Hudebník Olli Schulz měl od počátku sentimentální představu. V bulvárním tisku ho zaujala zpráva, že dcera zpěváka Guntera Gabriela, který za svou hudbu získal přezdívku "německý Johnny Cash", prodává hausbót v přístavu po zesnulém otci.
"Myslel jsem si: slavná loď za dvacet tisíc eur. Rychle to zrenovujeme, trochu vyděláme, bude tu kavárnička a nahrávací studio," popisuje své první dojmy v dokumentárním seriálu Das Hausboot sedmačtyřicátník, který zjevem tak trochu připomíná Jarka Nohavicu. Protože není zručný člověk, přizve si k sobě do tandemu kutila a hudebníka Fynna Kliemanna, který je na YouTube známý jako Heimwerkerking.
"Olliho jsem moc neznal, potkal jsem ho a řekl si, že je to dobrý chlap, vycházíme spolu. Procházeli jsme se po Hamburku, vypili pár piv a docela dobře jsme si pokecali. Dva dny poté za mnou přišel s lodí," vypráví energický dvaatřicátník, který vlastní marketingovou firmu, navrhuje oblečení, skládá hudbu a baví lidi na YouTube.
"Koupili jsme Kinder Surprise, ve kterém byl samý humus"
Čtyřdílný seriál sleduje Olliho a Fynna v časovém rozmezí dvou let a postupně odhaluje, jak se jejich počáteční euforie mění v zklamání a paniku. Dva amatéři měli původně v plánu loď kompletně vyklidit, lehce zrenovovat interiér a proměnit ho v útulnou zkušebnu a zázemí pro hudebníky.
"Většina věcí tu zůstane tak, jak je. Strop je hezký, dřevěný, stejně tak jídelní stůl a lavice. Vyměníme kuchyň a uvidíme, co se dá dělat s plastovými okny. Je to bezva loď," říká Fynn Kliemann dceři Guntera Gabriela, když od ní v prvním díle přebírá klíče.
Brzy se ale ukáže, že na lodi je víc práce, než si hudebníci byli ochotní přiznat. Ve chvíli, kdy z hausbótu vyklízí tuny odpadu a osobních věcí zesnulého zpěváka, přilétne první facka. Ten dřevěný strop, který si Fynn zpočátku nemůže vynachválit, se totiž zničehonic propadne.
Hudebníci postupně zjišťují, že voda a vlhkost prosákly do celé konstrukce lodi. S každým řezem se oddalují svému cíli a přibližují plísni a hnilobě. Jejich nálada se mění po návštěvě konstruktéra, který jim na rovinu řekne, že z původního vybavení v lodi nezůstane vůbec nic.
"Je to hromada hnusu. Upřímně, koupili jsme Kinder Surprise, ve kterém byl jen samý humus," uleví si "německý Nohavica" po měsíci stráveném na stavbě.
Příběh o urputnosti i přátelství dvou mužských eg
Dvojice hudebníků si na práci brzy najme stavebního inženýra, který zjistí, v jakém stavu loď skutečně je. Přestože situace doteď nevypadala růžově, v dalších dílech se vše jen horší. Ukáže se, že celá loď je ve skutečnosti vrak, který je zralý do šrotu.
"Tohle nikdy nezvládneme. Musíme všechno předělat. Ani elektroinstalaci nemůžeme použít. Koupili jsme jen hromadu zrezivělé oceli," přemítá mladý influencer, když svého parťáka žádá o další desítky tisíc korun na obroušení plechu.
Mezi dvěma zdánlivě cizími lidmi vznikne pouto i nevraživost. Olli z příběhu na čas zmizí, protože už nemůže vydýchat urputnost mladého Fynna. "Vynesli jsme někomu smetí za stovky tisíc korun," uleví si naštvaný hudebník, když se po několika týdnech ukáže na lodi.
"Víš, co pro nás mělo být znamení? Na tu loď se bylo podívat 100 lidí a nikdo ji nechtěl. Měli jsme se nad tím zamyslet, ale my řekli: Máme štěstí," dodává Fynn, když se usmiřuje se svým přítelem. Pod taktovkou mužských eg, která nesnesou, aby jejich práce skončila fiaskem, se v renovaci oba rozhodnou pokračovat.
Druhá polovina seriálu sleduje trnitou cestu obou mužů k jejich vysněnému cíli. Příběh, který odlehčeným způsobem ukazuje, jak se dá z neúspěchu a marnivosti vypracovat k nadhledu a trpělivosti, je od března k vidění ve videotéce Netflix.