Neobvyklá krása Prahy z letadla. Takhle vypadají z výšky okrajové části metropole

Depo metra v Hostivaři. Tento snímek i řadu dalších si můžete prohlédnout v galerii u tohoto článku.
Branický pivovar
Autobazar AAA Auto, Praha-Čimice
Hlubočepský viadukt na takzvaném Pražském Semmeringu
Stanice metra Střížkov
Foto: Tomáš Vocelka
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
Aktualizováno 28. 5. 2019 6:10
Zapomeňte na chvíli na všechny ty nádherné pražské památky. V hlavním městě je spousta míst, která míjíme v každodenním životě, aniž bychom si jich nějak zvlášť všímali. Sídliště, stanice metra, nákupní centra. A také třeba pivovary nebo autobazary. I ty však mají své kouzlo. Pojďte se na ně podívat z výšky - jak vypadají z kabiny malého letadla.

Expedice 100 let - 100 letišť

100 let 100 letišť
  • Expedice chce připomenout 100 let československého letectví
  • Pořádá ji magazín Flying Revue
  • Jejím cílem je během letošního roku přistát na stovce letišť v České a Slovenské republice a vytvořit mezi nimi pomyslný letecký most
  • Web: 100-let-100-letist.flying-revue.cz/

Fotografie v této galerii vznikly tak trochu mimochodem, během projektu Vltava z výšky, na kterém spolupracujeme s pilotem Jiřím Prušou. Malá jednomotorová letadla nesmí nad centrum Prahy a samozřejmě ani do blízkosti letiště na Ruzyni. Bylo tedy potřeba obletět hlavní město nad jeho okrajovými částmi. Právě tam se nachází řada objektů, které všichni známe z každodenního života. A tak jsme se rozhodli některé z nich během obletu vyfotografovat. 

Projekt Vltava z výšky vzniká v rámci expedice 100 let - 100 letišť. Pořádá ji časopis Flying Revue a jejím cílem je oslavit 100 let československého letectví. Aktuálně.cz se na akci podílí jako mediální partner.

"Uvědomili jsme si, že na našem webu a v časopise Flying Revue prezentujeme fotografie a videa z našich leteckých expedic téměř po celém světě, ale našim zemím jsme se zatím tak dobře nevěnovali," vysvětluje pilot Jiří Pruša, proč se do expedice po československých letištích pustil.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Ve věku 93 let zemřel předseda Klubu dr. Milady Horákové a bývalý politický vězeň František Šedivý

Ve věku 93 let zemřel v úterý večer dlouholetý předseda Klubu dr. Milady Horákové František Šedivý. Za klub to ve středu oznámil Jiří Bulan. Šedivý za války spolupracoval s odbojem, po únoru 1948 strávil 12 let v komunistických věznicích a lágrech. Po listopadu 1989 působil také jako místopředseda Konfederace politických vězňů ČR. O svém životě napsal několik knih.

Šedivý podle Bulana zemřel po dlouhé nemoci. Poslední rozloučení se uskuteční v rodinném kruhu, veřejnost se bude moci se Šedivým rozloučit, jakmile to umožní situace s epidemií koronaviru, napsal.

"Mnoho let svého života se potýkal s totalitou, ale ani dlouholeté věznění v komunistických lágrech ho nezlomilo, stále si uchovával svůj cit pro spravedlnost a obdivuhodný smysl pro humor," uvedl Bulan. Šedivý podle něj byl masarykovec, spisovatel, křesťan, milovník přírody a myslivec, výborný řečník a především laskavý člověk. "Patřil také k těm, díky jejichž úsilí mohla být obnovena činnost České obce sokolské. A významnou měrou se zasloužil i o vznik pražského Gymnázia Milady Horákové v roce 2009," dodal Bulan.

Zdroj: ČTK
Další zprávy