"Dvanáct, tak to je pohoda." Lidé kritizují trika filmu V síti, zesměšňují pedofilii

map ČTK map, ČTK
Aktualizováno 11. 8. 2020 8:15
Na facebookové stránce dokumentu V síti se objevila upoutávka na nová trička, mikiny, roušky či tašky s tematikou filmu. Jejich prodej má podpořit podzimní osvětovou kampaň, která je součástí filmového experimentu o zneužívání dětí na internetu. Na autory se ale kvůli zvoleným nápisům na oblečení snesla vlna kritiky, že celý problém relativizují.
V síti
V síti | Foto: Hypermarket Film Ltd. / Milan Jaroš

Hláška "Dvanáct, tak to je pohoda" se stala během jara internetovým vtipem, který lidé na sociálních sítích aplikovali na nejrůznější každodenní situace - od počtu nakažených koronavirem po množství piv v hospodě.

Původně se jedná o větu, kterou v narážce na věk kontaktované dívky pronáší v dokumentu V síti jeden z pedofilů zachycený webovou kamerou.

A právě oblíbenosti této "hlášky" se rozhodli využít i producenti snímku pro novou kolekci oblečení, jehož prodejem chtějí podpořit podzimní osvětovou kampaň. Jenže podle reakcí lidí na internetu to vypadá, že překročili hranice.

"Docela smutný natočit něco, čím chcete zvýšit povědomí o nějakým problému, a pak si z toho sami dělat srandu vyráběním triček s výroky lidí, proti kterým tohle celý mělo být. Jedna věc je, když si z těch hlášek dělají srandu lidi na internetu, a druhá to jako tvůrce oficiálně propagovat a zesměšňovat to," napsala Michaela Novotná pod příspěvkem na profilu filmu V síti, kde autoři odhalili trička s nápisy "A nevadí, že mi je 12" a "12, tak to je pohoda!".

"Kdybyste se trochu kriticky zamysleli, nikdy by nevzniknul merch, kterej zabíjí a ironizuje celej odkazovanej projekt. Kromě pošlapání vlastní práce a rámováni sexuálního predátorství coby v podstatě zábavný záležitosti, byste si tak ušetřili i ublíženecký defenzivní posty," napsala Eva Doleva, když administrátoři stránky reagovali na kritické komentáře větou "haters gonna hate" (narážka na lidi, kteří neustále budou něco kritizovat - pozn. red.).

Redakce Aktuálně.cz kontaktovala i tvůrce filmu, v době vydání článku se ale k tématu nevyjádřili. 

Režisér Vít Klusák na Facebooku tvrdí, že tuto absurdní větu snáze pochopí diváci, který film viděli. "Diváci sami vynesli jednu z tzv. hlášek s pohodou, učinili z ní nekorektní meme, a právě proto jsme ji zařadili do kolekce merche. Je to štouch, vrácenej smeč a otevírák diskuze. Má připomínat osvobodivý smích, který tuhle scénu doprovázel ve všech kinech."

Řada diskutujících prodej triček a mikin chválí a poukazuje zejména na dobrý záměr celé akce. "Nelíbí? Nekupujte! Celý projekt ukazuje na to, co prožívají denně desítky dívek. Nelíbí? Ale je to realita! Těším se na batůžek," napsala Klára Poskočilová.

Snímek V síti režisérů Barbory Chalupové a Víta Klusáka, který je šokující výpovědí o zneužívání dětí na internetu, se za prvních sedm dní v kinech stal nejnavštěvovanějším českým dokumentem v historii.

Filmaři od březnové premiéry připravili jak verzi pro mladé diváky, která se promítá i na školách, tak i necenzurovaný sestřih. V tom je například vidět do tváře lidem, kteří kontaktují děti za účelem sexu na internetu.

Mohlo by vás zajímat: Ukázka z filmu V síti

Ukázka z dokumentárního filmu V síti (2020) | Video: Hypermarket Film
 

Právě se děje

před 50 minutami

Na Novém Zélandu byla dnes tři zemětřesení, hrozí cunami

Nový Zéland dnes zasáhlo již třetí zemětřesení, úřady varují před cunami a nařídily evakuaci některých oblastí, píše AFP. Zatím poslední dnešní zemětřesení, o síle 8,0 stupňů, zasáhlo Kermadekovy ostrovy.

Dříve během dneška seismologové ve stejné oblasti naměřili otřesy o síle 7,4 stupně. Brzy ráno tamního času zasáhly Nový Zéland o 900 kilometrů jinde otřesy o síle 7,2 stupně, píše agentura Reuters. Zatím nebyla hlášena žádná zranění ani škody na majetku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

YouTube zruší omezení Trumpova účtu, až poleví hrozba násilností

Internetová platforma pro sdílení videí YouTube uvolní omezení uvalená na účet exprezidenta Donalda Trumpa až usoudí, že se snížilo nebezpečí násilných incidentů v USA. Podle agentury Reuters to dnes prohlásila šéfka stejnojmenné společnosti Susan Wojcickiová. YouTube zamezil Trumpově účtu nahrávat nová videa po útoku jeho příznivců na sídlo Kongresu na začátku ledna.

"Kanál zůstává nadále pozastavený kvůli rizikům podněcování násilí," řekla Wojcickiová v rozhovoru s organizací Atlantic Council. Středeční varování policie zajišťující ochranku Kapitolu ohledně možnosti nového útoku ozbrojenců na sídlo Kongresu jsou podle ní důkazem, že "nadále přetrvává zvýšené riziko násilností".

Na Trumpově youtubovém účtu lze nadále zhlížet dříve nahraná videa, není mu však umožněno nahrávat nová a platforma zablokovala možnost stávající nahrávky komentovat. YouTube na rozdíl od ostatních platforem udělil Trumpovi pouze důtku, k trvalému smazání účtu by musel dostat další dvě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy