Od Aljašky po Saharu, Česko nevyjímaje. Fotky z výstavy Báječný svět létání 2018

Prohlédněte si ukázky toho, co bude na výstavě k vidění.
Dolní ústí ledovce Grand Plateau, Aljaška, USA
Polopoušť po dešti, jižně od Port Hedlandu, Západní Austrálie
Pohoří Talkeetna nad údolím řeky Matanuska, Aljaška, USA
Vulkanický White Island v Bay of Plenty, Severní ostrov, Nový Zéland
Foto: Jiří Pruša
Foto
3. 10. 2018 10:57
Tak unikátní pohledy se člověku jen tak nenaskytnou. Ve středu 10. října začne v křížové chodbě pražského Karolina druhý ročník fotografické výstavy Báječný svět létání, kde bude k vidění 120 leteckých snímků z celého světa. Fotografie vznikly během expedic pořádaných časopisem Flying Revue. Výstava bude přístupná zdarma, ale jen po relativně krátkou dobu deseti dnů - tedy do 21. října.

"Na výstavě budou k vidění fotografie z Nového Zélandu, Austrálie, Aljašky, USA, Afriky, Evropy a také z České republiky," říká Jan Dvořák z pořádajícího časopisu Flying Revue. "Autory fotografií jsou letec a publicista Jiří Pruša a novinář a fotograf Tomáš Vocelka." 

O výstavě

Báječný svět létání

Jiří Pruša je autorem většiny fotografií na výstavě. Tomáš Vocelka (jehož čtenáři znají jako autora píšícího a fotografujícího pro Aktuálně.cz) pořídil  snímky z Čech, a to v rámci spolupráce obou médií na akci 100 let - 100 letišť. Cílem tohoto projektu je oslavit sto let od založení Československa a také století československého letectví.

"Součástí výstavy budou i projekce leteckých videí a přednášky a besedy na letecká a letecko-expediční témata. Letecká videa budete moci průběžně sledovat na velkoplošných monitorech po celou dobu konání výstavy přímo v prostorách křížové chodby," konstatuje Jan Dvořák z Flying Revue.

Výstava se koná od 10. do 21. října 2018, vstup je zdarma. Podrobné informace o autorech a dalším programu najdete na speciální webové stránce.

Besedy a přednášky v rámci výstavy

Hned první den (10. října 2018) přijde s návštěvníky výstavy pobesedovat letec Roman Kramařík, který letos v létě jako první český pilot v jednomotorovém letadle obletěl svět. V dalších dnech se zde budete moci setkat například se zkušebním pilotem Oldřichem Pelčákem nebo s uznávaným pilotem letounů MiG-29 Václavem Vaškem.

Expedice 100 let - 100 letišť

100 let 100 letišť
  • Expedice chce připomenout 100 let československého letectví
  • Pořádá ji magazín Flying Revue
  • Jejím cílem je během letošního roku přistát na stovce letišť v České a Slovenské republice a vytvořit mezi nimi pomyslný letecký most
  • Web: 100-let-100-letist.flying-revue.cz/

Poslechnout si budete moci rovněž přednášky Jiřího Pruši a Miloše Dermiška o jejich expedičním létání sportovním letadlem (Extrémní letiště, Aéropostale 2017, Aljaška 2017, Alpy z nebe, Evropské ostrovy z nebe).

Piloty i zájemce o motorové létání jistě zaujme přednáška Ing. Zárybnického z Úřadu pro civilní letectví na téma ultralehká letadla. I na přednášky je vstup zdarma, jen je dobré dopředu si zarezervovat místo. 

Premiéra aplikace pro výuku letecké angličtiny

"Na výstavě Báječný svět létání II také představíme unikátní aplikaci Anglická VFR komunikace," říká Jan Dvořák. On-line aplikace umožní pilotům nácvik anglické letecké frazeologie v reálných situacích. Mohou nahrávat vlastní pokusy, vytvořit si zkušební let s komunikací po trase a vyzkoušet si řadu dalších nástrojů, které jim umožní získat jistotu v komunikaci s řídícími letového provozu mimo území České republiky.

Aktuálně.cz je mediálním partnerem výstavy.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy