Vědci objevili chemický rovník. Je 50 km široký

Vanda Králová , vk
24. 9. 2008 15:50
Jih a Sever odděluje hranice znečištění v ovzduší
Znečištěný vzduch na severu odděluje od relativně čistého na jižní polokouli chemický rovník
Znečištěný vzduch na severu odděluje od relativně čistého na jižní polokouli chemický rovník | Foto: Reuters

Singapur - Kromě geografického rovníku, který odděluje obě zemské polokoule, existuje také rovník chemický. Pomyslnou hranici mezi vysoce znečištěným vzduchem na severní polokouli a převážně nekontaminovanou atmosférou na polokouli jižní teď narýsovali britští vědci. 

Podle expertů z univerzity v Yorku citovaných agenturou Reuters se podařilo hranici mezi znečištěným a relativně čistým ovzduším identifikovat na bezoblačné obloze v západní částí Tichého oceánu.

Na severním okraji padesát kilometrů širokého pásu jsou naměřené hodnoty oxidu uhelnatého čtyřikrát vyšší než na jižním.

Čtěte také: Letošní rok je nejchladnější za pět let, hlásí vědci

Objev by měl vědcům pomoci přesněji modelovat pohyb látek znečišťujících ovzduší v atmosféře a zhodnotit dopady znečištění na ovzduší.

Vliv na celosvětové klima

„Silné bouře mohou fungovat jako pumpy, které zvednou znečištěný vzduch výš do ovzduší, kde látky znečisťující ovzduší zůstanou déle a mohou mít na klima celosvětový vliv," řekla Reuters doktorka Jacqueline Hamiltonová z univerzity v Yorku.

Myšlenka chemického rovníku není nijak převratná. Již dříve vědci předpokládali, že se v oblasti Tichého oceánu, kde se setkávají tropické větry zvané pasáty, vytvořila hranice mezi severní polokoulí a čistější jižní polokoulí.

Čtěte také:

 

Právě se děje

před 47 minutami

Nash začala Světový pohár v cyklokrosu druhým místem v Iowě

Kateřina Nash dojela na úvod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City druhá. Českou závodnici porazila jen Kanaďanka Maghalie Rochetteová, která vybojovala první vítězství v seriálu, přestože hned v úvodním kole na písčitém úseku spadla. Nash ztratila na vítězku sedm sekund.

 

Mezi muži vyhrál při svém debutu v elitní kategorii Světového poháru jednadvacetiletý Belgičan Eli Iserbyt. Čeští reprezentanti v závodě nestartovali.

 

Nash, která žije v USA, navázala druhým místem na předloňský triumf v Iowa City. Třetí Američanku Claru Honsingerovou za sebou jednačtyřicetiletá rodačka z Prachatic nechala o osm sekund.

 

Úvodní závod sezony vynechaly úřadující trojnásobná mistryně světa Belgičanka Sanne Cantová a vítězka uplynulého ročníku Světového poháru Nizozemka Marianne Vosová.

 

Bývalý mistr světa do 23 let Iserbyt vedl belgickou ofenzivu v Iowě. Zástupci cyklokrosové velmoci obsadili prvních pět míst a v nejlepší patnáctce jich bylo třináct. Iserbyt vyhrál s velkým náskokem 54 sekund před Toonem Aertsem.

 

Další závod Světového poháru se pojede za týden v americkém Waterloo, v listopadu seriál zavítá do Tábora.

 

Úvodní závod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City (USA):

Muži: 1. Iserbyt 1:05:27, 2. Toon Aerts -54, 3. Soete, 4. Vermeersch oba -1:00, 5. Sweeck (všichni Belg.) -1:01, 6. Van der Haar (Niz.) -1:25.

Ženy: 1. Rochetteová (Kan.) 46:23, 2. Nash (ČR) -7, 3. Honsingerová (USA) -15, 4. Van der Heijdenová (Niz.) -25, 5. Richardsová (Brit.) -32, 6. Kaptheijnsová (Niz.) -44.

Další zprávy