Letenky do kosmu mají první Češi. Za miliony

ČTK ČTK, Report
22. 7. 2009 15:30
Praha - Když slavný básník Jan Neruda psal své Písně kosmické a toužil dotknout se hvězdného nebe, asi netušil, že se jeho krajanům tento sen doopravdy splní.
Vzhůru ke hvězdám! Alespoň na dvě hodiny
Vzhůru ke hvězdám! Alespoň na dvě hodiny | Foto: Reuters

V České republice a na Slovensku se totiž prodaly už čtyři letenky na turistické výpravy do vesmíru, takzvané vesmírenky.

České tiskové kanceláři to potvrdil Roman Jonáš, majitel společnosti Typ Agency, která na českém a slovenském trhu zastupuje provozovatele budoucích letů, americkou společnost Virgin Galactic.

Vesmírenky se v Česku prodávají od loňského dubna.

"Jsme s prodeji spokojení, další tři klienti se teď rozhodují a jsou před posledním krokem," uvedl prodejce Jonáš.

Vcelku dostupná dovolená

Řada zámožnějších Čechů si už dnes může výlet do vesmíru klidně dovolit. Společnost Virgin Galactic ho prodává za 200 tisíc dolarů, což je v přepočtu okolo 3,6 milionu korun.

Ve vesmírné turistice tak drží Češi a Slováci krok se světem. Roman Jonáš uvedl, že loni se nejvíce vesmírenek - celkem sedm - prodalo v Japonsku. Na celém světě pak celkem okolo tří set lístků.

První čeští turisté by se mohli s Virgin Galactic podívat do vesmíru už příští rok. Mateřská loď se nyní testuje v Mohavské poušti na jihozápadě USA, nosná raketa je hotová z 80 procent.

Lety Virgin Galactic budou startovat z vesmírného letiště v Novém Mexiku. Samotnou kosmickou loď vynese do výšky zhruba patnácti kilometrů nosný letoun se dvěma trupy.

Teprve poté se zažehnou raketové motory a raketoplán se ocitne 110 kilometrů nad zemí. Cestující si užijí trojnásobnou rychlost zvuku a přetížení až 3g. Ve stavu beztíže stráví pět minut.

Vedle pětiminutového poletování po kabině je v ceně zájezdu zdravotní prohlídka, psychologická příprava a třídenní trénink na přetížení.

Celková doba letu je asi dvě hodiny. Po návratu se turistovi dostane jednodenního odpočinku a o svých zážitcích si pobeseduje s těmi, které let teprve čeká.

Turistika od roku 2001

Virgin Galactic bude sice první soukromou společností, která odveze turisty do vesmíru, ale turisté už ve vesmíru byli.

Využili možnosti dostat se na oběžnou dráhu na ruských lodích. Prvenství patří americkému podnikateli Dennisovi Titovi, který v roce 2001 strávil na oběžné dráze s ruskými kosmonauty téměř osm dní.

Cesta s ruskou lodí však byla desetinásobně dražší než cena letenky Virgin Galactic.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy