"Jsem potěšena a poctěna, že jsem tuto cenu získala. Tento druh poděkování je pro mne velkou pobídkou k další práci. Všechno, co jsem po celý život fotografovala, mě velice duchovně naplňovalo a povzbuzovalo mě to k tomu, aby pokračovala ve své práci dál a dál," uvedla fotografka.
Iturbideová patří mezi nejdůležitější a nevlivnější latinskoamerické autory. Její fotografie, zároveň dokumentární i poetické, zachycují každodenní život v Mexiku, jeho kulturu, náboženské rituály i hluboké společenské rozpory a nerovnosti. K jejím inspiracím patří dílo takových fotografů, jako jsou Josef Koudelka, Henri Cartier-Bresson, Sebastiao Salgado nebo Álvarez Bravo.
Graciela Iturbideová se narodila v roce 1942 ve městě Mexico City v tradiční katolické rodině. Byla nejstarší ze 13 sourozenců. Když vyrůstala, obdivovala snímky, které pořídil její otec, nadšený amatérský fotograf.
Vdala se už ve dvaceti letech a v rychlém sledu porodila tři děti. Teprve v roce 1969, ve věku 27 let, se rozhodla začít studovat film na Mexické universitě. Zřejmě k tomu přispěl i otřes, který zažila po smrti své šestileté dcery Claudie. Právě během studia u Manuela Álvareze Brava se rozhodla, že obrátí svou pozornost k fotografii. Stala je jeho asistentkou a začala ho doprovázet na cestách napříč Mexikem.
Iturbideová fotografuje jako trpělivý a pečlivý pozorovatel a její snímky vyzařují lyriku a poezii nalezenou v každodenních okamžicích. Hlásí se k feminismu a k tomuto postoji ji přivedla i její práce - například ve vesnici Juchitán de Zaragoza, kde jsou ženy ekonomicky, politicky a sexuálně nezávislé. Právě tam pořídila svůj ikonický snímek Mujer Ángel (Žena anděl) v roce 1979.
V roce 1978 byla pověřena Etnografickým archivem Národního institutu pro domorodé umění v Mexiku fotografováním domorodého obyvatelstva. Ve spolupráci s antropologem Luisem Barjauem se začlenila do komunity mexických indiánů Seri, učila se jejich zvyky a zaznamenávala jejich způsob života.
Výsledky jejich společné práce byly publikovány v roce 1981 v knize Los que viven en la arena (Ti, kteří žijí v písku). Zkušenosti, které zde Iturbideová získala, pak velmi ovlivnily její další kariéru a zejména to, že se zaměřila na podrobné zkoumání své země.
Ocenění Iturbideové na Sony World Photography Awards doprovodí i virtuální výstava 25 snímků z jejího díla. Bude zpřístupněna na webových stránkách Světové fotografické organizace od 15. dubna. Výběr sestavený umělkyní zdůrazňuje významné milníky a témata z její pětileté kariéry, včetně některých z jejích nejznámějších fotografií.
Právě 15. dubna budou také vyhlášeni vítězové profesionální části soutěže Sony World Photography Awards 2021 a hlavní cena pro fotografa roku.