Magazín,
Dan Poláček
30. 3. 2023 17:11
V posledních letech vstávají našinci vlasy hrůzou ze stoupajících cen bytů. Existují ale místa, kde i pár metrů čtverečních stačí k tomu, aby je někdo nazýval domovem. Někdy je to volba spojená s romantikou v cestovní maringotce, často, jako třeba v Hongkongu, je ale obydlí, kam se sotva vtěsná jeden člověk, poslední možností, jak se nestát bezdomovcem. Podívejte se na nejtitěrnější byty na světě.
Seznamte se s obyvateli, kteří jsou nuceni žít v nuzných klecích kvůli prudkému rozmachu trhu hongkongských nemovitostí. Rekordní ceny ve městě znamenají, že se desítky tisíc lidí ocitly na okraji. Jediným místem, které si mohou dovolit nazývat domovem, je pro mnohé z nich kovová drátěná klec o rozměrech 6 x 2,5 metru.
Prostor ve městě je kvůli hustotě obyvatelstva drahý a i ten nejmenší dům může mít vysokou cenu. Bezohlední pronajímatelé vydělávající na bídě lidí, kteří si nemohou dovolit nikde bydlet, zaplnili zchátralé budovy malými "kójemi". Za tyto dřevěné a kovové klece si pak účtují až 200 dolarů měsíčně, přičemž v některých z nich se jich na jednu místnost vejde až 20.
Klece na dně hromady jsou obvykle dražší než klece nad nimi, protože nabízejí jen o trochu více prostoru, takže se v nich dá stát vzpřímeně. Mnohé z těchto klecových bytů mají ubohé společné koupelny a toalety a v řadě z nich se nedá vařit. Jejich obyvatelé proto musí utrácet za jídlo z restaurace nebo rychlé občerstvení. Klecové byty se na hongkongském trhu s nemovitostmi objevují již desítky let.
Pro mnohé jsou jedinou alternativou k životu na ulici. S rostoucí poptávkou po klecových domech rostou i náklady na jejich pronájem. V přepočtu na metr čtvereční jsou dnes mnohé z nich dražší než vily v exkluzivní hongkongské čtvrti Peak. Podle sociálních pracovníků žije odhadem 100 000 lidí v nevyhovujícím bydlení. Do této kategorie patří obydlí v kójích, klecích, na střechách a v přepážkách.