Farmář pěstuje zeleninu přímo mezi ranvejemi. Půdu letišti neprodá ani za miliony

Magazín Magazín
7. 10. 2020 8:59
Japonský farmář Takao Šito se odmítá vzdát pozemku u mezinárodního letiště Narita u japonské metropole Tokio. Pozemek vlastnil již jeho otec a muž na něm momentálně pěstuje česnek, mrkev nebo jarní cibulku. Neodrazuje ho ani extrémní hluk z okolních letadel.
Takao Shito
Takao Shito | Foto: Facebook / Google Maps

Prostředí kolem Šitova domu je kvůli motorům letadel velmi hlučné, farmář tak při své práci moc klidu a pohody nemá. Přesto se nehodlá své půdy vzdát. "Nezajímají mě peníze, chci dál pěstovat zeleninu," řekl webu BBC.

Úřady mu za pozemek nabídly 1,6 milionu dolarů (36,6 milionu korun), s tvrdohlavým Japoncem to ale ani nehnulo. Na své farmě momentálně pěstuje asi deset druhů zeleniny od mrkve přes jarní cibulku až po česnek. "Vlastním výbornou půdu, má stoletou historii. Největší radost na světě mi dělá pěstování zeleniny, její sklízení a pak spokojení zákazníci," tvrdí muž, jemuž vypomáhá asi desítka dobrovolníků.

Japonské právo stanoví, že žádného občana nelze legálně přinutit, aby se vzdal svého majetku, a zdá se, že je uplatňováno i v těch nejextrémnějších případech.

Díky pandemii koronaviru ubyl v posledních měsících na japonském letišti provoz, takže Šito zažívá klidnější dny. Poptávka po jeho zelenině navzdory krizi nepolevila. Jakmile se ale začne Japonsko otvírat světu, přibude letů a Šitovi budou zase dělat společnost hlučné motory letadel.

Japonec i tak nadále bojuje s letištěm, které stále usiluje o jeho vystěhování. Často se proto musí podrobovat policejním kontrolám. "Chtějí vidět můj průkaz totožnosti, přestože za ty roky moc dobře vědí, kdo jsem," dodává farmář.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy