Ekologická hrozba: Odumírání starých stromů na jižní Moravě ohrožuje vzácné brouky

Ekologická hrozba: Odumírání starých stromů na jižní Moravě ohrožuje vzácné brouky
Mohutný solitér hostí množství unikátních tvorů, často navzájem existenčně spjatých. Hnízdí na nich čápi, orli královští, rarozi, dudci nebo dnes již vyhynulý mandelík.
Nádherný krasec Anthaxia deurata patří mezi kriticky ohrožené druhy. Jeho larvy se vyvíjejí v silnějších, osluněných větvích jilmů. Vzhledem k nedostatku jilmů prakticky vymírající druh.
Kriticky ohrožený krasec Eurythyrea quercus potřebuje mohutné, osluněné duby. Na Břeclavsku je silně ohrožen rychlým odumíráním starých dubů.
"Rozloha luhů kolem Dyje a Moravy se drasticky zmenšila a navíc se zhoršuje jejich kvalita odumíráním starých dubů či jilmů. V sázce je další zkracování seznamu druhů, které obývají Českou republiku," říká entomolog Lukáš Čížek. Zobrazit 20 fotografií
Foto: Ondřej Besperát
5. 11. 2007 10:00

Břeclav - Lužní lesy na soutoku Moravy a Dyje jsou z hlediska biodiverzity snad nejdůležitějším územím České republiky. Přestože zde žije řada chráněných druhů, území zvláštní ochrany nepožívá, naopak zde probíhá intenzivní lesní hospodaření. Biologové se v posledních měsících snaží dohodnout s místními lesníky, aby změnili svůj dosavadní způsob práce a kromě produkce dřeva mysleli více i na nenahraditelné živočišné a rostlinné druhy.

 

Právě se děje

Další zprávy