Letenky do kosmu mají první Češi. Za miliony

ČTK ČTK, Report
22. 7. 2009 15:30
Praha - Když slavný básník Jan Neruda psal své Písně kosmické a toužil dotknout se hvězdného nebe, asi netušil, že se jeho krajanům tento sen doopravdy splní.
Vzhůru ke hvězdám! Alespoň na dvě hodiny
Vzhůru ke hvězdám! Alespoň na dvě hodiny | Foto: Reuters

V České republice a na Slovensku se totiž prodaly už čtyři letenky na turistické výpravy do vesmíru, takzvané vesmírenky.

České tiskové kanceláři to potvrdil Roman Jonáš, majitel společnosti Typ Agency, která na českém a slovenském trhu zastupuje provozovatele budoucích letů, americkou společnost Virgin Galactic.

Vesmírenky se v Česku prodávají od loňského dubna.

"Jsme s prodeji spokojení, další tři klienti se teď rozhodují a jsou před posledním krokem," uvedl prodejce Jonáš.

Vcelku dostupná dovolená

Řada zámožnějších Čechů si už dnes může výlet do vesmíru klidně dovolit. Společnost Virgin Galactic ho prodává za 200 tisíc dolarů, což je v přepočtu okolo 3,6 milionu korun.

Ve vesmírné turistice tak drží Češi a Slováci krok se světem. Roman Jonáš uvedl, že loni se nejvíce vesmírenek - celkem sedm - prodalo v Japonsku. Na celém světě pak celkem okolo tří set lístků.

První čeští turisté by se mohli s Virgin Galactic podívat do vesmíru už příští rok. Mateřská loď se nyní testuje v Mohavské poušti na jihozápadě USA, nosná raketa je hotová z 80 procent.

Lety Virgin Galactic budou startovat z vesmírného letiště v Novém Mexiku. Samotnou kosmickou loď vynese do výšky zhruba patnácti kilometrů nosný letoun se dvěma trupy.

Teprve poté se zažehnou raketové motory a raketoplán se ocitne 110 kilometrů nad zemí. Cestující si užijí trojnásobnou rychlost zvuku a přetížení až 3g. Ve stavu beztíže stráví pět minut.

Vedle pětiminutového poletování po kabině je v ceně zájezdu zdravotní prohlídka, psychologická příprava a třídenní trénink na přetížení.

Celková doba letu je asi dvě hodiny. Po návratu se turistovi dostane jednodenního odpočinku a o svých zážitcích si pobeseduje s těmi, které let teprve čeká.

Turistika od roku 2001

Virgin Galactic bude sice první soukromou společností, která odveze turisty do vesmíru, ale turisté už ve vesmíru byli.

Využili možnosti dostat se na oběžnou dráhu na ruských lodích. Prvenství patří americkému podnikateli Dennisovi Titovi, který v roce 2001 strávil na oběžné dráze s ruskými kosmonauty téměř osm dní.

Cesta s ruskou lodí však byla desetinásobně dražší než cena letenky Virgin Galactic.

 

Právě se děje

Další zprávy