Zpěv ve vesmíru nezazní, Brightmanovou potopil sponzor

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 5. 2015 22:51
Zpěvačka se měla stát osmým turistou na ISS a první profesionální pěvkyní na světě, která zazpívá v kosmu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Terry W. Virts/NASA // instagram.com/astro_terry

Moskva - Britská sopranistka Sarah Brightmanová se zřekla již naplánovaného letu k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) prý kvůli tomu, že ji zklamal jeden ze sponzorů, kteří měli let za 52 milionů dolarů (asi 1,3 miliardy Kč) zaplatit. Uvedla to dnes agentura Interfax s odvoláním na zdroj obeznámený se situací.

Brightmanová před dvěma týdny uvedla, že svou cestu do vesmíru z rodinných důvodů odkládá na neurčito. Její let k ISS v ruské raketě Sojuz byl plánován na 1. září.

Brightmanová podle svého mluvčího doufá, že jí ruská vesmírná agentura Roskosmos vrátí část z již vynaložených financí.

Japonský obchodník Satoši Takamacu, který je náhradníkem pěvkyně, pokračuje s předletovým výcvikem. O tom, zda skutečně poletí místo zpěvačky, by se podle zdrojů Interfaxu mělo rozhodnout v nejbližší době. Místo turisty by totiž na ISS mohl letět kontejner s nákladem.

Čtyřiapadesátiletá Brightmanová měla strávit na ISS deset dní a v Hvězdném městečku u Moskvy již procházela tvrdým výcvikem. Se skladatelem Andrewem Lloydem Webberem také pro pobyt na ISS připravovala novou píseň.

Dosud posledním turistou ve vesmíru byl v roce 2009 kanadský miliardář Guy Laliberté, zakladatel světoznámého Slunečního cirkusu. V kosmu strávil 11 dní. V roce 2001 byl vůbec prvním vesmírným turistou americký milionář Dennis Tito.

Na počátku éry vesmírné turistiky stál let do vesmíru asi 20 milionů dolarů. Mezitím cena vzrostla dvaapůlnásobně, uvedl Interfax s tím, že tento trend se nejspíše udrží.

Před 25 lety byl vypuštěn Hubbleův teleskop. Od té doby pořídil záběry objektů Zemi relativně blízkých, například planet ve sluneční soustavě, ale i vesmíru vzdáleného až 13 miliard světelných let. | Video: Radan Šprongl
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy