Zpěv ve vesmíru nezazní, Brightmanovou potopil sponzor

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 5. 2015 22:51
Zpěvačka se měla stát osmým turistou na ISS a první profesionální pěvkyní na světě, která zazpívá v kosmu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Terry W. Virts/NASA // instagram.com/astro_terry

Moskva - Britská sopranistka Sarah Brightmanová se zřekla již naplánovaného letu k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) prý kvůli tomu, že ji zklamal jeden ze sponzorů, kteří měli let za 52 milionů dolarů (asi 1,3 miliardy Kč) zaplatit. Uvedla to dnes agentura Interfax s odvoláním na zdroj obeznámený se situací.

Brightmanová před dvěma týdny uvedla, že svou cestu do vesmíru z rodinných důvodů odkládá na neurčito. Její let k ISS v ruské raketě Sojuz byl plánován na 1. září.

Brightmanová podle svého mluvčího doufá, že jí ruská vesmírná agentura Roskosmos vrátí část z již vynaložených financí.

Japonský obchodník Satoši Takamacu, který je náhradníkem pěvkyně, pokračuje s předletovým výcvikem. O tom, zda skutečně poletí místo zpěvačky, by se podle zdrojů Interfaxu mělo rozhodnout v nejbližší době. Místo turisty by totiž na ISS mohl letět kontejner s nákladem.

Čtyřiapadesátiletá Brightmanová měla strávit na ISS deset dní a v Hvězdném městečku u Moskvy již procházela tvrdým výcvikem. Se skladatelem Andrewem Lloydem Webberem také pro pobyt na ISS připravovala novou píseň.

Dosud posledním turistou ve vesmíru byl v roce 2009 kanadský miliardář Guy Laliberté, zakladatel světoznámého Slunečního cirkusu. V kosmu strávil 11 dní. V roce 2001 byl vůbec prvním vesmírným turistou americký milionář Dennis Tito.

Na počátku éry vesmírné turistiky stál let do vesmíru asi 20 milionů dolarů. Mezitím cena vzrostla dvaapůlnásobně, uvedl Interfax s tím, že tento trend se nejspíše udrží.

Před 25 lety byl vypuštěn Hubbleův teleskop. Od té doby pořídil záběry objektů Zemi relativně blízkých, například planet ve sluneční soustavě, ale i vesmíru vzdáleného až 13 miliard světelných let. | Video: Radan Šprongl
 

Právě se děje

Aktualizováno před 54 minutami

Ve věku 93 let zemřel předseda Klubu dr. Milady Horákové a bývalý politický vězeň František Šedivý

Ve věku 93 let zemřel v úterý večer dlouholetý předseda Klubu dr. Milady Horákové František Šedivý. Za klub to ve středu oznámil Jiří Bulan. Šedivý za války spolupracoval s odbojem, po únoru 1948 strávil 12 let v komunistických věznicích a lágrech. Po listopadu 1989 působil také jako místopředseda Konfederace politických vězňů ČR. O svém životě napsal několik knih.

Šedivý podle Bulana zemřel po dlouhé nemoci. Poslední rozloučení se uskuteční v rodinném kruhu, veřejnost se bude moci se Šedivým rozloučit, jakmile to umožní situace s epidemií koronaviru, napsal.

"Mnoho let svého života se potýkal s totalitou, ale ani dlouholeté věznění v komunistických lágrech ho nezlomilo, stále si uchovával svůj cit pro spravedlnost a obdivuhodný smysl pro humor," uvedl Bulan. Šedivý podle něj byl masarykovec, spisovatel, křesťan, milovník přírody a myslivec, výborný řečník a především laskavý člověk. "Patřil také k těm, díky jejichž úsilí mohla být obnovena činnost České obce sokolské. A významnou měrou se zasloužil i o vznik pražského Gymnázia Milady Horákové v roce 2009," dodal Bulan.

Zdroj: ČTK
Další zprávy