Vědci objevili chemický rovník. Je 50 km široký

Vanda Králová, vk
24. 9. 2008 15:50
Jih a Sever odděluje hranice znečištění v ovzduší
Znečištěný vzduch na severu odděluje od relativně čistého na jižní polokouli chemický rovník
Znečištěný vzduch na severu odděluje od relativně čistého na jižní polokouli chemický rovník | Foto: Reuters

Singapur - Kromě geografického rovníku, který odděluje obě zemské polokoule, existuje také rovník chemický. Pomyslnou hranici mezi vysoce znečištěným vzduchem na severní polokouli a převážně nekontaminovanou atmosférou na polokouli jižní teď narýsovali britští vědci. 

Podle expertů z univerzity v Yorku citovaných agenturou Reuters se podařilo hranici mezi znečištěným a relativně čistým ovzduším identifikovat na bezoblačné obloze v západní částí Tichého oceánu.

Na severním okraji padesát kilometrů širokého pásu jsou naměřené hodnoty oxidu uhelnatého čtyřikrát vyšší než na jižním.

Čtěte také: Letošní rok je nejchladnější za pět let, hlásí vědci

Objev by měl vědcům pomoci přesněji modelovat pohyb látek znečišťujících ovzduší v atmosféře a zhodnotit dopady znečištění na ovzduší.

Vliv na celosvětové klima

„Silné bouře mohou fungovat jako pumpy, které zvednou znečištěný vzduch výš do ovzduší, kde látky znečisťující ovzduší zůstanou déle a mohou mít na klima celosvětový vliv," řekla Reuters doktorka Jacqueline Hamiltonová z univerzity v Yorku.

Myšlenka chemického rovníku není nijak převratná. Již dříve vědci předpokládali, že se v oblasti Tichého oceánu, kde se setkávají tropické větry zvané pasáty, vytvořila hranice mezi severní polokoulí a čistější jižní polokoulí.

Čtěte také:

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Halové mistrovství světa v atletice se kvůli koronaviru odkládá na příští rok

Halové mistrovství světa v atletice se letos neuskuteční. Mezinárodní federace se kvůli epidemii nového typu koronaviru v Číně dohodla s pořadateli v Nan-ťingu na odložení šampionátu na rok 2021. Světová atletika to oznámila na svém webu. V Nan-ťingu se mělo o světové medaile bojovat od 13. do 15. března.

Federace dala přednost radikálnímu řešení a šampionát rovnou zrušila, místo aby jej přeložila do jiného dějiště. Vysvětlila to nejistou situací a obavami z šíření viru mimo Čínu, což by později mohlo vést k dalšímu odkladu termínu. Světová atletika učinila rozhodnutí na doporučení lékařské komise, jež situaci konzultovala se světovou zdravotnickou organizací WHO.

Zdroj: ČTK
Další zprávy