejně tak chybí i zadní strany stereoskopických kartiček, kde se obvykle nacházelo několik odstavců textu. Ten komentoval a vysvětloval to, co divák na snímku vidí. 

Ve fotogalerii jsme využili vždy jen jeden ze snímků, tvořících stereografickou dvojici. Horní rohy obrázků, které jsou na originále zakulacené, jsou doplněny s pomocí umělé inteligence (většinou se jednalo o bílé nebe, větve stromů nebo nepodstatné části budov).

Takto vypadají stereografické kartičky v původní podobě.
Takto vypadají stereografické kartičky v původní podobě. | Foto: Library of Congress, Prints and Photographs Division, Stereo Foreign Geog File / Aktualne.cz
 

Právě se děje

Další zprávy