Kanaďané a Američané mapují mořské dno v Arktidě

Karel Dolejší
19. 9. 2008 12:50
Expedice má jak vědecké, tak politicko-ekonomické cíle

Praha/Reston (Ekolist) - Společná vědecká expedice USA a Kanady vyplula 6.září mapovat mořské dno v arktické oblasti. Cílem výzkumu je přesně určit hranici kontinentálního šelfu, které podle Úmluvy OSN o mořském právu určuje vlastnická práva k přírodním zdrojům.

Ložiska vzácných surovin jako ropa a zemní plyn, pokud leží v pásu širokém 200 námořních mil (zhruba 370 kilometrů) od hranice šelfu, jsou považována za vlastnictví země kontrolující pobřežní vody.

Více zde: Čína míří k Severnímu pólu. I ona chce vliv v Arktidě

Americká část výpravy organizovaná U. S. Geological Survey bude operovat z kutru pobřežní stráže Healy a zmapuje mořské dno. Organizace Geological Survey of Canada využije ledoborec Louis S. St. Laurent a provede podmořský geologický výzkum.

„Healy je vybaven akustickým hloubkoměrem, který vysílá vodou zvukové signály a mapuje mořské dno. Využije systém vícesměrového měření hloubky," řekl hlavní výzkumník USGS Jonathan Childs.

Souvislosti: Tání ledovců urychlí oteplování pevniny

Použitý hloubkoměr získává data o pruhu dna v šířce zhruba 3 kilometry ležícím podél lodní dráhy a vytváří trojrozměrný obraz dna, zatímco klasické hloubkoměry jsou s to změřit pouze hloubku přímo pod kýlem lodi.

Více z Ekolistu:

 

Právě se děje

před 22 minutami

Promořování populace je riskantní, neumím si ho představit, nesouhlasí s Prymulou premiér

Premiér Andrej Babiš (ANO) nesouhlasím s názorem náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly, že pokud se podaří ochránit rizikové skupiny, měla by velká část zdravé populace nemoc Covid-19 prodělat nebo se s ní setkat. Babiš dnes Radiožurnálu řekl, že taková myšlenka je riskantní a neumí si to představit. Zdůraznil, že Česko jde cestou tzv. chytré karantény.

Prymula v rozhovoru pro DVTV uvedl, že názor na promořenost společnosti změnil poté, co Čína poskytuje nekorektní a zřejmě vyfabulovaná data o počtu lidí nakažených novým typem koronaviru. Babiš řekl, že s aktuálním názorem bývalého šéfa Ústředního krizového štábu nesouhlasí. "Je to velice riskantní. Neumím si to představit. My jdeme cestou chytré karantény," řekl Radiožurnálu.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Odkládají se premiéry filmů Mulan, Black Widow nebo Indiana Jonese

Walt Disney Company kvůli epidemii koronaviru odložila premiéru filmu Mulan na červenec, superhrdinka Black Widow hraná Scarlett Johanssonovou do kin zamíří až v listopadu. Nové dobrodružství Indiana Jonese s Harrisonem Fordem v hlavní roli nabere zpoždění na červenec 2022. Film o superhrdinech Eternals bude mít premiéru v únoru 2021, další Doctor Strange s Benedictem Cumberbatchem v listopadu 2021 a nový Thor s Chrisem Hemsworthem a Natalií Portmanovou až v únoru 2022. Rodinný snímek Artemis Fowl, který natočil Kenneth Branagh, do kin nezamíří vůbec, distribuován bude pouze přes streamovací platformu Disney+. Přizpůsobují se i další studia. Paramount uvede nový film o animovaném Spongebobovi 31. července, Warner Bros. svou superhrdinskou story Wonder Woman 1984 pustí do kin 14. srpna.

Zdroj: Reuters
před 45 minutami

Ministerstvo průmyslu chce obnovit Národní ekonomickou radu, pomohla by řešit dopady pandemie

Národní ekonomická rada vlády (NERV) zřejmě obnoví svoji činnost. Navrhuje to ministerstvo průmyslu a obchodu. Hlavním úkolem rady, kde budou zástupci ekonomů i velkých firem, by měla být identifikace problémů ve fungování ekonomiky nebo příprava doporučení při přípravě strategických hospodářských dokumentů vlády. Rada by měla také vyhodnotit přijatá opatření kvůli šíření koronaviru a navrhnout opatření související s přípravou státního rozpočtu na rok 2021. Vyplývá to z materiálu, která má ČTK k dispozici. Pravděpodobně by ho měla toto pondělí projednat vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy