Film V síti o sexuálních predátorech láme rekordy, za víkend ho vidělo 111 tisíc lidí

Kultura Kultura
2. 3. 2020 12:10
Film režisérů Barbory Chalupové a Víta Klusáka nazvaný V síti za první víkend v kinech vidělo přes 111 tisíc diváků. Překonal tak dosud nejúspěšnější český dokument Trabantem do posledního dechu, který v roce 2016 za první víkend v biografech vidělo přes 18 tisíc lidí.
Na snímku z filmu jsou Sabina Dlouhá, Tereza Těžká, Anežka Pithartová a režisér Vít Klusák.
Na snímku z filmu jsou Sabina Dlouhá, Tereza Těžká, Anežka Pithartová a režisér Vít Klusák. | Foto: Milan Jaroš

"Je to číslo srovnatelné s českými hranými komerčními hity," poznamenává Radka Urbancová ze společnosti Aerofilms, která snímek distribuuje.

"V síti aspiruje na nejúspěšnější český dokument v kinech vůbec," dodává Urbancová, podle níž rekord dosud drží titul Občan Havel z roku 2007. Dokument Pavla Kouteckého a Miroslava Janka, jenž mapoval prezidentské období Václava Havla, v biografech dohromady vidělo 163 tisíc diváků.

Autoři filmu V síti v čele s režiséry Barborou Chalupovou a Vítem Klusákem se čtvrteční premiérou zprovoznili také osvětový web. "Už nyní dostávají stovky zpráv, ve kterých se diváci svěřují se svými příběhy a kvitují vznik dokumentu," doplňuje Radka Urbancová z Aerofilms.

Začaly také projekce speciální verze nazvané V síti: Za školou, která je určena pro školy a obecně diváky už od 12 let.

Ve snímku V síti se tři dospělé herečky s dětskými rysy vydávají na sociální sítě, aby v přímém přenosu prožily zkušenost dvanáctiletých dívek on-line.

Ve věrných kopiích dětských pokojů chatují a skypují s muži, kteří je na netu aktivně oslovují a požadují sex přes webovou kameru, posílají jim fotky svých přirození či odkazy na porno nebo dívky vydírají.

"Během pouhých deseti dnů dívky kontaktuje 2458 potenciálních sexuálních zájemců. Trojice mohla z časových důvodů navázat a udržovat virtuální kontakt samozřejmě pouze s částí z nich. S některými se, za přítomnosti skrytých kamer a ochranky, posléze setkala tváří v tvář," popsal v recenzi pro Aktuálně.cz filmový kritik Tomáš Seidl.

Podle něj je stominutový dokument mozaikovitě strukturován tak, aby neustále udržoval napětí. "Na dokument V síti, na jehož základě již policie zahájila trestní řízení, by měl zajít každý rodič, jehož dítě dovede zapnout počítač," konstatoval Seidl.

Hrály jsme autentické dvanáctileté naivní křehké dívky, nechaly sebou manipulovat, bylo to psychicky náročné. Mužů bylo dva a půl tisíce za deset dní. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 minutou

Švejdar odvolá policejního ředitele Husáka, který se zúčastnil večírku v Teplicích

"Po dnešním jednání s plukovníkem Husákem jsem rozhodl, že ho k 1. 2. 2021 odvolám z pozice krajského policejního ředitele a do doby ukončení kázeňského řízení ustanovím na řadovou pozici bez příplatku za vedení. Plukovník Husák mě požádal o možnost čerpání řádné dovolené, jíž jsem vyhověl," uvedl na svém Twitteru policejní prezident Jan Švejdar.

Husák se společně s dalšími desítkami lidí navzdory platným opatřením zúčastnil narozeninové oslavy bývalého poslance Petra Bendy v teplickém hotelu. Husáka k vyvození osobní odpovědnosti vyzval již i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). "Pokud tam pan ředitel Husák byl, platí pro něj stejná pravidla jako pro ostatní. Dopustil by se tím porušení vládních nařízení a očekávám, že z toho buď okamžitě vyvodí osobní odpovědnost, nebo to s ním pan policejní prezident, jako jeho přímý nadřízený, okamžitě kázeňsky vyřeší," řekl Hamáček.

Spolu s Husákem se oslavy zúčastnil také poslanec a šéf Národní sportovní agentury, který již na svůj poslanecký mandát rezignoval. Na oslavě se objevil také expremiér Jiří Paroubek nebo politik Jiří Šlégr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy