Foto: Renesance deskových her. Lákají stále více lidí, český tvůrce obdržel "deskoherního Oscara"

Foto: Renesance deskových her. Lákají stále více lidí, český tvůrce obdržel "deskoherního Oscara"
Naopak, tyto v jistém slova smyslu nezapomenutelné hry jsou už dávno o míle překonané. "Před nějakými dvaceti, pětadvaceti lety bylo v obchodě jen pár her. Dneska je ten výběr obrovský," říká Vladimír "Vlaada" Chvátil, nejuznávanější český tvůrce her.
Jeho hra Krycí jména, jejíž zvětšeninu drží na fotografii, nedávno vyhrála nejprestižnější cenu ve světě stolních her, německou Spiel des Jahres (Hra roku). Té se pro její prestiž přezdívá Oscar deskoherního světa.
Nenápadný úspěch, jenž prakticky prošel bez povšimnutí českými médii, je mezi zasvěcenými senzací. Chvátil je prvním Čechem a vlastně i prvním člověkem na východ od Berlína, který cenu získal. "Krycí jména jsem dělal pro lidi kolem mě. A když jsem je dodělal, tak jsem si říkal, kdo ví, jak se to bude líbit normálním lidem," usmívá se Chvátil.
A evidentně líbí. Hra se prodává s celosvětovým úspěchem, lidé ji hrají doma, po hospodách, klubech nebo třeba i na festivalech, jako je tento, nazvaný Deskofobie Live, pořádaný letos v malém městečku Počátky na Vysočině. Zobrazit 29 fotografií
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
24. 9. 2016 18:38
"Lidi postupně objevují, že je to inteligentní společenská zábava," říká nejúspěšnější tvůrce stolních her u nás, Vladimír "Vlaada" Chvátil. Ten před nedávnem vyhrál nejprestižnější světovou cenu Hra roku (Spiel des Jahres) za svůj nový kus Krycí jména, obecně pak jeho hry patří mezi ty nejpopulárnější na světě. Na celosvětově rostoucí odvětví zábavy se ale u nás stále pohlíží jako na cosi dětského. "Karty jako mariáš lidi považují za dospělou zábavu, zatímco u stolních her chybí informace, že se primárně už nedělají pro děti," vypráví Chvátil na festivalu deskových her Deskofobie Live, kam zavítal spolu s 250 dalšími fanoušky i tvůrci her.
 

Právě se děje

Další zprávy