V USA řádí větrná horečka. Lidé šetří peníze i přírodu

Hugo Charvát
20. 9. 2008 11:00
Stále více domácností si pořizuje větrné turbíny
Klasické větrné elektrárny jsou pro obyvatele Kalifornie moc velké. Hitem jsou malé, domácí
Klasické větrné elektrárny jsou pro obyvatele Kalifornie moc velké. Hitem jsou malé, domácí | Foto: Pavel Baroch, Aktuálně.cz

Praha/San Francisco (Ekolist) - Výpadky v dodávkách elektřiny z roku 2001 mají obyvatelé Kalifornie dodnes v živé paměti. Snad právě proto se po celém pobřeží šíří móda vyrábět si energii pro svou potřebu.

Nejsou to však stále populárnější solární kolektory, ale domácí větrné turbíny, na co Kaliforňané sázejí, napsal deník The New York Times.

Jedním z nich je Chris Beaudoin, který si nechal na střechu garáže namontovat dvě stopadesátikilové turbíny, z nichž každá má hodnotu pěti tisíc dolarů.

"Je mi jedno, kolik to stojí," řekl Beaudoin New York Times.

Je pro něj důležité, že má vlastní zdroj elektřiny i že se stal propagátorem energie z obnovitelného zdroje. Větrná horečka se nyní díky malým turbínám, které je možné připevnit na běžný dům, šíří po celém státě i mnohem dál.

Čtěte také: Europoslanci snížili kvóty pro tradiční biopaliva

New York bude větrníky dotovat 

Minulý měsíc prohlásil starosta New Yorku Michael R. Bloomberg, že město bude domácí elektrárny dotovat. Další větrníky se již dříve objevily na průmyslovém komplexu Navy Yard v Brooklynu, na letišti v Bostonu nebo ve městě Hampton v New Hampshire.

Tyto malé turbíny vyrábějí tak málo energie, že mnozí vůbec pochybují o jejich ekonomickém smyslu. Naproti tomu větrné turbíny normálních rozměrů produkují elektřinu natolik úspěšně, že její cena je již srovnatelná s výrobou energie ze zemního plynu.

Větrné elektrárny jsou proti těm tradičním neskonale šetrnější k přírodě
Větrné elektrárny jsou proti těm tradičním neskonale šetrnější k přírodě | Foto: Ludvík Hradilek

Stále častější využívání obnovitelných zdrojů a příklon k ekologicky šetrnému chování, vytváří prostředí, ve kterém se dobře daří výstavbě mikroturbín, které jsou čímsi na hraně mezi domácím kutilstvím a ekomódou.

Souvislosti: Větrné elektrárny zabíjejí netopýry více než ptáky

Hezká hračka

Někteří lidé si u domů vybudovali středně velké elektrárny, které za příznivých dní dokážou pokrýt podstatnou část spotřeby domácnosti a zřejmě jsou schopny i vydělat na pořizovací náklady.

Větrníky na domech jsou mnohem menší a dosud nejsou k dispozici žádné odhady skutečného výkonu.

Pro mnoho lidí je malá turbína prostě hezká a fascinující hračka, proto je tolik nezajímá finanční analýza. Na mnoha budovách také turbíny mohou fungovat jako dobře viditelný poutač, který říká, že majitel myslí na životní prostředí. V tomto směru solární panely prohrávají, protože na střeše nejsou vidět.

Ročně 10 tisíc větrníků

V USA nyní dodává střešní větrné turbíny na trh nejméně dvanáct firem, navzdory tomu, že z každoročně prodávaných 10 000 kusů větrných elektráren jich střešní typy tvoří pouhé jedno procento. Podle výrobců ale zájem o domácí elektrárny poroste.

Ani Spojené státy nejsou imunní vůči výpadkům elektřiny, například při hurikánech. I to může být důvod ke koupi větrníku
Ani Spojené státy nejsou imunní vůči výpadkům elektřiny, například při hurikánech. I to může být důvod ke koupi větrníku | Foto: Reuters

Testovat různé druhy domácích turbín chce Muzeum vědy v Bostonu, které na to dostalo státní grant ve výši 300 000 dolarů. Instalovat turbíny na své budovy chce i Harvardova univerzita. Malé větrné elektrárny by měly být zajímavé především pro městské oblasti.

Starosta New Yorku ve svém prohlášení hovoří o turbínách instalovaných na mrakodrapy a mosty, nicméně nesdělil další podrobnosti o jejich velikosti a výkonu. Velké plány má i další pobřežní město San Francisco.

Čtěte také: V Německu začínají vyrábět čistou elektřinu z uhlí

Pro město jsou lepší panely

"Jsme svědky vzniku hnutí," řekl New York Times Jared Blumenfeld z odboru životního prostředí San Franciska. "Za deset let se tu budou točit dva až tři tisíce domácích elektráren," dodal.

Podle řady odborníků jsou však střechy ve městě hodně špatným místem k zachycení energie větru. Nejen že ve městech fouká vítr méně než v otevřené krajině, ale i slaběji kvůli nejrůznějším překážkám, jako jsou stromy nebo různě vysoké budovy.

Také turbulence větru mohou snížit výkon větrných elektráren. V městském prostředí jsou mnohonásobně vhodnější solární panely, píše New York Times. 

Více z Ekolistu:

 

Právě se děje

Další zprávy