Emise CO2 od loňska celosvětově vzrostly o 3%

Vanda Králová, Eva Charvátová
2. 10. 2008 16:10
Američtí vědci neskrývají překvapení a vysílají apely
Čína, USA a Rusko se drží na vrcholu světového žebříčku znečisťovatelů
Čína, USA a Rusko se drží na vrcholu světového žebříčku znečisťovatelů | Foto: Reuters

Praha/Washington (Ekolist) - Američtí vědci tvrdí, že podle jejich odhadů vzrostly celosvětové emise oxidu uhličitého za poslední rok o tři procenta. To znamená, že svět vypouští více emisí, než předpovídaly i ty nejhorší scénáře Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC), napsala agentura AP.  

Podle amerických vědců rostly emise nejvíce v Číně, Indii a dalších rozvojových zemích. Dosáhly rekordního objemu 9,34 miliardy tun oxidu uhličitého

Nový odhad světové produkce skleníkových plynů provedla Národní laboratoř Oak Ridge (ORNL), která spadá pod americké ministerstvo energetiky. Data, na jejichž základě ORNL objem škodlivých emisí počítá, pocházejí z různých zdrojů - od OSN, BP a U.S. Geological Survey.

Podle amerických odborníků z ministerstva energetiky to znamená, že pokud bude trend pokračovat, poroste teplota a zvýší se hladina světových oceánů na úroveň nejvyšších odhadů.

Čtěte také: OSN chce platit chudým státům za nekácení lesů

Čína je znečišťovatel číslo jedna

Největší objem produkovaných emisí připadá na Čínu, pak následují Spojené státy americké. Ty vedou světový žebříček v množství emisí CO2 na hlavu. Zatímco země Evropské unie a Austrálie v roce 2007 produkci emisí mírně snížily, v USA za poslední rok naopak vzrostly, píše agentura AP.

Čínské hlavní město Peking je zahaleno smogem
Čínské hlavní město Peking je zahaleno smogem | Foto: Reuters

Nejvíce rostly emise v Číně, Indii a dalších rozvojových zemích, které dosáhly rekordního objemu 9,34 miliardy tun oxidu uhličitého. Podle údajů amerických, britských a australských vědců přispívá Čína k celosvětovému množství emisí skleníkových plynů více než polovinou. V roce 2007 vypustila dvě miliardy tun CO2, což je o 7,5 procenta více než předchozí rok.

Přitom v roce 2006 se Čína stala světovou jedničkou v produkci emisí, když nahradila dosavadního největšího znečišťovatele - Spojené státy americké. V samotných USA v roce 2007 vzrostly emise o téměř dvě procenta, zatímco předchozí rok klesaly.

Souvislosti: Vědci objevili chemický rovník. Je 50 km široký

Vědci očekávali pokles kvůli krizi

Gregg Marland, jeden z autorů nového odhadu ORNL, je prý výsledky překvapen, protože předpokládal, že světové emise kvůli ekonomickému propadu klesnou.

"Pokud tedy chceme pro snižování emisí něco dělat, musí to být něco jiného, než co jsme dělali dosud," řekl agentuře AP. Podle Marlanda rostou emise v rozvojových zemích, protože se do nich přesouvá stále více výroby.

"Stěhujeme výrobu do zámoří, a tak zároveň přesouváme i emise," řekl AP Marland. "Čína vyrábí průmyslová hnojiva, cement a ocel, to všechno je velmi energeticky náročné," dodal.

V Evropské unii emise skleníkových plynů spíše klesají
V Evropské unii emise skleníkových plynů spíše klesají | Foto: Greenpeace

Rozvojové země, mezi něž Čína a Indie patří, nejsou Kjótským protokolem nuceny ke snižování emisí skleníkových plynů. V současnosti jsou zodpovědné za 53 % produkce CO2. Podle Marlanda ukazují nové analýzy starších dat, že v množství emisí rozvojové země překonaly ty průmyslové již v roce 2005.

Čtěte také: Tání ledovců umožní planktonu spotřebovat více CO2

Pokles jen u několika zemí

Podle něj Indie nahradí Rusko na třetím místě žebříčku světových znečišťovatelů. Rychle se zvyšuje i objem emisí produkovaných Indonésií. Pokles se ale podle amerických vědců koná jen v několika málo zemích. Dánské emise klesly o osm procent, ve Velké Británii a v Německu o tři procenta a ve Francii a Austrálii o dvě procenta.

Podle Bena Santera, odborníka na změny klimatu z Národní laboratoře Lawrence Livermora, je růst celosvětových emisí za hranicí nejhorších odhadů Mezivládního panelu pro změnu klimatu, zveřejněného před dvěma lety. Podle něj by teploty měly vzrůst o 2,4 - 6,3 stupňů Celsia.

Více z Ekolistu:

 

Právě se děje

Další zprávy