Čech poletí do vesmíru. Rodiče o tom zatím nevědí, směje se

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
28. 5. 2015 10:30
Jmenuje se Robin Polden a bude teprve druhým Čechem historie, jenž se podívá do vesmíru.
Toto čeká druhého Čecha ve vesmíru. | Video: Philips

Praha - Jeho příběh je skoro neuvěřitelný. Jmenuje se Robin Polden, je mu 41 let a podniká v hybridních autech. Zanedlouho se jako teprve druhý Čech podívá do vesmíru. Zatímco profesionální kosmonauti procházejí dlouhými roky výběrů, studia, cvičení a zkoušek, jeho mise do vesmíru odstartovala zakoupením holicího strojku a videem, v němž leží v povlečení s astronautem.

Robina Poldena zaujala na internetu výzva firmy Philips. Hledala uchazeče o let do vesmíru. Vstupní podmínky nebyly náročné: pořídit si jejich holicí strojek, poslat motivační dopis, proč by právě dotyčný měl letět do vesmíru, a doprovodné foto či video. Sešlo se jim sto zájemců.

Hodnotitele zaujal právě Robin svým originálním videem. "Chcete vědět, proč bych měl zrovna já letět do vesmíru? Protože už mi chybí jen raketa. Skafandr už mám a každý den v něm spím," říká na snímku, který končí tím, že ulehne na polštář s helmou kosmonauta a přikryje se prostěradlem se skafandrem.

Vítězné video Robina Poldena. | Video: Philips

Do semifinále postoupilo třicet lidí, ti byli prověřeni v tzv. G-campu. Zde se posuzovaly sportovní, psychologické, matematické a dovednostní předpoklady.

Hodnotila se například jízda na čas s lunárním vozítkem, ovládání bojové stíhačky F-16 na simulátoru nebo zapojení jednoduchého elektrického obvodu. V neposlední řadě se testovalo tělovýchovné nadání, protože výherce bude vystaven během letu značnému přetížení. Vše bylo zakončeno písemným testem střední úrovně z anglického jazyka.

Ze semifinále postoupili tři finalisté, z nich vybírala odborná porota celkového vítěze. Nakonec vybrali právě Robina, jenž měl už nejlepší výsledky z testu.

Pro Robina Poldena to totiž byla již druhá podobná zkouška. V roce 2013 usiloval přímo v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě v mezinárodní akci o jednu z dvaadvaceti volných letenek do vesmíru. Tenkrát ho v posledních testech porazil Slovák Robert Vokál. Nyní se snad již dočká.

Zážitek na celý život, ale také risk

Před necelým týdnem se tento český podnikatel dozvěděl, že právě on poletí do vesmíru. Na dotaz, co tomu říká manželka nebo rodiče, s úsměvem odpovídá: "Ženatý nejsem a rodiče o tom ještě nevědí."

Nyní Robina Poldena čeká cesta na karibský ostrov Curacao, na němž je letiště pro lety do vesmíru. Absolvuje výcvik ve vesmírném středisku, přísné zdravotní testy a následně samotný let vesmírným speciálem společnosti XCOR. Ten by se měl uskutečnit v průběhu roku 2016, tedy pokud jejich letoun zdárně projde všemi testy. Letenky je možné zakoupit již nyní, stojí 100 tisíc dolarů.

Karibik, azurově modré moře, bílé písčité pláže a pak zdarma zážitek na celý život, který si jinak mohou dovolit jen ti opravdu bohatí - let po balistické dráze do výšky 100 kilometrů, tedy až na pomyslnou hranici vesmíru. Zdá se, že Robina čeká budoucnost snů. Let má ale i svou negativní stránku.

"Vesmírná turistika je náročná, a to hlavně pro tělo," upozorňuje odborník na kosmonautiku a známý publicista Pavel Toufar. "Beztížný stav znamená velký nápor na srdce, které musí pumpovat krev bez pomoci gravitace, takže okamžitě začnou prudké bolesti hlavy. Dějí se i různé hormonální změny, řídnou kosti či klesá libido."

Také průběh letu bude velký nápor na organismus. "Při vertikálním stoupání letoun dosáhne během tří minut 58 kilometrů, skoro trojnásobné rychlosti zvuku a na člověka bude působit přetížení 4G, bude tedy čtyřikrát těžší  než normálně. Takže ručičku nezvednete, ale komu byste také mával," usmívá se na pana Poldena Pavel Toufar.

Letoun doletí setrvačností až do výšky 100 kilometrů, motory se vypnou, letadlo začne klouzat dolů po spirále jako kluzák. Celý let potrvá dvacet až třicet minut.

Letounek pro pilota a spolucestujícího

Raketové letadlo Lynx společnosti Xcor je asi devět metrů dlouhé, startuje jako normální letoun po běžné ranveji, má čtyři raketové motory na klasické letadlové palivo.

Prostor uvnitř je velmi malý, dle Toufara asi jako na předních sedačkách auta. Cestovat tedy může pouze pilot a jeden spolucestující, jenž sedí s pilotem v kokpitu. Firma Xcor počítá i s tím, že místo placeného turisty by vedle profesionálního pilota létaly i bedny s experimenty, které si zadají vědecké ústavy. Stroj má být schopný létat až čtyřikrát denně.

Zatím je vše ve fázi příprav. Letoun má podle Toufara před sebou ještě náročné zkoušky. Firma také musí získat certifikaci od amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA).

Nevím, co tomu řekne můj pojišťovací agent

Výherce letu do vesmíru poslouchal všechny údaje o nástrahách vesmírné turistiky s klidem a úsměvem na tváři. "Se mnou takovéhle věci opravdu nic nedělají. Je ale pravda, že jsem ještě nevolal svému pojišťovacímu agentovi, zda jsem pojištěn i na let sto kilometrů vysoko. Zatím mám myslím jen pojištění na zavazadla," smál se.

Když všechno dobře dopadne, stane se Robin Polden druhým Čechem, jenž se podívá do vesmíru, nikoliv však "druhým českým astronautem".

"Bude to účastník kosmického letu po balistické dráze. Tím oficiálním označením astronaut či kosmonaut bych označoval profesionály, ne vesmírné turisty," vysvětluje publicista Pavel Toufar. "I když klobouk dolů před každým, kdo balistický let absolvuje, nic jednoduchého to není," dodává.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Zemřel autor dobrodružných bestsellerů Clive Cussler

Ve věku 88 let zemřel americký autor dobrodružných knih Clive Cussler, který po celém světě prodal desítky milionů výtisků svých knih spojených s postavou hlavního hrdiny, oceánografa Dirka Pitta. O jeho pondělním úmrtí ve středu informovala agentura AP. Cusslerovy bestsellery vyšly ve více než 40 jazycích, včetně češtiny.

Cussler je autorem více než 80 dobrodružných románů, největšího ohlasu však dosáhla série inspirovaná jeho vlastním vášnivým zájmem o hledání lodních vraků. Hlavním hrdinou více než dvacítky knih učinil autor své alter ego Dirka Pitta, který řeší detektivní případy, pátrá po ztracených pokladech na dně oceánů a snaží se rozplést záhadné mocenské konspirace.

"Předlohou pro Dirka jsem byl já sám. Oba jsme stejně vysocí a máme zelené oči… Jediný rozdíl je, že on to umí lépe se ženami a že zestárl jen o deset let, zatímco já o 50," řekl Cussler v jednom z rozhovorů, z nějž citoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Basketbalistky USK na závěr Euroligy vyhrály v Braine

Basketbalistky USK zakončily základní část Evropské ligy bezbroblémovým vítězstvím 89:65 na palubovce belgického Braine. Pražanky měly postup do čtvrtfinále jistý už před zápasem, ale jméno soupeře pro play off se dozví až po administrativní dohře skupiny B, jejíž závěr zkomplikovalo šíření koronaviru na severu Itálie.

Pražanky, které v Eurolize obhajují bronzové medaile, na úvod play off čeká třetí tým skupiny B, ale jeho jméno zatím neznají. Šoproň totiž kvůli obavám ze situace na severu Itálie odmítla nastoupit k utkání posledního kola na palubovce Schia.

Zápas byl stejně jako utkání skupiny A mezi Benátkami a Rigou nejprve přeložen na čtvrtek a přesunut do Lublaně. Dnes však evropská sekce FIBA informovala o tom, že oba duely byly zrušeny a o případné kontumaci bude vedení soutěže teprve rozodovat.

Na dnešní výhře USK, který měl už před zápasem jisté druhé místo v tabulce, se 21 body podílela pivotka Brionna Jonesová, dalších 17 bodů přidala Kateřina Elhotová. Pražanky zakončily skupinu s bilancí 12 výher a dvou porážek, které jim obě nachystal obhájce titulu a vítěz skupiny Jekatěrinburg.

První utkání čtvrtfinále hraného na dvě vítězství jsou na programu 11. března, odvety pak 18. března a případné třetí zápasy 25. března. Závěrerčný turnaj Final Four, o jehož pořadateli se bude teprve rozhodovat, by se pak měl uskutečnit od 17. dubna do 19. dubna.

Evropská liga basketbalistek - 14. kolo:

Skupina A:

Castors Braine - USK Praha 65:89 (16:26, 33:51, 45:75)

Nejvíce bodů: Siksnuiteová 13, Trahanová-Davisová 12, Wallaceová 8 - Jonesová 21, Elhotová 17, Oblaková 15. Fauly: 17:11. Trestné hody: 12/10 - 10/7. Trojky: 5:6. Doskoky: 31:49.

Jekatěrinburg - Cukurova 112:37, Orenburg - Bourges 74:65.

1. Jekatěrinburg 14 13 1 1258:851 27
2. USK Praha 14 12 2 1199:846 26
3. Orenburg 14 9 5 938:911 23
4. Bourges 14 8 6 969:961 22
5. Castors Braine 14 3 11 922:1073 17
6. Benátky 13 4 9 780:961 17
7. Cukurova 14 3 11 787:1177 17
8. Riga 13 3 10 866:939 16

Skupina B:

Dynamo Kursk - Gdyně 64:58, Lyon - Fenerbahce Istanbul 78:65, Montpellier - Girona 45:57.

1. Fenerbahce Istanbul 14 11 3 1003:838 25
2. Lyon 14 8 6 1020:984 22
3. Montpellier 14 7 7 969:980 21
4. Dynamo Kursk 14 7 7 957:993 21
5. Girona 14 6 8 904:913 20
6. Schio 13 7 6 774:793 20
7. Šoproň 13 6 7 803:826 19
8. Gdyně 14 3 11 926:1029 17
Další zprávy