Úžasné polární záře, mlhoviny, umírající hvězdy. To jsou letos nejlepší fotky vesmíru

Úžasné polární záře, mlhoviny, umírající hvězdy. To jsou letos nejlepší fotky vesmíru
Moritz Telser (Jersey): Drak plivající oheň. Polární záře nad pláží Uttakleiv nad norským souostrovím Lofoty. Nominace na ocenění v kategorii Polární záře.
Jose Miguel Picon Chimelis (Španělsko): Noc s Valkýrami. Pohled na islandskou horu Eystrahorn s polární září v pozadí. Nominace na ocenění v kategorii Polární záře.
ShaRa: Požírač galaxií. Fotografie zachycuje kometární globuli CG4, nazývanou "Ruka boží". Záběr je výsledkem práce týmu astrofotografů z různých zemí světa, kteří spojili své síly a pronajali si výkonný Newtonův teleskop od služby Chilescope. Nominace na ocenění v kategorii Galaxie.
Kevin Morefield (USA): Dvojče Mléčné dráhy. Snímek zachycuje spirální galaxii NGC 6744 v souhvězdí Páva. "Předpokládá se, že se podobá naší Mléčné dráze tak, jako bychom ji viděli ze vzdálenosti 30 milionů světelných let," uvádí fotograf. Nominace na ocenění v kategorii Galaxie.
Foto: Carina Letelier Baeza, Astronomy Photographer of the Year 2024
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
8. 7. 2024 12:54
Úchvatné výjevy Mléčné dráhy, tančící polární záře i majestátní galaxie - takové snímky se objevily mezi finalisty letošního ročníku prestižní světové soutěže o nejlepšího fotografa vesmíru - Astronomy Photographer of the Year. Pořádá ji věhlasná Královská hvězdárna v britském Greenwichi. Ve fotogalerii přinášíme přehled všech fotografií, které budou bojovat o tituly v jednotlivých kategoriích.

Soutěž Astronomy Photographer of the Year se letos uskutečnila už pošestnácté. Porota hodnotila více než 3500 snímků od fotografů z celého světa. Rukama jí prošly záběry polární záře ve tvaru draka, Mléčné dráhy nad teleskopem Isaaca Newtona i snímky pozůstatků supernovy staré více než 10 000 let.

Nominace v jednotlivých kategoriích už nyní známe, vítězové budou zveřejnění 12. září a o dva dny později začne výstava v Národním námořním muzeu v Londýně.

Tradičně vyjde i kniha, kterou připravuje nakladatelství Collins ve spolupráci s Královskými muzei v Greenwichi. Ta bude k dispozici od data zahájení výstavy, a to jak na místě, tak i online. O několik dní později se objeví také na pultech britských knihkupectví. 

 

Právě se děje

Další zprávy